Vědci

A ledový V Antarktidě Očekává se, že v příštích letech rychle tát, vyvolalo mezi vědci rozšířené obavy, že jeho kolaps by mohl představovat značná rizika globální hladiny moří.

Ledovec Thwaites, přezdívaný „ledovec soudného dne“ kvůli nebezpečí, které představuje, pokud se zhroutí, je schopen zvýšit globální hladinu moře o několik stop, pokud úplně roztaje. zveřejnil studii v časopise přírodní vědy o Zemi zobrazeno. Vědci několik let sledovali ústup ledovce v obavě z poškození, které by mohl způsobit ledový příkrov o velikosti Floridy.

„Thwaites se dnes opravdu drží nehty a měli bychom očekávat, že v budoucnu uvidíme velké změny v malých časových měřítcích – dokonce rok od roku – jakmile ledovec ustoupí za mělkou hranu na svém dně,“ řekl Robert Larter. , jeden ze spoluautorů studie z British Antarctic Survey, V tiskové zprávě.

Šest jich zemřelo po zlomu ledu v italských Alpách

Tento satelitní snímek ESA z 1. února 2022, který vysvětlil mořský geofyzik Robert Larter, ukazuje umístění výzkumných lodí RVIB Nathaniel B. Palmer a RV Araon v oblastech ledových šelfů rozprostírajících se od ledovce Thwaites v Antarktidě. „EIS“ je zkratka pro východní ledový šelf, kde se v roce 2020 udělalo hodně práce a o kterém nedávno publikované studie naznačovaly, že se pravděpodobně rozpadne někdy během příštích dvou desetiletí.

(Robert Larter/British Antarctic Survey, Evropská kosmická agentura prostřednictvím AP)

Thwaites je zdrojem obav vědců od roku 1973, kdy vědci poprvé začali zpochybňovat důsledky jeho kolapsu. Ledovec soudného dne je jednou z nejširších řek na Zemi a je větší než stát Florida. Avšak pouze jedna část západoantarktického ledovce, pokud by roztála, by podle NASA zvedla hladinu moří až o 16 stop.

Během posledního desetiletí zaznamenali vědci satelitní pozorování, která ukazují, že „kmen rychle tekoucího ledovce se od roku 2011 zrychlil, zmenšil a rozšířil“. ustupuje za okraj mořského dna Pod ledovou čepici, která ji drží nad vodou.

KLIKNĚTE SEM A PŘEČTĚTE SI VÍCE OD WASHINGTON EXAMINER

Vzhledem k tomu, že Thwaites leží na mořském dně spíše než na souši, jsou zranitelnější vůči teplým oceánským proudům, které tání ledovec zespodu – což zvyšuje potenciál kolapsu ledovce. Tato křehká struktura vzbuzuje obavy vědců po celá desetiletí a vysloužila si přezdívku „Zranitelné dno západního antarktického ledovce“.

Vědci se vrátí na místo, aby shromáždili vzorky mořského dna, aby určili, kdy došlo k minulým rychlým ústupům, v naději, že předpovídají budoucí změny a zabrání katastrofickým změnám hladiny moře.

READ  Zůstaňte flexibilní a zdraví, jak stárnete

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.