Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley mohli objevit přízračnou černou díru

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley mohli objevit přízračnou černou díru

A Kalifornská univerzita v Berkeley Výzkumný tým vedený postgraduálním studentem Casey Lammem a docentkou astronomie Jessicou Law možná objevil první „plovoucí“ černou díru, věda denně zmíněno.

Podle ředitele odhadli, že tento neviditelný objekt OB110462 je 1,6 až 4,4krát větší než hmotnost Slunce a je vzdálený 2280 až 6260 světelných let. V současné době vědci tvrdí, že by to mohla být také neutronová hvězda nebo hvězda „velikosti města“. Hvězdy se zrodí, když jsou obrovské, kolabují a umírají. Bez ohledu na to, zda jde o černou díru nebo neutronovou hvězdu, Science Daily uvádí, že záhadný objekt je prvním „hvězdným duchem“, který kdy byl objeven, plovoucí ve vesmíru bez doprovodné hvězdy.

„Toto je první plovoucí černá díra nebo neutronová hvězda, která byla detekována pomocí gravitační mikročočky,“ řekl Lu výstupu. Lu hledá volně plovoucí černé díry od roku 2008 a OB110462 pozoruje od roku 2020. „Pomocí jemné čočky můžeme zkoumat a vážit tyto malé, kompaktní objekty. Myslím, že jsme otevřeli nové okno o těchto tmavých předměty, které nelze jinak vidět.“ Přestože jsou černé díry obvykle neviditelné, vědci mohou pomocí mikrogravitační čočky zjistit, jak svým silným gravitačním polem deformují a deformují světlo ze vzdálených hvězd.

podle Katedra astronomie na University of California, BerkeleyČerné díry jsou „jedním z nejneobvyklejších jevů v astrofyzice“. Jejich webová stránka uvádí, že v Mléčné dráze je odhadem 100 milionů hvězdných černých děr a Science Daily uvádí, že tým UC Berkeley nyní odhaduje, že existuje 200 milionů černých děr. Výstup říká, že určení celkového počtu pomůže astronomům lépe pochopit, jak hvězdy umírají – a potenciálně vrhnout více světla na vývoj naší galaxie.

READ  Poslední kapalná voda na Marsu tekla asi před 2 miliardami let

Pro tuto chvíli Luův tým říká, že není možné určit, zda je OB110462 černá díra nebo neutronová hvězda, ale doufají, že shromáždí více dat z Hubbleova vesmírného teleskopu NASA a provedou podrobnější analýzy později.


„Jakkoli bychom rádi řekli, že je to definitivně černá díra, měli bychom hlásit všechna přípustná řešení,“ řekl Lu Science Daily. „To zahrnuje jak černé díry nižší hmotnosti, tak možná i neutronovou hvězdu.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *