Velvyslanec říká, že česko-rakouské vztahy mohou být nejlepší v historii – Brněnský deník

Velvyslanec říká, že česko-rakouské vztahy mohou být nejlepší v historii – Brněnský deník

Český velvyslanec Jiří Šidler se v srpnu 2022 setkal s Peterem Lanskym-Diefenthalem, tajemníkem rakouského federálního ministerstva mezinárodních záležitostí. Kredit: BMEIA / M.Kulhánek

Praha 23. srpna (ČTK) – Česko-rakouské vztahy jsou na nejlepší úrovni i díky společným akcím v Praze a Vídni ohledně války na Ukrajině, řekl včera ČTK velvyslanec ČR v Rakousku Jiří Sitler.

Sidler nastoupil do funkce před dvěma týdny.

Reklamní

Dodal, že současná úzká spolupráce České republiky, která zahrnuje Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, není náhradou za Visegrádskou čtyřku s Rakouskem.

Český ministr zahraničí Jan Lipavsky a jeho rakouský protějšek Alexander Schallenberg na začátku tohoto roku dvakrát navštívili Ukrajinu a jednou Moldavsko. Expedice probíhaly formou Slavkova, včetně České republiky a Slovenska s Rakouskem.

Zájem Rakouska o české „know-how“ ve východní části EU přispěl k lepším vztahům mezi oběma středoevropskými sousedy, řekl Sitler.

„Rakušané zjistili, že v našich znalostech regionu na východ od nás je něco cenného, ​​že jsme spojenci a že se od nich mohou něco naučit,“ dodal.

V posledním desetiletí byla „jemná a pečlivá práce“ stejně důležitá pro odstranění sporných bodů vyplývajících z politické úrovně bilaterálních vztahů, zejména z druhé světové války, řekl Sidler.

„Můžeme se soustředit na praktickou spolupráci,“ dodal.

Zvýšený zájem Vídně o spolupráci s Prahou také odráží rostoucí ekonomický význam České republiky pro Rakousko, řekl Sitler.

„Co se týče přístupu k Rusku, měli Češi a Rakušané úplně jiné přístupy. V Rakousku byla vždy větší otevřenost vůči Rusku, ale nyní se přístupy sbližují,“ dodal.

V Rakousku znamenala ruská invaze na Ukrajinu určité „probuzení“.

„V Rakousku narůstá pochopení, že rozšíření EU nezahrnuje jen západní Balkán, ale měli bychom se zajímat i o Ukrajinu nebo Moldavsko. Děláme to společně,“ řekl Sitler.

READ  Hsiao zvolen viceprezidentem v ČR: MOFA

Změna myšlení v rakouské zahraniční politice související s válkou na Ukrajině se odráží v debatě o neutralitě, která je v Rakousku „součástí jeho identity“ a stále „nedotknutelná“.

Seidler řekl, že rakouská neutralita se začala vykládat jinak.

„Trvají na tom, že jde o vojenskou neutralitu, nikoli neutralitu v oblasti politiky nebo hodnot,“ řekl Sitler.

Řekl, že jde o „velmi významnou změnu“, která vyvolala negativní reakce Ruska.

„V některých ohledech máme nyní podobnější názory na bezpečnostní otázky s neutrálním Rakouskem než s některým nejmenovaným členem NATO,“ řekl Sitler.

Slavkovská podoba, v níž nyní vzkvétají česko-rakouské vztahy, navzdory rozdílům v přístupu jejích vlád k ukrajinské krizi, není rivalem ani alternativou Visegrádské čtyřky.

„Visegrádská čtyřka má vždy své vzestupy a pády,“ řekl Sitler.


https://brnodaily.com/2022/08/23/news/politics/czech-austrian-relations-perhaps-best-in-history-says-ambassador/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/08/Designierte-Botschafter-Sitler-uberreichte-die-Kopie-des-Beglaubigungsschreibens-credit-BMEIA_M.-Kulhanek.pnghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/08/Designierte-Botschafter-Sitler-uberreichte-die-Kopie-des-Beglaubigungsschreibens-credit-BMEIA_M.-Kulhanek-150×100.ČTKČeská republika / SvětPolitikaRakousko, Česká republika, Evropská unie, Mezinárodní politikaČeský velvyslanec Jiří Šidler se v srpnu 2022 setkal s Peterem Lanským-Diefenthalem, tajemníkem rakouského federálního ministerstva mezinárodních záležitostí. Kredit: BMEIA / M.Kulhánek Praha 23. srpna (ČTK) – Česko-rakouské vztahy jsou na nejlepší úrovni, částečně díky. Za společné akce podniknuté v Praze a Vídni ohledně války na Ukrajině…

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *