Vesmírný dalekohled Jamese Webba a mise, kterou všichni sdílejí

Vesmírný dalekohled Jamese Webba a mise, kterou všichni sdílejí

V případě neúspěchu by ještě mohlo být vše připraveno, myslím, kromě rozhodnutí postavit takový dalekohled v prvním případě. Jeho vybudování vyžaduje to nejlepší z lidských bytostí: spolupráci a oddanost vědění, smělost a pokoru, respekt k přírodě a naší nevědomosti a odhodlání neustále sbírat kousky z neúspěchu a začínat znovu. a znovu.

„To je neuvěřitelné. Jsme 600 000 mil od Země a už máme dalekohled,“ řekl Bill Ochs, ředitel projektu Webb v Goddard Space Flight Center, když teleskop začátkem tohoto měsíce konečně otevřel svá zlatá křídla.

Kolébáme se vzhůru pod tíhou našich znalostí o dvoře. Tváří v tvář ultimátní propasti, kterou je osud, můžeme najít čest a důstojnost ve skutečnosti, že jsme hráli vesmírnou hru, abychom zvítězili, snažili jsme se vědět a cítit co nejvíce v krátkých staletích, která nám byla přidělena.

Jednou, dávno v jiném životě, jsem seděl vedle ní Riccardo Giacconi, vedoucí představitel Big Science a později nositel Nobelovy ceny za fyziku, na výletě na konferenci, které jsme se účastnili v San Diegu. V té době pracoval s Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics a chtěl spustit svůj vysněný projekt, satelit – později nazvaný Einsteinova observatoř – který by zaznamenával rentgenové snímky z násilných objektů, jako jsou černé díry.

Dr. Giacconi však navrhl pojmenovat svůj satelit Pecode po lodi odsouzené k zániku, které Ahab velel při pronásledování Moby-Dicka, k velkému pobavení a zmatku jeho kolegů.

Tak jsem se ho zeptal, proč chce svůj vysněný výtvor pojmenovat po odsouzeném velrybáři.

Dr. Giacconi odpověděl, že se mu líbí spojení mezi velrybářským příběhem a Novou Anglií. Pak začal hledat Danteho ze všech lidí. Během básníkova turné po pekle v pekle části „Božské komedie“ najde Odyssea pohlceného ohněm jako trest za jeho hříchy, plány a triky během trojské války a cesty domů.

READ  V Galaxy First je vidět hvězda, jak polyká planetu jedním douškem

Odysseus vypráví o svém životě a cestách a o tom, jak se vrátil na Ithaku, ale pak se nudil a vydal se se svými muži na cestu přes Herkulovy sloupy do velkého neznámého západního moře. Když jeho posádka znervózněla a chtěla se vrátit, řekl jim, aby sebrali síly.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *