Vědci objevili překvapivé podobnosti v kamenných nástrojích raných lidí a lidoopů

Vědci objevili překvapivé podobnosti v kamenných nástrojích raných lidí a lidoopů

Příklad makaka s dlouhým ocasem pomocí kamenného nástroje k dosažení potravy. Kredit: Lydia V. Luncz

Makakové neúmyslně vytvořili kamenné fragmenty připomínající některé z nejstarších kamenných artefaktů vytvořených ranými homininy.

Studie se zaměřuje na nové analýzy kamenných nástrojů používaných makaky dlouhoocasými v národním parku Phang Nga v Thajsku. Tito primáti používají kamenné nástroje k otevírání ořechů s tvrdou skořápkou, což často způsobuje zlomení kamenů kladiva a kovadliny.

Sbírka rozbitých kamenů, která je výsledkem tohoto procesu, je značné velikosti a široce rozmístěná po terénu. Navíc mnoho artefaktů vykazuje stejné rysy, které jsou obvykle spojovány s účelově navrženými kamennými nástroji nalezenými na některých z nejstarších archeologických nalezišť ve východní Africe.

„Schopnost záměrně vytvářet ostré kamenné vločky je považována za klíčový bod v evoluci homininů a pochopení toho, jak a kdy k tomu došlo, je obrovskou otázkou, která se obvykle zkoumá prostřednictvím studia artefaktů a minulých fosilií. Naše studie ukazuje, že výroba kamenných nástrojů není jedinečný pouze pro lidi. A naše předky,“ říká hlavní autor Tomos Profet, výzkumník z Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

„Skutečnost, že tito makakové používají kamenné nástroje ke zpracování ořechů, není překvapivá, protože také používají nástroje k přístupu k různým měkkýšům. Zajímavé je, že tím nechtěně produkují důležitý vlastní archeologický záznam, tj. částečně k nerozeznání od některých Homininských artefaktů“.

Ostré ostré kamenné třísky

Příklady ostrohranných třísek neúmyslně vyrobených dlouhoocasými makaky. Kredit: Proffitt et al, 2023

Nové poznatky o vývoji technologie kamenných nástrojů

Porovnáním náhodně vyrobených kamenných artefaktů vyrobených makaky s těmi, které byly nalezeny na některých z nejstarších archeologických nalezišť, byli vědci schopni prokázat, že mnoho artefaktů produkovaných opicemi spadá do rozsahu těch, které jsou běžně spojovány s ranými homininy.

Spoluautor Jonathan Reeves zdůrazňuje: „Skutečnost, že tyto artefakty lze vyrobit louskáním ořechů, má důsledky pro řadu chování, které spojujeme s ostrými úlomky v archeologických záznamech.“

Nově objevené kamenné nástroje poskytují nový pohled na to, jak se první technologie objevila u našich nejstarších předků a že jejich původ může souviset s podobným chováním při louskání ořechů, které může být mnohem starší než nejstarší současný archeologický záznam.

Louskání ořechů kamennými kladivy a kovadlinami, podobně jako dnes někteří primáti, bylo některými navrhováno jako možný předchůdce záměrné výroby kamenných nástrojů.Tato studie spolu s předchozími studiemi publikovanými naší skupinou otevírá dveře schopnosti identifikovat takovou archeologickou signaturu.V budoucnosti, říká Lydia Lonks, hlavní autorka studie a vedoucí technologické skupiny pro výzkum primátů v Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

„Tento objev ukazuje, jak mohou živí primáti pomoci výzkumníkům zkoumat původ a vývoj používání nástrojů v naší vlastní linii.“

Odkaz: „Divocí makakové zpochybňují původ záměrné výroby nástrojů“ od Tomos Profitt a Jonathan S. Reeves, David R Brown, Suchinda Malaivijitnund, Lydia V. Lunks, 10. března 2023, k dispozici zde. DOI: 10.1126/sciadv.ade8159

READ  Demence: Pseudo pili torti se může shodovat se zhoršením mozku

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *