Vědci: Erupce obrovské sopky by mohla oslabit ozonovou vrstvu

násilné vypuknutí Tonga Tonga – Hong Happi Sopka 15. ledna 2022 vstříkla přímo do stratosféry nebývalé množství vody – dost na to, aby naplnilo více než 58 000 olympijských bazénů.

Luis Milan, atmosférický vědec z NASA, řekl: Laboratoř proudového pohonu.

Když sopka vybuchla, mořská voda se přímo dostala do kontaktu s výbušnou lávou a byla extrémně horká, což mělo za následek „výbušnou páru“.

Vědci z NASA tvrdí, že pára bude přetrvávat roky, což potenciálně ovlivní průměrnou globální teplotu Země. Pára se obvykle rozptýlí asi 2-3 roky, ale vodě z erupce z 15. ledna může trvat 5-10 let, než se odpaří.

Milan ve své výzkumné práci uvádí, že Hunga Tonga-Hunga Ha’apai „může být první pozorovanou sopečnou erupcí, která neovlivňuje klima prostřednictvím povrchového ochlazování způsobeného vulkanickými sulfátovými aerosoly, ale prostřednictvím oteplování povrchu“.

Obrázek Tonga Geological Services ukazuje aktivitu sopky Tonga 14. ledna, dny před její hlavní erupcí.
Facebook / Geologické služby Tonga
Nad Tongou se po erupci sopky 15. ledna zvedá oblak.
Nad Tongou se po erupci sopky 15. ledna zvedá oblak.
NOAA/SSEC/CIMSS prostřednictvím agentury Reuters
Oblak popela z Hunga Tonga-Hunga Ha'apai den po sopečné erupci.
Oblak popela z Hunga Tonga-Hunga Ha’apai den po sopečné erupci.
Obrázek NASA Earth Observatory

Milan vedl studii, která zkoumala množství vodní páry vstřikované sopkou do stratosféry, vrstvy atmosféry ve výšce asi 8 až 33 mil (12 až 53 kilometrů) nad zemským povrchem.

Milan a jeho kolegové to našli sopka Tonga Do zemské stratosféry poslal asi 146 kvaternionů (1 kvart se rovná bilionu gramů) vodní páry. Množství vody uvolněné do stratosféry se rovná 10 % vody již ve stratosféře. Jejich výzkum byl publikován v Geofyzikální výzkumné dopisy.

Erupce přišla ze sopky o šířce více než 12 mil. Den před masivní erupcí tonžští představitelé na Facebooku informovali, že sopka neustále vybuchuje. V příspěvku uvedli, že sopka vysílá 3 míle široký oblak popela, páry a plynu stoupající 55 mil do atmosféry.

Vědci si také všimli, jak vodní pára může oslabit ozónovou vrstvu, která chrání život na Zemi před poškozením sluncem.

READ  Ruští a evropští kosmonauti provádějí vzácné společné výstupy do vesmíru
Hong Tonga - Hong Happi neporušené v roce 2015.
Hong Tonga – Hong Happi neporušené v roce 2015.
Obrázek NASA Earth Observatory
Přehled sopky Hongga Tonga Hung Hapai v loňském roce.
Přehled sopky Hongga Tonga Hung Hapai v loňském roce.
AP

Autoři studie uvedli, že je ještě příliš brzy předpovídat přesné klimatické dopady erupce Tongy. „Je důležité pokračovat v monitorování vulkanických plynů z této erupce a budoucích plynů, abychom lépe určili jejich různé role v klimatu,“ napsal Milan.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.