Vědci objevili na Havaji novou dětskou planetu

Mezinárodní výzkumný tým vedený University of Hawaii v Manoa objevil jednu z nejmenších planet, jaké kdy byly pozorovány. Výsledky jsou zveřejněny v Měsíční oznámení Královské astronomické společnostiOdhaduje se, že planeta je „několikrát větší“ než Jupiter.

Nová planeta byla nalezena ve „hvězdné školce“ a vznikla před několika miliony let – přibližně ve stejnou dobu, kdy se hlavní havajské ostrovy vynořily z oceánu. Vědci nazvaní 2M0437b poprvé objevili planetu obíhající kolem vzdálené dětské hvězdy v roce 2018.

Protože je 2M0437b tak malý, je stále horký z energie uvolněné při jeho vzniku – uvedli vědci na tisková zpráva Jeho teplota je podobná „lávě ze sopky Kīlauea“.

/Kredit: Subaru Telescope a Guidos a kol. (2021)

Observatoř Keck v Maunakea byla použita ke sledování obíhající hvězdy 2M0437b, aby se zajistilo, že ve skutečnosti jde o planetu pro tuto hvězdu, a ne o vzdálený objekt. Vědcům trvalo tři roky, než to potvrdili, protože se hvězda pohybovala po obloze tak pomalu.

2M0437b a její mateřská hvězda sídlí v oblaku Taurus, známé „školce“ planet, ale protože planeta má mnohem širší oběžnou dráhu než mnoho jiných oběžných drah ve své sluneční soustavě – je od Slunce asi 100krát dále než Země . Ze svého slunce – bez nové adaptivní optické technologie by bylo obtížné to pozorovat.

Objev planety je pro astronomy obzvláště vzrušující, protože je dobře vidět a je tak mladý, což znamená, že vědci ji budou moci pozorovat po mnoho let a dozvědět se více o tom, jak planety včetně Země stárnou.

„Tento serendipitous objev přidává do elitního seznamu planet, které můžeme pozorovat přímo pomocí našich dalekohledů,“ řekl hlavní autor a profesor UH Mānoa Eric Gaidos.

Uniklé dokumenty z Facebooku ukazují frustraci zaměstnanců z reakce na útok ze 6. ledna

Silné bouře se očekávají na podzim v Kalifornii a severozápadním Pacifiku

Vojenští veteráni rezignují na protest proti poradnímu senátorovi Kirsten Senemovi

READ  Neobvyklá lebka T-Rex terorizovala Patagonii před 80 miliony let

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *