Vědci objevili úžasně zachovalé srdce staré 380 milionů let

Srdce 380 milionů let staré ryby bylo nalezeno uvnitř kusu australského sedimentu, což vědcům rozbušilo srdce. Nejen, že je tento orgán ve skvělé kondici, ale může také poskytnout vodítka o vývoji čelistnatých obratlovců, mezi které patříte vy i já.

Srdce patří do vyhynulé třídy obrněných ryb s čelistmi zvaných členovci, která vzkvétala v období devonu před 419,2 miliony až 358,9 miliony let – a srdce je o 250 milionů let starší než čelistní rybí jádro, které v současnosti nese to „nejstarší“. Ale i když je ryba velmi stará, umístění jejího srdce ve tvaru S se dvěma komorami vedlo vědce k zaznamenání překvapivých anatomických podobností mezi starověkými plavci a moderními žraloky.

Profesorka Kate Triangstick, paleontoložka obratlovců na Curtin University v Austrálii a spoluautorka nové studie o zjištěních, uvedla. „Tyto ryby mají srdce doslova v tlamě a pod žábrami – stejně jako dnešní žraloci,“ řekl Triangstick.

studium Zadní ve středu ve vědě.

Vědci se na přesné umístění orgánu podívali zvlášť zblízka, protože ho mohli pozorovat ve vztahu k žaludku, střevům a játrům zkamenělé ryby, které jsou vzácné.

„Nemůžu vám říct, jak mě překvapilo, když jsem v této prastaré fosilii našel krásně zachovalé 3D srdce a další orgány,“ řekl Trinagistic.

miniaturní gogo-plac-spiral valves-xs-1

Bílý prstenec ukazuje spirální chlopně střeva, ale srdce zde není vidět. „Byl jsem naprosto ohromen skutečností, že skutečně můžeme vidět měkké tkáně uchované u tak prastaré ryby,“ říká John Long, profesor paleontologie na Flinders University v Austrálii a spoluautor nové studie o objevu. „Hned jsem věděl, že je to velmi důležitý objev.“

John Long / Flinders University

Zkameněliny objevili paleontologové během expedice ve formaci GoGo v roce 2008 a přidávají se k množství informací získaných z místa, včetně původu zubů a poznatků o přechodu z ploutví na končetiny. Formace GoGo, sedimentární ložisko v oblasti Kimberley v západní Austrálii, je známé pro své bohaté fosilní záznamy, které udržují život v devonských útesech z paleozoické éry, včetně zbytků jemných tkání, jako jsou nervy a embrya s pupeční šňůrou.

anatomie kloubu.

„Většina případů uchování měkkých tkání se nachází v plochých fosiliích, kde je měkká anatomie jen o málo víc než skvrna na skále,“ řekl spoluautor studie Per Ahlberg ze švédské Uppsalské univerzity. „Máme také velké štěstí, že moderní skenovací techniky nám umožňují studovat tyto křehké měkké tkáně, aniž bychom je zničili. Před dvěma desetiletími by byl projekt nemožný.“

Tyto techniky zahrnují neutronové paprsky a rentgenové mikrozobrazování, které vytváří průřezy fyzických objektů, které lze poté použít k opětovnému vytvoření virtuálních 3D modelů.

Bylo vrženo světlo na fosilní objevy moderních ryb Jak se na hlavu postaví „dinosauří ryba“, ohrožený druh Kolik pravěkých ještěřích ryb? Vypadalo to jako ploutev delfínů.

Ale pro ty, kteří takové objevy nepovažují za významné, má spoluautor studie Ahlberg připomenutí: že život je na své nejzákladnější úrovni vyvíjející se systém.

„Skutečnost, že my sami a všechny ostatní organismy, se kterými sdílíme planetu, jsme se vyvinuli ze společného původu prostřednictvím procesu evoluce, není náhodná skutečnost,“ řekl Ahlberg. „Je to nejhlubší pravda naší existence. Všichni jsme propojeni, v tom nejdoslovnějším smyslu.“

READ  Středomořská dieta Nejlepší dieta 2022

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *