Velké korunové intervence budou omezené, říká centrální bankéř

BREAK, 13. listopadu (ČTK) – Česká národní banka nebude muset zasahovat na měnových trzích, jako tomu bylo v posledních měsících, kdy byl tlak na korunu silný, řekla v neděli náměstkyně guvernéra Eva Zamrasilová.

Centrální banka zasáhla od května v rámci snah o boj s třemi desetiletími vysoké inflace, kdy koruna a středoevropské měny čelí tlaku energetické krize, obavám o své ekonomiky a hrozícímu zvýšení sazeb v regionu. Konec nastal, když hlavní globální centrální banky začaly zvyšovat své vlastní sazby.

Česká národní banka (ČNB) v červenci použila své největší mezinárodní rezervy ve výši 10 miliard eur (10,35 miliardy dolarů) na podporu koruny. Intervenční částka byla v září podle bankovních údajů snížena na 2,6 miliardy eur.

„Bylo tam hodně kratších, menších, dražších dílů, ale neočekávám, že by se ty díly v dohledné době vrátily,“ řekla Zamrasilová v nedělním debatním pořadu České televize.

„Celkově je nálada v regionu momentálně lepší.“

Jamrasilová na zasedání banky dne 3. listopadu hlasovala většinou 5:2 pro ponechání klíčové úrokové sazby beze změny (CZCBIR=ECI) Navzdory návrhu nové prognózy zaměstnanců o 7,00 %. Banka využívá intervence k doplnění své politiky.

Zamrasilová uvedla, že očekává, že inflace, která v říjnu klesla na 15,1 %, se ve druhém čtvrtletí příštího roku sníží na jednociferné hodnoty.

Koruna se obchoduje za 24,28 za euro a minulý týden dosáhla nejvyšší úrovně před únorovou ruskou invazí na Ukrajinu. Intervence udržují korunu v těsném rozmezí a na silné straně na 24,78.

Rezervy ČNB klesly na konci října na 131,6 miliardy eur, tedy 48 % očekávaného HDP v roce 2022 z dubnových 160,4 miliardy eur.

(1 dolar = 0,9660 eur)

Zpráva Jasona Howetta; Střih Susan Fenton

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Nový český velvyslanec na Tchaj-wanu doufá v přímé lety, výstava NPM v Praze

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.