Ve věku 97 let zemřela česká operní pěvkyně Sona Šervena – Irish News

Ve věku 97 let zemřela Sona Šervena, česká operní pěvkyně známá především z role Carmen a více než 110 rolí v San Franciscu a dalších operách za železnou oponou.

Servina zemřela v neděli v nemocnici v české metropoli, kde se léčila s blíže nespecifikovanou nemocí, oznámilo Národní divadlo v Praze.

Servina se narodila 9. září 1925 v Praze a hostovala v Unter den Linden a Berlínské státní opeře v sovětské části Berlína, když v lednu 1962 emigrovala do Západního Berlína přes poslední otevřenou křižovatku nově postaveného Berlína. Stěna.

„Nemohu žít a zpívat bez svobody,“ řekla kdysi Českému rozhlasu.

Železná opona ji držela mimo její zemi na 30 let.

Na Západě působila Servina ve Frankfurtské opeře, ale nejvíce se proslavila svými hostujícími vystoupeními v mnoha operních domech v Evropě a Spojených státech, včetně Vídně, Milána, Paříže, Amsterdamu, Los Angeles, Chicaga, na festivalech v Bayreuthu a Glyndebourne. , a mnoho dalších.

V roce 1962 Servina zahájila 11letou pravidelnou spolupráci s operou v San Franciscu v titulní roli opery Georgese Bizeta Carmen, její charakteristická postava.

Následovali další, včetně Azuceny v „Il trovatore“ a Dame Quickley ve „Falstaff“ Giuseppe Verdiho, stejně jako Matka Husa v „The Rake’s Progress“ Igora Stravinského. Vrátila se znovu do San Francisca v roce 1980.

Po odchodu do opery se přestěhovala do divadla Thalia v německém Hamburku, kde pracovala jako herečka s americkým režisérem Robertem Wilsonem.

Poté, co se Servina po pádu komunismu v roce 1989 vrátila do vlasti, hrála v inscenacích Wilsona v Národním divadle v Praze.

Loni 29. září vystoupil Šervena v Oratoriu sv. Ludmily Lien Zastera v Lateránském kostele v Římě u příležitosti předsednictví České republiky v Evropské unii.

Mezi jejími oceněními získala Zlatou medaili za umění od John F. Kennedy Center. Kennedyho ve Washingtonu v roce 2013 a v témže roce mu byla udělena medaile za zásluhy, české státní vyznamenání.

READ  Předčasný odchod Sainy Nehwal ještě nebyl důvodem k tomu, aby byla odepsána

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *