Vesmírné smetí narazí na odvrácenou stranu Měsíce a způsobí obrovský kráter | měsíc

Vesmírné smetí narazí na odvrácenou stranu Měsíce a způsobí obrovský kráter |  měsíc

V bezprecedentní ukázce kosmického odpadu narazí v pátek na odvrácenou stranu Měsíce šikmý raketový objekt, což je poprvé, co kosmická loď náhodně zasáhla měsíční povrch.

použitý raketový posilovač, Předpokládá se, že je součástí čínské mise Chang’e 5-T1 který se v roce 2014 otočil kolem Měsíce, by měl zasáhnout kráter Hertzsprung ve 12:25 GMT, ačkoli přesný čas a místo nejsou jasné.

Při rychlosti vyšší než 5 500 mil za hodinu (2,5 kilometru za sekundu) bude tělo 4tunové rakety brázdit povrch pod mělkým úhlem, rozhazovat trosky a roztrhávat sopečný kráter, jehož výška by měla dosahovat 20 až 30 metrů (65 stop). ) až 100 Prezentováno).

Zdůrazňuje, jak se vesmírné smetí nyní rozšiřuje za Zemi, kde Spojené státy již sledují více než 27 000 kusů orbitálního odpadu, řekl Dr. Vishnu Reddy, odborný asistent na University of Arizona, jehož tým pomohl objekt identifikovat.

„Věci zasáhly Měsíc v minulosti, ale byly to v podstatě úmyslné srážky nebo jsme se pokusili přistát a zřítili jsme se na povrch,“ řekl Reddy. „Toto je nezamýšlený efekt střely.“

Astronomové nebudou moci dopad přímo pozorovat, ale vědci doufají, že snímky místa havárie bude možné brzy poté pořídit sondou NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nebo indickou sondou Chandrayaan-2, obě obíhající kolem Měsíce. Čínský přistávací modul Chang’e 4, který Přistál na odvrácené straně Měsíce V roce 2019 je to hodně daleko od sledování scény.

Přirozený zásah meteoritů způsobil, že na Měsíci bylo proraženo půl miliardy kráterů stejné velikosti nebo větších, než jaké by vytvořil booster. Ale měsíční povrch také nese jizvy po záměrně havarovaných raketových stupních a lunárních misích, které prach spíše stlačují, než aby se na něm usazovaly.

READ  Ruská kosmická loď Sojuz nesoucí 3 kosmické lodě dorazí k Mezinárodní vesmírné stanici

Během éry Apolla byly na povrch nasměrovány masivní objekty rakety Saturn 5, aby nástroje umístěné na povrchu mohly sledovat výsledné rázové vlny a analyzovat vnitřek Měsíce.

Od té doby se do odpadu po amerických astronautech připojuje stále více exotických materiálů. V roce 1999 vyslal speciální lunární misi Popel astronoma Eugena Shoemakera Do „kráteru věčné temnoty“ poblíž jižního pólu Měsíce. Před třemi lety se izraelská sonda Beresheet zřítila na povrch a rozmetala tisíce malých střel tardigrades. Navzdory Doufám, že přežijímnoho učenců věří, že byli proměnil v kaši.

Reddyho skupina katalogizovala téměř 200 objektů unášených v „lunárním prostoru“ mezi Zemí a Měsícem. Posilovač byl Původně se předpokládalo, že je součástí rakety SpaceX Falcon 9 Zahájeno v roce 2015, ale Reddy a jeho studenti zmíněno Jeho optická spektra – vlnové délky světla, které odráží – více odpovídají spektru čínské rakety Long March 3C, která před rokem odstartovala misi Chang’e 5-T1.

Reddy věří, že nezamýšlený dopad na Měsíc by měl zaměřit pozornost na rostoucí problém vesmírného odpadu. „Lidé si uvědomují, že na oběžné dráze Země je to opravdu špatné, ale nyní pomalu vynášíme trosky do lunárního prostoru,“ řekl. „Už jsme to špatně pochopili kolem Země, nedělejme to kolem Měsíce.“

V sázce je však více než vesmírný odpad. Podle Reddyho existují důsledky pro národní bezpečnost vzhledem k tomu, jak obtížné je lokalizovat a sledovat objekty daleko od Země. „Co mohou naši nepřátelé dát do lunárního prostoru, o čem si nejsme vědomi?“ Řekl. „Můžete sledovat něco 4 palce na oběžné dráze Země, ale sledujete něco malého v lunárním prostoru? Zapomeňte na to.“

Chris Newman, profesor vesmírného práva a politiky na Northumbrijské univerzitě, označil blížící se dopad za „vědu s varováním“ vzhledem k plánům vrátit lidi na Měsíc. „Je zřejmé, že když začneme trvale vysílat lidi na Měsíc, musíme na to myslet,“ řekl.

READ  Nové bezprecedentní panorama středu naší Mléčné dráhy - odhaluje zmagnetizované řetězce, které tkají ohromující texturu galaxie.

Každý, kdo se obává dopadu raketového tělesa na Měsíc, by se měl více obávat biologické kontaminace, i když to je malé riziko, zdůraznil David Rothry, profesor věd o Zemi na Open University. „Možná, že jen velmi málo mikrobů, které náhodou nosíte, přežije, nebo přežijete trauma,“ řekl. „Další kráter na Měsíci, o který se nemusíte bát.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *