Vědci vytvořili mini červí díru, jak se sci-fi přibližuje realitě

Vědci vytvořili mini červí díru, jak se sci-fi přibližuje realitě

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.

Ve sci-fi – vzpomeňte si na filmy a televizi jako „Interstellar“ a „Star Trek“ – červí díry ve vesmíru fungují jako portály prostorem a časem pro kosmické lodě, aby snadno překonaly nepředstavitelné vzdálenosti. Kdyby to bylo tak jednoduché.

Vědci dlouho usilovali o hlubší pochopení červích děr a nyní se zdá, že dělají pokrok. Vědci ve středu oznámili, že zabudovali dvě simulované mini černé díry – tato nebeská tělesa tak hustá gravitací, že nemůže uniknout ani světlo – do kvantového počítače a přenesli mezi nimi zprávu, která se rovná tunelu v časoprostoru.

Byla to „mini červí díra“, řekla fyzička Caltech Maria Spiropolou, spoluautorka článku publikovaného v Nature. Řekla, že vědci jsou stále daleko od toho, aby byli schopni poslat lidi nebo jiné organismy přes tento portál.

„Experimentálně, pro mě, řeknu vám, že je to velmi, velmi daleko. Lidé za mnou přicházejí a ptají se: ‚Můžete dát svého psa do červí díry?‘ Takže ne,“ řekl Spiropolo novinářům během video briefingu. „Tohle je obrovský skok.“

„Je rozdíl mezi tím, co je v principu možné a možné v praxi,“ dodal fyzik a spoluautor studie Joseph Leiken z Fermilab, americké laboratoře fyziky částic a urychlovačů. „Takže nezadržujte dech, že pošlete svého psa červí dírou. Někde začít musíte. A myslím, že je pro mě vzrušující, že se nám to vůbec daří.“

Vědci pozorovali dynamiku červí díry na kvantovém zařízení společnosti Alphabet v Googlu s názvem Sycamore Quantum Processor.

Červí díra – trhlina v prostoru a čase – je mostem mezi dvěma vzdálenými oblastmi vesmíru. Vědci je označují jako Einstein-Rosenovy mosty podle fyziků, kteří je popsali – Alberta Einsteina a Nathana Rosena.

READ  Podívejte se na tisíce hvězd v galaxii vzdálené 17 milionů světelných let zachycené vesmírným dalekohledem Jamese Webba

Tyto červí díry jsou v souladu s Einsteinovou obecnou teorií relativity, která se zaměřuje na gravitaci, jednu ze základních sil ve vesmíru. Fyzik John Wheeler vymyslel termín „červí díra“ v 50. letech 20. století.

Spiropulu řekl, že vědci našli kvantový systém, který vykazuje klíčové vlastnosti gravitační červí díry, ale je dostatečně malý, aby byl použitelný pro současná kvantová zařízení.

„Vypadá jako kachna, chodí jako kachna, kváká jako kachna. To je to, co můžeme v tuto chvíli říct – že máme něco, co z hlediska vlastností, na které se díváme, to vypadá jako červí díra, “ řekl Lyken.

Vědci uvedli, že při experimentu nedošlo k žádné ruptuře v prostoru a čase ve fyzickém prostoru, i když se objevila průchodná červí díra na základě kvantové informace teleportované pomocí kvantových kódů na kvantovém procesoru.

„Tyto myšlenky existují již dlouhou dobu a jsou to velmi silné myšlenky,“ řekl Laiken.

„Ale nakonec jsme v experimentální vědě a už velmi dlouho se potýkáme se způsobem, jak tyto nápady prozkoumat v laboratoři. A to je na tom opravdu vzrušující. Není to jen: ‚Dobře, červí díry jsou cool.“ Toto je způsob, jak se skutečně dívat na toto jsou velmi základní problémy pobytu v laboratorním prostředí.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *