Vědci přidávají k metamfetaminu 60 léků Novinky z oblasti vědy a techniky

Vědci, kteří studují dopad znečištění drogami na sladkovodní toky v České republice, zjistili, že mohou být závislí na metamfetaminu.

Uživatelé pervitinu vypouštějí drogu do odpadních vod, ale čistírny odpadních vod určené k manipulaci s močí a výkaly nemohou vodu z léku čistit, takže teče do řek.

Bylo zjištěno, že koncentrace metamfetaminu v některých tocích v zemi přesahují stovky nanogramů na litr, ale zatím není jasné, jaký dopad bude mít znečištění na mořský život.

Česká republika se užíváním metamfetaminu potýká od dob komunistického režimu a dnes více než 50% zatčení drog v zemi souvisí se stimulanty.

Země je také centrem farmaceutické výroby v celé Evropě. Podle Europolu se 90% výroby drog v EU vyrábí v českých laboratořích.

Dr. Powell Horgi z České univerzity věd o živé přírodě řekl: „Tam, kde jsou uživatelé metamfetaminu, dochází ke znečištění metamfetaminem.“

Aby prozkoumali dopad tohoto znečištění, Dr. Horkey a jeho tým provedli experiment, kde bylo 120 pstruhů potočních rozděleno do dvou 350litrových nádrží.

Jedna nádrž obsahovala stejné množství metamfetaminu, jaké bylo měřeno ve vodě v nádrži, druhá nádrž působila jako zábrana a po droze nebyly žádné stopy.

Poté, co vědci umožnili rybám užívat si prostředí vyvolané drogami po dobu osmi týdnů, vědci odstranili metamfetamin z nádrže.

Během příštích 10 dnů Dr. Horgi náhodně testoval ryby z obou skupin, aby identifikoval známky stažení drogy.

Jeho tým postavil novou nádrž se dvěma zásobami, jednou čistou vodou a jednou vodou kontaminovanou metamfetaminem.

Kontrolní ryby nevykazovaly preference, do kterého proudu plavaly, ale opakovaně preferovaly pstruhovou znečištěnou vodu, která se v pervitinu dusila.

Matrace odhalila, že Trout našel zbytky léků v jejich mozkových tkáních a byl méně aktivní než ostatní, což snižovalo jejich schopnost přežít a rozmnožovat se.

READ  "Neexistují žádné pořady ani při negativním testu vlády," uvedl český ministr zdravotnictví

“Odměna za drogy pro ryby může zakrýt přirozené odměny, jako je hlad, predace nebo páření,” vysvětlil Dr. Horkey nálezy a varoval, že ryby se mohou shromažďovat v blízkosti nezdravých prodejen vody.

“Takové znečištění by mohlo změnit fungování celých ekosystémů,” varoval.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *