Vědci zjistili, že velikost „Brány pekla“ na Sibiři se rychle rozšiřuje

Vědci zjistili, že velikost „Brány pekla“ na Sibiři se rychle rozšiřuje

Vědci zjistili, že kráter na Sibiři se v důsledku klimatických změn rozšiřuje rychleji, než se očekávalo, a tvrdí, že nyní představuje problémy pro okolní stanoviště.

Kolaps Patajiky, známý jako „Brána pekla“ a nachází se ve zmrzlé vysočině Yana, pokrývá asi 200 akrů půdy a lze jej vidět na satelitních snímcích pořízených z vesmíru.

Kráter byl poprvé objeven na fotografiích v roce 1991 a od té doby se rozrůstá do šířky i hloubky, protože globální oteplování způsobuje tání permafrostu (zmrzlých nánosů půdy).

Zával Patajica, známý jako „Brána pekla“ a nacházející se v zamrzlé vysočině Jana, byl poprvé objeven na fotografiích pořízených v roce 1991. Centrum pro pozorování zdrojů Země a vědecké centrum (EROS).
V posledních třech desetiletích se kráter výrazně rozšířil. Nedávný počítačově generovaný obrázek ukazuje jeho aktuální velikost. NASA
Vědci zjistili, že kráter je hluboký 300 stop a že je zde jen málo místa, kde by mohl růst hlouběji, protože tání permafrostu téměř dosáhlo podloží na dně. Morton et al/procesy permafrostu

V nové studii publikované v GeomorfologieGlaciolog Alexander Kizyakov a jeho tým pomocí dálkového průzkumu Země a terénních dat z laboratorních vzorků odebraných v letech 2019 a 2023 vytvořili 3D pohled na rychlost tání permafrostu.

Zjistili, že díra byla 300 stop hluboká a že tam bylo málo místa, kde by mohla prorůstat hlouběji, protože tající permafrost téměř dosáhl skály na dně.

Díra se však stále rozšiřuje směrem ven „zrychlujícím se tempem“.

„Objem mísovitého regresivního ústupu taveniny (RTS) se zvyšuje o asi 1 milion metrů krychlových ročně,“ napsal Kiziakov ve studii.

„Objem retrográdního poklesu taveniny ve tvaru mísy (RTS) se zvyšuje asi o 1 milion metrů krychlových ročně,“ napsal Kiziakov. Reuters
Kiziakov a jeho tým poznamenali, že rychle se rozšiřující kráter by také mohl zvýšit emise skleníkových plynů, protože zmrazené živiny tají a uvolňují se do atmosféry. Reuters

To bude představovat problémy pro nedalekou řeku Patagai, protože to zvýší erozi břehů a ovlivní okolní životní prostředí.

Kiziakov a jeho tým poznamenali, že rychle se rozšiřující kráter může také zvýšit emise skleníkových plynů, protože zmrazené živiny tají a uvolňují se do atmosféry.

Odhadují, že v současnosti se ročně uvolní 4 000 až 5 000 tun dříve zmrazeného organického uhlíku a toto číslo se bude pravděpodobně každým rokem zvyšovat.

Nikita Tananaev, výzkumník z Melnikovova institutu permafrostu v Jakutsku v Rusku, který se na této studii nepodílel, řekl Atlasu Obscura, že není překvapivé, že se kráter tak rychle rozšířil. Reuters
Rozšíření kráteru bude představovat problémy pro blízkou řeku Batagay, protože zvýší erozi břehů a ovlivní okolní prostředí. Reuters

Nikita Tananaev, výzkumník z Melnikovova institutu permafrostu v Jakutsku v Rusku, který nebyl zapojen do této studie, řekl: Tajemný atlas Nepřekvapilo ho, že se díra rozšířila.

READ  Zákonodárci GOP zpochybňují ředitele CDC ohledně nárůstu respiračních virů v Číně

„Když pozorujeme současné klima nad pohořím Verchojansk, poblíž masivního svahu Batagai, není divu, že tento rys roste tak rychle,“ říká Tananaev.

Teploty v regionu jsou v posledních letech nadprůměrné.

„Očekává se, že vysoká míra poklesu bude pokračovat, protože očekáváme extrémní oteplování vzduchu v této oblasti ještě několik dalších let,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *