(Vedoucí) Moon a visegrádští lídři souhlasí s posílením spolupráce

(poznámka: přidává podrobnosti o binárních vrcholech v posledních 6 odstavcích, nové obrázky)
Napsal Kim Duk Hyun

BUDAPEŠŤ, 4. listopadu (Yonhap) – Jihokorejský prezident Mun Če-in a premiéři Maďarska, České republiky, Polska a Slovenska, společně známých jako Visegrádská skupina, se ve čtvrtek dohodli na posílení spolupráce v ekonomických oblastech. Věda, technologie a změna klimatu.

Mun, maďarský premiér Viktor Orbán, slovenský premiér Eduard Heger, český premiér Andrej Babiš a polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v Budapešti uspořádali svůj druhý summit skupiny.

Během summitu lídři vysoce hodnotili skutečnost, že bilaterální obchod mezi Jižní Koreou a zeměmi Visegrádu dosáhl v loňském roce historického maxima navzdory pandemii COVID-19.

„Navzdory poklesu světového obchodu v loňském roce kvůli COVID-19 se Visegrádská skupina stala druhým největším obchodním blokem v Evropské unii,“ řekl Moon na summitu.

Lídři se také dohodli na dalším rozšíření spolupráce nejen v oblastech souvisejících s technologickou transformací, přezdívanou čtvrtá průmyslová revoluce, ale také v oblasti digitálních technologií a zdravotnictví.

Aby našli nové hnací síly růstu a dosáhli uhlíkové neutrality, lídři se podle Moonovy kanceláře dohodli na společném hledání spolupráce v průmyslových odvětvích a infrastruktuře souvisejících s vodíkem.

Moon také informoval visegrádské vůdce o nedávné situaci na Korejském poloostrově a visegrádští vůdci zopakovali svou podporu úsilí o nastolení míru na Korejském poloostrově.

Ve společném prohlášení po summitu Moon a visegrádští vůdci „zdůraznili důležitost obnovení udržitelného dialogu mezi všemi zúčastněnými stranami, a to i prostřednictvím úplné a naléhavé implementace předchozích mezikorejských, amerických a KLDR (Severní Korea) závazků“.

Po skupinovém summitu Mun uspořádal bilaterální summity s premiéry České republiky, Polska a Slovenska.

Během summitu s polským premiérem Moon požádal Morawieckého o další rozšíření bilaterální spolupráce v oblasti jaderných elektráren, nákupu zbraní a infrastruktury.

Moon také poděkoval polské vládě za to, že v loňském roce zajistila vstup důležitých zaměstnanců korejských společností do Polska, a to navzdory pandemii COVID-19.

Moon a Babiš na summitu s českým premiérem zdůraznili význam vzájemné spolupráce v průmyslových sektorech orientovaných na budoucnost.

Korejské společnosti se v České republice úspěšně etablovaly, řekl Babiš a vyjádřil naději, že obě země budou nadále spolupracovat ve vědě, inovacích a špičkových technologiích.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.