Vesmír: Asteroidy se mohou k Zemi nepozorovaně přiblížit díky úhybné rotaci planety

Některé asteroidy se k nám mohou „propašovat“ díky zkosení zemské rotace, díky které to vypadá, jako by se sotva hýbaly – takže je těžké je odhalit.

To je varování odborníků financovaných NASA, kteří zkoumali, jak teleskopy zhruba hlásily asteroid o šířce 328 stop, který v roce 2019 přišel 43 500 mil od Země.

Vesmírný kámen, přezdívaný „2019 OK“, byl prvním objektem této velikosti, který se od roku 1908 přiblížil k naší planetě – ale byl spatřen jen o 24 hodin dříve než jeho nejbližší.

Tým se rozhodl, že to bylo proto, že se k nám pohyboval takovým způsobem, že jeho pohyb po noční obloze by narušoval rotaci Země.

A tak – pro systémy včasného varování, jako je Pan-STARRS1 na Haleakala Observatory na Havaji – se rok 2019 zdál být solidním OK, takže software pro automatickou detekci se nespustil.

Ve skutečnosti až polovina asteroidů, které se k Zemi přiblíží z východní „opoziční“ nebezpečné zóny, pravděpodobně zažije období zdánlivě zpomaleného pohybu, uvedli odborníci.

(O asteroidu se říká, že je v opozici, když je umístěn na noční obloze podél čáry, která protíná Zemi i Slunce.)

To znamená, že polovinu těchto asteroidů může být v tuto chvíli obtížné detekovat – a počítačové dalekohledy budou muset být aktualizovány, aby tento efekt zohlednily.

Některé asteroidy se k nám mohou připlížit díky zkosení zemské rotace, díky které to vypadá, jako by se sotva pohybovaly – takže je těžké je rozpoznat (uložený snímek)

Na obrázku: Některé asteroidy přibližující se k Zemi z východu od setkání (žlutá čára) se objevují přesně ve stejném bodě na obloze, když se přibližujete.  Je to proto, že když se asteroid zdánlivě pohybuje po noční obloze na východ, je tento pohyb v opozici vůči rotaci Země – což znamená, že je ze Země pozorován ze stejného úhlu, i když se přibližuje (reprezentovaný řadou rovnoběžných, přerušovaných oranžových linky)

Na obrázku: Některé asteroidy přibližující se k Zemi z východu od setkání (žlutá čára) se objevují přesně ve stejném bodě na obloze, když se přibližujete. Je to proto, že když se asteroid zdánlivě pohybuje po noční obloze na východ, je tento pohyb v opozici vůči rotaci Země – což znamená, že je ze Země pozorován ze stejného úhlu, i když se přibližuje (reprezentovaný řadou rovnoběžných, přerušovaných oranžových linky)

READ  Podívejte se na první pohled kosmické lodi NASA na vrtulník zastrčený v žaludku

Co když… 2019 OK Dopadne to na zem?

I když není dostatečně velký, aby způsobil globální katastrofu, rok 2019 by byl docela zničující, kdyby zasáhl Zemi – zvláště v hustě osídleném prostředí.

„Pro město je to vražedný asteroid,“ řekl deníku The Guardian astronom Alan Duffy z univerzity Swinburne. Sydney Morning Herald.

„Zasáhl by více než 30násobkem energie atomového výbuchu v Hirošimě.“

Studii provedl astronom Richard Winscott z University of Hawaii v Manoa a jeho kolegové.

„NEO se blíží ze směru na východ od opozice – nejvýrazněji od 0 do 2 hodin [0–30°] Východní opozice – během jejich přibližování podléhají obdobím zpomalení, vysvětlují výzkumníci ve svém článku.

Indukovaný povrchově centrický pohyb způsobený rotací Země ruší normální východní pohyb na obloze, což způsobuje, že objekt vypadá téměř nehybně, což ztěžuje detekci.

„Průzkumníci by měli dbát zvýšené opatrnosti při skenování oblohy tímto směrem a agresivně sledovat nové pomalu se pohybující objekty.“

Pokud by se zjevný jev zpomaleného pohybu nehrál s asteroidem 2019 dobře, řekli vědci, objekt v blízkosti Země by pravděpodobně byl detekován až čtyři týdny předtím, než se nejblíže přiblížil k naší planetě.

Jak NASA ví, objekt v blízkosti Země – nebo „NEO“ – je jakýkoli objekt do 28 milionů mil (45 milionů km) od oběžné dráhy Země kolem Slunce.

Jakýkoli objekt v blízkosti Země, jehož oběžná dráha přesahuje dráhu naší planety a má průměr více než 460 stop (140 metrů), je klasifikován jako „potenciálně nebezpečný objekt“ (PHO).

V roce 1994 americký Kongres nařídil, aby NASA klasifikovala alespoň 90 procent objektů v blízkosti Země o šířce větší než 0,6 míle (1 kilometr) – tedy dostatečně velkých na to, aby způsobily globální katastrofu, pokud by zasáhly Zemi.

READ  Omicron a testovací logika

Tohoto cíle bylo dosaženo v roce 2011. Pokyny však byly v roce 2005 aktualizovány tak, aby zahrnovaly indexaci 90 procent všech PHO do roku 2020 – cíl, který dosud nebyl splněn, přičemž současná hodnota je přibližně 40 procent.

„Musíme jít,“ řekl profesor Winscott. telegrafovat.

Nicméně dodal: „Jakmile se dostaneme nad 90 procent, číslo, které se k nám může připlížit [the danger zone] bude malý.

Systémy včasného varování, jako je Pan-STARRS1 na Haleakala Observatory na Havaji, 2019 OK – viděné zde ve čtyřech různých časech 7. července 2019, než byly označeny – se zdály být opraveny, takže automatizovaný detekční software neběžel.

Systémy včasného varování, jako je Pan-STARRS1 na Haleakala Observatory na Havaji, 2019 OK – viděné zde ve čtyřech různých časech 7. července 2019, než byly označeny – se zdály být opraveny, takže automatizovaný detekční software neběžel.

Nebezpečí ničivých kolizí bylo nedávno zdůrazněno ve filmu Netflix ‚Don’t Look Up‘, ve kterém Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence hrají dva vědce, kteří se snaží varovat lhostejné publikum před viníkem na jejich cestě k likvidaci lidstva.

V případě, že jste se obávali zániku na téma Armagedon, profesor Winscott řekl, že lidé by kvůli této možnosti neměli ztrácet spánek.

Ale dodal: „V případě, že najdeme něco, co dopadne na zem, rádi s tím něco uděláme!

„Nejde o to je najít, sedět tam a nechat je zmlátit.“

Ve skutečnosti je NASA v současné době na misi, aby prozkoumala proveditelnost odklonění asteroidu srážkou s vesmírnou sondou.

Mise DART ‚Double Asteroid Redirection Test‘ odstartovala z Vandenberg Space Force Base v Kalifornii loni v listopadu a očekává se, že dosáhne svého cíle – malého měsíce Demorphos – koncem září tohoto roku.

Úplné výsledky studie byly zveřejněny v časopise Ikar.

Popis: Rozdíl mezi asteroidem, meteoritem a jinými vesmírnými kameny

že asteroid Velký kus kamene, který zbyl po srážkách nebo rané sluneční soustavě. Většina z nich se nachází mezi Marsem a Jupiterem v hlavním pásu.

READ  NASA studuje softwarové opravy pro Hubble Sideways Space Telescope

A kometa Je to skála pokrytá ledem, metanem a dalšími sloučeninami. Jejich oběžné dráhy je zavedou daleko od sluneční soustavy.

A meteor Tomu astronomové říkají záblesk světla v atmosféře, když hoří trosky.

Tento stejný vrak je známý jako a meteor. Většina z nich je tak malá, že proudí do atmosféry.

Pokud některý z těchto meteoritů dosáhne Země, nazývá se a meteor.

Meteority, meteority a meteority obvykle pocházejí z asteroidů a komet.

Pokud například Země projde ohonem komety, v atmosféře shoří mnoho úlomků a vytvoří meteorický roj.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *