Velvyslanec České republiky dosáhl jackpotu v nejvíce proizraelské zemi Evropské unie

Velvyslanec Daniel Maron tento týden odpočítával svá požehnání a ohlédl se za svým časem v České republice, který končí tento měsíc.

„Tímto příspěvkem jsem dosáhl jackpotu,“ řekl Meron v rozhovoru. „Česká republika může být jedním z nejlepších izraelských přátel v Evropě.“

Maron uvedl průzkum veřejného mínění, podle kterého 70% Čechů podporuje Izrael, což označil za „překvapení“.

„Tady v Evropě je taková podpora neslýchaná,“ ​​řekl. „Úroveň antisemitismu je velmi nízká a obecně vidíme velkou podporu Izraele.“

Tato podpora byla opakovaně převedena do praxe, což usnadňuje výčet nedávných proizraelských tahů z Prahy, zejména když Jeruzalém přijal rezoluci zamítající sankce EU vůči Judeji a Samaří „musí být v Izraeli přijaty“.

Po otevření českého kulturního centra v Jeruzalémě a jeruzalémské pobočky velvyslanectví v Tel Avivu se Praha vydá na cestu a letos nebo v příštím roce přesune své velvyslanectví do izraelského hlavního města.

„Každý rok, když přijdeme do Izraele, vidíme přijímání rezolucí a přijímání opatření vládou,“ řekl Meron, „včetně zastání se Izraele a obrany pravdy v OSN a EU.“

V květnu, během operace Guardian of the Walls, byly nad Fort Brock a ministerstvem zahraničí vztyčeny izraelské vlajky. Izraelská ambasáda uvedla, že obdržela hovory od českých občanů, a zeptala se, zda mohou mávat vlajkami.

Velvyslanec řekl českému lidu, že „Hamas je špatný, Izrael je dobrý,“ a popsal časy, kdy ukázal, že listina Hamasu požaduje genocidu.

Totéž platí pro Hizballáh. Česká republika loni úplně zakázala šíitskou skupinu jako teroristickou skupinu, což jde mnohem dál než k zákazu pouze „vojenské jednotky“ EU, což je rozdíl, který Hizballáh neudělal. Maron uvedl, že tento krok byl „velmi snadný“, protože čeští zákonodárci věděli „kdo je hasič, kdo je hasič“.

Česká podpora Izraele sahá před více než stoletím, kdy Tome Mazarik, první prezident první Československé republiky, nosil ulice a náměstí po celém Izraeli, stejně jako kibuc poblíž Haify, založený českými Židy.

READ  Newcastle United News: Magpies 17 milionů liber pro českou hvězdu Antonína Baraka

Meron v komentáři k takové nadšené podpoře Izraele v České republice uvedl: „Postupem času říkáme, že je to zde dobře přijímáno. Izrael je demokratická země se zaměřením na svobodu projevu. Podporujeme vás, protože dodržujete stejné zásady hodnoty jako Česká republika. „

Podrobněji Meron poukázal na to, že podpora Izraele za posledních 15 let v celé Evropě, zejména ve střední Evropě, vzrostla.

„Uvědomil si, že hlavním problémem na Blízkém východě není izraelsko-palestinský konflikt, ale celá širší otázka,“ řekl. „Před několika lety se 100 000 uprchlíků přestěhovalo ze Středního východu do Evropy … Země ve střední Evropě si toho byly velmi opatrné. Myslím, že chápou, že Izrael není součástí problému, ale součástí řešení.“

Dodal, že abrahamské dohody podepsané mezi Izraelem a čtyřmi arabskými státy byly dalším znamením toho, že Izrael usiluje o mír, nikoli otázkou.

Izrael, který se stal vývozcem zemního plynu, navíc pomohl zlepšit svou pozici v mnoha evropských zemích.

Meron však uvedl, že Izrael by neměl brát současnou podporu jako cíl sám o sobě, a hledal způsoby, jak proměnit úzké vztahy s Izraelem na přínos pro Českou republiku.

„Identifikovali jsme klíčové oblasti pro Čechy, které mají pro Izrael určité výhody, včetně kybernetické bezpečnosti, špičkových technologií, zemědělství a vodního hospodářství,“ řekl Meron. „Střední Evropa zažívá již čtyři roky hrozné sucho a my jsme přivedli ty nejlepší odborníky … abychom se s nimi podělili o izraelské zkušenosti a znalosti, pokud jde o vodu a řešení těchto problémů.“

„Děkujeme vám, že jste podporovali Izrael,“ řekl velvyslanec. „Děkujeme vám a chceme se s vámi podělit.“

Jednou z věcí, na které byl Miron během svých let v Praze nejvíce pyšný, byla práce velvyslanectví pro vzdělávání holocaustu. Každý rok chodil na desítky středních škol, aby hovořil o holocaustu a izraelsko-českých vztazích.

READ  Ital Janic Sinner se ve středu ve čtvrtfinále Miami Open utká s Čechem Tomaszem Machakem. | Národní

„Nedávno mi ve městě na jižní Moravě učitel řekl: ‚Milujeme Izrael a nechápeme, proč vás nacisté chtěli zabít.‘ Co se ti stalo? Židé jsou obyčejní lidé, “ řekl Maron. „Je to pro mě dojemný okamžik, abych viděl, jak jsme se dostali k lidem.“

Pokud jde o staré pohlaví, poučení z druhé světové války, kdy se spojenci snažili uklidnit nacistické Německo tím, že mu umožnili okupovat Československo, spočívá v tom, že při podpoře Izraele hrála roli izraelská etika.

„Slyšel jsem od mnoha Čechů:‚ Když byly podepsány mnichovské dohody, naši spojenci nás zradili. Měli jsme dohody s Brity a Francouzi, oni nás zradili, ale nikomu jste nevěřili. Braňte se a postavte se za sebe, „ Řekl Moron.

Velvyslanec také požádal české občany, kteří se vrátili z návštěv Izraele, včetně malých skupin mladých židovských Čechů a skupiny podnikatelek, které Izrael navštívily dvakrát, aby se zúčastnily izraelských zájezdů s právem narození.

„Je velmi vzrušující vidět tyto vztahy a návrat lidí z Izraele,“ řekl Meron.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *