Vědci vyvinuli ultratenkou baterii, kterou lze nabíjet slzami

Vědci vyvinuli ultratenkou baterii, kterou lze nabíjet slzami
  • Ultratenká baterie má tloušťku přibližně 0,2 mm, takže je dostatečně tenká, aby se vešla do 0,5mm kontaktní čočky.
  • Baterie je napájena biokompatibilním solným roztokem a slouží jako alternativa k lithium-iontovým bateriím, které mohou být vysoce hořlavé.
  • Zatímco baterii lze nabíjet tradičním drátem nebo chemickou metodou, glukóza ve vašich slzách může být také použita k jejímu napájení.

Vědec Lee Seok-woo řekl, že scéna z filmu „Mission: Impossible“ inspirovala jeho nejnovější vynález: chytré baterie do kontaktních čoček.

Ve čtvrtém filmu v sérii nosí agent kontaktní čočky schopné rozpoznávání obličeje a sledování očí. Lee chtěl tento objektiv proměnit ve skutečnost.

„Přemýšlel jsem: ‚Jak mohu pracovat v této oblasti chytrých kontaktních čoček?‘,“ řekl odborný asistent na Fakultě elektrotechniky a elektronického inženýrství na Technologické univerzitě Nanyang pro CNBC „The Edge“.

Liovy zkušenosti s bateriovými komponenty posloužily jako odrazový můstek pro jeho vstup do oblasti nositelných technologií. Uvědomil si, že chytré kontaktní čočky budou potřebovat bezpečné vestavěné baterie, které by byly nezbytné pro pokrok ve vývoji těchto zařízení.

Samotné kontaktní čočky jsou velmi tenké, mají tloušťku 0,5 mm, takže velikost a flexibilita těchto baterií jsou klíčem k zamezení nepohodlí uživatele.

„Naše baterie má tloušťku asi 0,2 mm, což je asi dvojnásobek tloušťky lidského vlasu,“ řekl Lee.

Ukázka, jak chytré kontaktní čočky pasují na model lidského oka.

Lauren Chu | CNBC

Vědci z NTU v Singapuru demonstrují, jak lze nabíjet inteligentní baterii kontaktních čoček pomocí tradiční metody zapojení.

Lauren Chu | CNBC

Po osmi hodinách chemického nabíjení může baterie dosáhnout 80 % své plné kapacity. Poté může být používán několik hodin během dne.

Existuje však ještě jeden neobvyklý způsob provozu baterie.

„Slzný roztok také obsahuje glukózu. To znamená, že když nosíte kontaktní čočky, vaše slzy mohou také nabíjet baterii,“ řekl Lee.

„Pokud budeš víc plakat, můžeš si víc nabít baterii.“

Vědec předvádí chytrou kontaktní čočku vybavenou funkčním prototypem malé baterie.

Lauren Chu | CNBC

V současné době je kapacita a napětí baterie stále velmi nízké. Při použití obou metod může baterie produkovat pouze napětí asi 0,3V – 0,6V. Standardní napětí pro jednu AA baterii je 1,5 V.

V tuto chvíli tento výstup nestačí k napájení úložiště dat nebo připojení k internetu, ale tým pracuje na vývoji specifikací baterie.

Potenciální partner, kterého mi určil, pracuje v oblasti zdravotnictví.

„Používáme glukózu jako biopalivo. Existuje mnoho diabetiků, kteří si hladinu glukózy kontrolují každý den,“ řekl Lee.

„Zkoumali jsme, jak můžeme detekovat hladinu glukózy, když uživatel nosí kontaktní čočky.“

Navzdory potenciálním vyhlídkám takové inovace se Li domnívá, že náklady by měly být udržovány na nízké úrovni s ohledem na kapacitu baterií.

„Jakmile bude vážně komercializována, baterie by měla stát jen pár dolarů.“

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *