Vedení filmového festivalu v Karlových Varech obhajuje pozvání na ruský film – uzávěrka

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v České republice obhajoval své rozhodnutí pozvat na svůj 56. ročník ruský film i přes sliby, že by kvůli válce na Ukrajině neuvítal státem podporované ruské filmy.

Ruští režiséři dramata Natasha Merlová a Alexej Čubov Kapitán Volkonogov přežil Spuštění je naplánováno na postranním panelu Horizons.

Řada ukrajinských režisérů, kteří byli rovněž pozváni k promítání svých filmů na festivalu, zveřejnila v úterý otevřený dopis, v němž protestovali proti tomuto kroku.

„Chápeme vaše argumenty, důrazně však odmítáme vaši interpretaci, že promítání tohoto filmu, které v minulosti podpořilo Ministerstvo kultury Ruské federace, odvádí pozornost mezinárodního společenství od válečných zločinů spáchaných na Ukrajině,“ dodal. řekl. Prezident festivalu Jerry Bartushka, generální ředitel Krzysztof Mucha a umělecký ředitel Karel Osch v oficiálním prohlášení.

Naopak věříme, že uvedením filmu dokážeme vytvořit veřejnou diskusi, která upozorní na přesah hlavního tématu filmu se současným děním.

Ukázali na Kapitán Volkonogov přežil Jako jeden z nejpozoruhodnějších filmů loňského filmového festivalu v Benátkách, kde byl poprvé uveden v soutěži.

Přestože se film odehrává v roce 1938, lze v jeho příběhu najít jasné paralely se současnou situací. Věříme, že film výstižně popisuje, jak manipulativní činy tyranského vůdce ovlivňují smýšlení většiny společnosti, záměrně vytvářejí a nakonec nemilosrdně likvidují nepřátele systému ve jménu ideologie. Řekli, že by to vedlo k národní tragédii.

„V tomto smyslu vidíme film Kapitán Volkonogov přežil jako nepřímou, ale velmi zřetelnou kritiku současného ruského státního systému.

Festival také podtrhl skutečnost, že letos pozval početnou ukrajinskou delegaci a nabídl také hostování probíhající kolekce prací Mezinárodního filmového festivalu v Oděse.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.