Vědci objevili vůbec první panenský porod u krokodýla

Poznámka redakce: Přihlaste se k odběru CNN Vědecký bulletin teorie zázraků. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Vědci uvedli, že zdokumentovali vůbec první panenský porod u krokodýla. A i když se tento koncept může zdát lidem zvláštní, tento typ reprodukce je podle vědců v celé živočišné říši prakticky neslýchaný.

Dotyčný krokodýl jménem Coquita žil 16 let sám v kostarické zoologické zahradě Parque Reptilandia, než v roce 2018 snesl velmi zvláštní várku vajec. Později bylo zjištěno, že jedno z těchto vajec obsahuje plně vytvořené krokodýlí embryo, a to navzdory skutečnost, že Kokita prožila téměř celý život v ústraní. Na spáření s krokodýlím samcem nebyla téměř žádná šance.

Byl to jasný důkaz – poprvé předložený ve výzkumném článku publikovaném v časopise Biologie dopisy 7. června – že krokodýli jsou schopni typu reprodukce zvaného partenogeneze, při níž mohou neoplozená vajíčka produkovat potomstvo.

Není neobvyklé, že plazi žijící v zajetí kladou vajíčka, ale „vzhledem k období izolace od kamarádů jsou obvykle považováni za neživotaschopné a utracené,“ uvádí studie. Ale poté, co si posvítili baterkou na 14 vajec v Coquitině sáčku, odborníci zjistili, že sedm vajec by mohlo být životaschopných, a rozhodli se je uměle inkubovat.

Nakonec bylo mezi těmito sedmi životaschopnými vejci pouze jedno plně vytvořené potomstvo. Nikdy se nevylíhla a byla považována za mrtvou.

Ale míra plodu byla odeslána z Kostariky Dr. Warrenu Boothovi, spoluautorovi nové studie a výzkumníkovi z Virginia Polytechnic Institute and State University. Booth – který studoval partenogenezi více než deset let – je člověk, kterému ostatní v herpetálním světě obvykle říkají, když mají podezření, že se zvíře rozmnožilo bez páření.

Booth byl schopen sekvenovat DNA mrtvého krokodýla a potvrdil, že byl skutečně produkován partenogenezí, s genetickou výbavou, která byla z 99,9 % identická s její matkou.

READ  Rusko nevylučuje vojenské nasazení na Kubě a ve Venezuele

„Tato zjištění proto naznačují, že oocyty by měly být hodnoceny na potenciální životaschopnost v nepřítomnosti samců,“ poznamenala studie.

Vědci již více než století vědí, že některá zvířata jsou schopna reprodukce bez oplodnění samců. Booth řekl, že první zaznamenaný případ byl pozorován u holubů, ačkoli životaschopné plody nebyly okamžitě identifikovány.

Od té doby byla partenogeneze pozorována u celé řady různých živočišných druhů, zejména u hadů. Byl také nalezen u ptáků, ještěrek, želv a žraloků. Nyní se na seznam samozřejmě přidávají krokodýli.

Podle Bootha je mnoho takto vyprodukovaných potomků velmi nemocných nebo velmi slabých.

V zásadě jde podle něj o „velmi reprodukovatelné jedince“.

Booth dodal, že genetické značky mají tendenci být naskládány proti zvířatům tvarovaným tímto typem chovu, ale „není to tak, že by všichni nepřežili.“ „Někteří určitě ano.“

Potomstvo produkované partenogenezí se může dále rozmnožovat – buď sexuálně, nebo prostřednictvím další partenogeneze, řekl Booth, i když poznamenal, že ne všechny výzkumy stojící za pozorováními byly zveřejněny.

Booth dodal, že výzkum na toto téma se vyvíjel pomalu, než nabral přemrštěnou rychlost v 21. století s příchodem technologie sekvenování DNA.

Je velmi pravděpodobné, že tisíce druhů ptáků, plazů a dalších zvířat jsou schopny tohoto typu reprodukce. Mnoho z dokumentovaných případů bylo u chovaných zvířat.

„Důvod, proč to nebylo tolik zdokumentováno v přirozených populacích, je ten, že to lidé nevyhledávají,“ řekl Booth. Ale probíhají snahy extrahovat geny divokých zvířat, aby se hledaly důkazy o partenogenezi.

Partenogeneze není zrovna čistá koncepce. Každý takto vyrobený potomek sdílí většinu své DNA s matkou.

A k tomuto procesu může dojít pouze u zvířat, která mají určité typy chromozomů a schopnost předávat geny určitým způsobem.

Stručně řečeno, tento typ reprodukce nemůže nastat u lidí nebo jiných savců, protože používá typ genomového otisku prstu, který „vyžaduje specifickou sadu genů, které mají být aktivovány samcem, a specifickou sadu genů samicí“ k vytvoření embryo, řekl Booth.

READ  Demokraté navrhli klimatický zákon jako změnu hry. Zde je návod.

Přinejmenším, poznamenal, se nemůže přirozeně vyskytovat u savců.

Výzkumníci uspěli stvoření myši Narodili se partenogenezí v laboratoři, ale museli podstoupit „velmi extrémní genetickou modifikaci – zapínání a vypínání genů ve správný čas,“ řekl Booth.

Booth dodal, že krokodýli vůbec nemají pohlavní chromozomy. Je pravděpodobné, že reproduktivně produkované potomstvo samice cocetty mohlo vzniknout tímto způsobem pouze kvůli teplotě, při které bylo vajíčko inkubováno.

Pozorování partenogeneze u krokodýlů je fascinující objev, řekl Booth, protože metoda, kterou používají, je nápadně podobná metodě používané ptáky a jinými plazy.

„Všichni používají přesně stejný buněčný aparát pro partenogenezi,“ řekl Booth. „Je nepravděpodobné, že by se vysoce komplexní mechanismus, jako je tento, mohl vyvinout nezávisle.“

Dodal, že to znamená, že krokodýli a ptáci pravděpodobně zdědili tuto schopnost od svých vzdálených, vzdálených příbuzných – dinosaurů.

„Je velmi pravděpodobné, že dinosauři a pterosauři měli schopnost reprodukovat partenogenezi,“ vtipkoval.

Bez DNA z dinosaurů by to však vědci pravděpodobně nedokázali přesvědčivě prokázat.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *