Vědci objevili další způsob, jak jsme vystaveni „věčně chemickým látkám“: přes naši kůži

První svého druhu Stay Zjistila, že „věčné chemikálie“ – toxické sloučeniny, které se nacházejí v každodenních produktech pro krásu a osobní péči, jako jsou opalovací krémy, voděodolná řasenka a rtěnka – mohou prosakovat lidskou kůží a vstupovat do krevního oběhu.

„Pokud si některé z těchto produktů nanesete přímo na kůži a obsahují PFAS, existuje velmi vysoká možnost přenosu kůží,“ řekl spoluautor studie Stuart Harrad, jehož výzkum byl tento týden publikován v časopise Science. Mezinárodní prostředí.

Začátkem dubna stanovila Agentura pro ochranu životního prostředí svůj vůbec první limit pro tyto „navždy chemické látky“ v pitné vodě, poté, co se množí důkazy, že chemikálie v kontaminované vodě mohou představovat zdravotní riziko pro lidi i při nejmenších úrovních expozice být objeven. Per- a polyfluoralkylové látky neboli PFAS jsou umělou třídou tisíců sloučenin vázaných na uhlík a fluor, které byly vyvinuty k výrobě produktů a nátěrů, které odpuzují mastnotu, vodu, olej a teplo. PFAS, známé jako „věčné chemikálie“, mohou přetrvávat v životním prostředí po staletí.

Je známo, že PFAS se může dostat do těla kontaminovanou potravou a vodou a také dýcháním kontaminovaného vzduchu. Ale dříve se předpokládalo, že PFAS nejsou schopny proniknout přes kožní bariéru. Tato studie přispívá k omezenému množství důkazů prokazujících, že dermální expozice PFAS může vést k absorpci kůží.

Voděodolná kosmetika, jako je řasenka, dlouhotrvající matná rtěnka a voděodolné oblečení, jsou příklady produktů obsahujících PFAS, které mohou být absorbovány kůží, řekl Graham Beasley, profesor fyziky na University of Notre Dame, který často testuje PFAS v každodenních produktech. . Beasley nebyl zapojen do studie. Chemikálie se nacházejí ve stovkách výrobků pro domácnost, osobní péči a kosmetiku, včetně kosmetiky, nepromokavého oblečení, dezinfekčních prostředků na ruce a dalších vyrobených výrobků. Přímý kontakt s lidskou kůží. PFAS jsou obecně spojovány s několika typy rakoviny, neplodností, vysokým cholesterolem, nízkou porodní hmotností a negativními účinky na játra, štítnou žlázu a imunitní systém.

READ  Vikingové byli v Americe přesně před tisícem let

Nová studie Rozšíří výsledky na jeden lidský subjekt Stay Vědci smíchali kyselinu perfluorooktanovou (PFOA) s opalovacím krémem a aplikovali ji na pokožku, přičemž došli k závěru, že pokožka může absorbovat PFAS. Pomocí implantovaných modelů lidské kůže, které napodobují skutečnou kůži, vědci zkoumali absorpční potenciál 17 běžně používaných syntetických chemikálií „nadobro“. Vědci poté vyhodnotili množství, které prošlo kožní bariérou do krevního řečiště, agregáty, které se vstřebaly pouze do kůže, a agregáty, které se nevstřebaly vůbec.

Výsledky zjistily, že sloučeniny s kratšími uhlíkovými řetězci měly vyšší rychlost absorpce do krevního řečiště než sloučeniny s delšími řetězci. Harrad, profesor environmentální chemie na univerzitě v Birminghamu, vysvětlil, že pro malé chemikálie je snazší proniknout kožní bariérou a pak se hromadit v krvi.

„To znamená nízkou molekulovou hmotnost.“ [PFAS] Byly nabízeny jako alternativy například k PFOA, protože se snadněji vstřebávají kůží.

Kyselina perfluor-n-pentanová (PFPeA), sloučenina řetězce pěti atomů uhlíku, se z kůže vstřebává přibližně ze 60 % do krve. Zatímco perfluorbutansulfonát (PFBS), sloučenina se čtyřmi uhlíkovými řetězci, je přibližně z 50 procent absorbován do krevního řečiště.

Jiné devítiuhlíkové sloučeniny jako perfluorononsulfonát (PFNS) však do krevního oběhu vůbec nepronikly.

Vědci však očekávají, že uhlíkové atomy s delším řetězcem by se nakonec mohly dostat do krevního řečiště déle poté, co byly absorbovány kůží. Během 36 hodin sledovaných studií se do krevního oběhu vstřebalo pouze asi 14 % kyseliny perfluoroktanové (PFOA), která obsahuje osm atomů uhlíku, ale více než 38 % se vstřebalo do kůže. Přibližně 70 procent PFNS bylo absorbováno kůží, ačkoli žádný z nich nevstoupil do krve.

„Myslíme si, že je méně pravděpodobné, že se nemoc vrátí jiným způsobem: nevyjde z kůže, je pravděpodobnější, že se přenese,“ řekl Harad , koncentraci PFAS a typ PFAS v produktu.

READ  Drobné myši objevené v nadmořských výškách považovaných za neobyvatelné pro savce: ScienceAlert

Kosmetické produkty obsahující PFAS, které se aplikují přímo na pokožku, mohou pronikat kůží rychleji než tkaniny a oděvy obsahující PFAS, protože v posledně jmenovaných produktech musí být PFAS nejprve uvolněn z materiálu produktu, než se přes něj může vstřebat do pokožky. Harad řekl: pot nebo oleje.

„Jsme neustále obklopeni spotřebními produkty, které záměrně či neúmyslně obsahují věci, které bychom pravděpodobně neměli používat,“ řekl Beasley. Řekl, že absorpce může být zvýšena v oblastech tenké kůže, jako je krk, třísla a podpaží.

Ale Beasley – který říká, že hlavním zdrojem expozice PFAS je pitná voda – si není jistý, jaké procento expozice může přijít kontaktem s kůží.

„Pokrýváme se těmito látkami každý den, takže dlouhodobá prognóza je, že spousta těchto věcí může procházet kůží úžasnou rychlostí,“ řekl Beasley.

Katie Belch, vědecká pracovnice v oblasti ochrany životního prostředí v radě pro obranu přírodních zdrojů, uvedla, že studie vyvolává obavy z rutinního koupání a koupání v kontaminované vodě, stejně jako plavání ve vodě, která obsahuje vysoké úrovně PFAS.

Studie zkoumá stejnou skupinu chemikálií spojených s imunitními, hormonálními a vývojovými vlivy a také různé typy rakoviny. Belch říká, že typ expozice nemění potenciální zdravotní rizika, jakmile PFAS vstoupí do těla.

„Tyto chemikálie nejsou v těle metabolizovány, takže se nemění, pokud se dostanou do našich úst nebo do našeho trávicího systému nebo pokud se dostanou do naší krve,“ řekl Belch.

Existuje pouze Osm států Což fungovalo na omezení PFAS v produktech osobní péče. Ve studii bylo zkoumáno pět chemikálií zahrnutých do nového standardu pitné vody EPA.

Dalším krokem ve výzkumu, říká Harad, je vystavení implantovaných modelů lidské kůže různým spotřebním produktům obsahujícím PFAS a sledování vstřebávání. Spotřebitelům doporučuje vyhýbat se kosmetice obsahující PFAS a hledat produkty, které PFAS neobsahují.

READ  Mise ISRO na Měsíc a Slunce se pravděpodobně uskuteční v červenci | nejnovější zprávy z Indie

Lidé musí „tlačit na povědomí o tom, co se ve výrobcích skutečně používá, a být vědomými spotřebiteli těchto věcí,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *