Vědci poprvé pěstují rostliny v měsíční půdě: „Všechno vyklíčilo“

Když NASA startuje Astronauti Artemis Po návratu na měsíční povrch v příštích letech by měli být schopni kultivovat svou vlastní sílu. Toto je jen rozvětvení historického experimentu, ve kterém vědci použili vzorky materiálu z měsíčního povrchu, zvaného regolit, k pěstování rostlin zde na Zemi.

Vědci zaseli semena rostliny Arabidopsis thaliana, příbuzné hořčici, do malých vzorků regolitu sesbíraných na třech různých misích Apollo před půl stoletím.

Ale zatímco semena klíčila a rostla, plně nevykvetla.

„Měsíční půda neobsahuje mnoho živin potřebných k podpoře růstu rostlin,“ řekl ve středu na tiskové konferenci Stephen Ellardo z Floridské univerzity.

Elardo je spoluautorem Prezentační list výzkumu Publikováno ve čtvrtek v Communications Biology, s Annou Lisou Ball a Robertem Ferrellem.

Zatímco rostliny rostly způsobem, který naznačoval, že jsou ve stresu, stále našly relativně rychlý způsob, jak jít, s malou pomocí od týmu, který jim poskytuje světlo, vodu a živiny.

„Po dvou dnech začal růst,“ Paul, který je také profesorem zahradnictví na Floridské univerzitě, Řekl to v prohlášení. „Všechno vyklíčilo. Nemohu říct, jak jsme byli překvapeni. Každá rostlina – ať už v měsíčním vzorku nebo v kontrolním vzorku – vypadala stejně až do šestého dne.“

Na konci prvního týdne rostliny v regolitu vykazovaly pomalejší růst, zakrnělé kořeny a listy a některé červené skvrny. Genetická analýza později potvrdila, že Zelení byli ve stresu.

Lunární regolit je velmi jemný a práškový, ale nenechte se zmást, protože tato zrna jsou také ostrá. Vdechování měsíčního prachu může poškodit plíce a materiál není zvláště vhodný pro život rostlin.

„Nakonec bychom rádi využili data genové exprese, abychom pomohli vyřešit, jak zlepšit reakce na stres na úroveň, kdy rostliny – zejména plodiny – mohou růst v měsíční půdě s velmi malým dopadem na jejich zdraví,“ dodal Paul.

READ  Řízení mise NASA Sledujte kreativní cestu na Marsu

Ferrell říká, že pěstování rostlin na Měsíci je klíčem k dlouhodobému pobytu na Měsíci, protože pomáhá poskytovat nejen jídlo, ale také čistý vzduch a vodu pro astronauty a další návštěvníky.

„Když někam jdeme do vesmíru, vždy si s sebou bereme naše kultivace,“ řekl Ferrell, rovněž z Floridské univerzity. „Ukázat rostliny, které porostou v měsíční půdě, je ve skutečnosti velkým krokem tímto směrem.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.