Vesna není vaše figuríny: Eurovision Q&A

Vesna není vaše figuríny: Eurovision Q&A
  • Napsal Mark Savage
  • Hudební korespondent BBC

Tento týden každý den mluvíme s jedním z hlavních uchazečů o Eurovision Song Contest 2023.

V našem předposledním chatu jsme zastihli dívčí skupinu Vesna, jejíž feministická hymna My Sister’s Crown proplula úterními kvalifikacemi díky svému krkolomnému refrénu: „Nejsme tvoje panenka.“

Přestože reprezentují Českou republiku (dříve ČR), jsou Six Pieces vlastně nadnárodním počinem.

Rapper Tanita je Bulhar, baskytaristka Teresa je Slovenka a pianistka Olesya Rossi, zatímco skladatel Patrice Kauk, bubenice Marketa a houslistka Barra jsou Češi.

Ve svém příspěvku na Eurovizi se dokonce spojili s Ukrajinkou Kateřinou Vachenko – jejíž refrén je zpíván v ukrajinštině jako poselství solidarity s jejich válkou zničeným evropským sousedem.

Skupina byla oblečená v růžovo-červených oblecích s culíky dlouhými až po zem a byla napadena fanoušky, když dorazili do tiskového střediska Eurovize. Poté, co zapózovali s nekonečným proudem fotografií na Instagramu, videí TikTok a snímků BeReal, se posadili, aby probrali své zkušenosti z Eurovize.

Právě jste byli obtěžováni! Děje se to teď všude?

Patricie: Ano! Pořád trochu šílený. Ale jsme velmi rádi, že jste pochopili naši zprávu. O tom je Eurovize. Takže když fanoušci přijdou a píseň milují, nemůžeme být vděčnější.

Jak probíhal celý soudní a semifinálový proces?

Patrici: To je opravdu v pořádku. Cítíme se zakořenění na pódiu a cítíme se v pohodě. Myslím, že jsme připraveni na finále.

Jak divné by bylo tančit místo hraní na svůj nástroj na pódiu?

Přeskočit obsah YouTube, 1

Povolit obsah Google na YouTube?

Tento článek obsahuje obsah poskytovaný službou Google YouTube. Než cokoli nahrajete, požádáme vás o svolení, protože mohou používat soubory cookie a další technologie. Možná si budete chtít přečíst Google YouTube Zásady používání souborů cookie A Zásady ochrany osobních údajů před přijetím. Chcete-li tento obsah zobrazit, zvolte „Přijmout a pokračovat“.

vysvětlit video, Upozornění: Obsah třetích stran může obsahovat reklamy

Konec obsahu YouTube, 1

Jsem bubeník, a kdyby mě někdo požádal, abych vstal a zatancoval, řekl bych: „Jsem v pořádku, díky. Zůstanu schovaný za soupravou.“

Tanita: Naštěstí bubeník dělá skvělé pohyby, takže nemáme problém.

Patrici: Vždycky říkáme, jak je legrační, že naši první veřejnou taneční show uvidí 60 milionů lidí a druhou, ve finále, uvidí 200 milionů. Pro začátečníka je to velmi dobré!

Houpete tyto úžasné copánky dlouhé až po podlahu, které jsou součástí vaší taneční rutiny.

Tanita. Říkáme tomu zeměpis poezie! Trénujeme tři měsíce.

Už někdo narazil?

Patrici: Ne, pečlivě jsme naplánovali copánky tak, aby nebyly delší než naše kotníky. K zakopnutí samozřejmě došlo v našich nočních můrách, ale v reálném životě tomu tak nebylo. A to se nestane.

zdroj obrázku, Sarah Louise Bennett/EBU

foto titulek,

Kapela vystoupila jako oblíbený dav v Liverpool Areně v úterním semifinále

„My Sister’s Crown“ je opravdu silná píseň. Můžeš nám říct něco o textech?

Patricie: Naším poselstvím je postavit se za lidi, kteří jsou utlačováni nebo pošlapáváni. Pokud vidíte, jak je někdo zatlačen do kouta nebo mu sundávají korunu, máme pocit, že je to špatně.

Obsahuje tedy poselství zmocnění – které můžete vidět v našem sesterství. Může se to ale týkat i komunity nebo země, která prochází těžkým obdobím.

Když sbor zpívá ukrajinsky, je to opravdu silná výpověď.

Patricie: Přesně tak. Když v ukrajinštině zpíváme „Fandíme vám“, podporujeme tuto slovanskou zemi poselstvím ze všech ostatních slovanských provincií.

Existuje ženský princip solidarity a soucitu s ostatními, a když vidíte, že jsou zanedbávána základní lidská práva, je to velmi bolestivé.

Hrajete spolu od roku 2016. Jak se kapela vyvíjela?

Tanita: Všichni jsme se potkali na hudební škole v Praze v České republice, ale každý pocházíme z jiných zemí.

Patrici: Už jsme doma vydali dvě alba a hudba většinou znázorňuje to, čím si jako kapela procházíme jako ženy. Jak dospíváme, vidíme svět jiným způsobem, takže každá nahrávka odráží tento růst a myslím, že postupem času se stává stále vybroušenějším.

Například právě teď, s možností ukázat naši hudbu celému světu, jsme se rozhodli vytvořit EP, které kombinuje další slovanské jazyky.

Slyšel jsem zvěsti, že to vyjde v neděli…

Patrici: Ano, vyjde to jeden den po Eurovizi.

Olesya: Možná! [Laughter]

foto titulek,

Skupina vydala již dvě alba, absolvovala turné s Aurorou a spolupracovala s Filharmonií Hradec Králové.

Nejlepší výsledek České republiky na Eurovizi skončil na šestém místě, ale spekuluje se, že byste to mohli zlepšit. Děje se to ve vaší hlavě?

Patrici: Pokaždé, když jdeme na pódium, pár okamžiků předtím, než začneme, prostě uděláme kruh a připomeneme si: „Nejde o to, abychom byli dokonalí. Není to o tom, abychom se trápili tím, že uděláme chyby nebo že neuděláme chyby.“ Jsem opravdu tady, abych šířil zprávu. A už se to stalo.

Proto, pokud to lidé milují a chápou – pokud se to dotkne jejich srdcí – pak je to naše vítězství.

Patrice, vím, že jsi velkým fanouškem Taylor Swift… co bys udělal, kdybys zavolal a požádal o spolupráci?

Patricie: Ach můj bože. Nechceš, abych měl svůj mikrofon, ale „AaaaaaahUrčitě může přijít. Je to geniální skladatelka. Nechápu, jak dokázala napsat dvě alba během jednoho roku!

Abych byl spravedlivý, bylo to na uzamčení. Všichni jsme měli spoustu času.

Patrici: Přesně tak. Ale znovu si myslím, že jsme také odvedli dobrou práci, že jsme během Eurovize zůstali kreativní. Za poslední dva měsíce jsme natočili tři nové písně a můžete je slyšet na EP. Takže jsme v Taylorově stínu, ale je příjemné být v něm.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *