Ve věku 97 let zemřela česká operní pěvkyně Soňa Červená

Ve věku 97 let zemřela česká operní pěvkyně Soňa Červená

PRAHA – Zemřela česká operní pěvkyně Zona Červená, známá díky Carmen a více než 110 rolím za železnou oponou v San Franciscu a dalších operních domech. Je jí 97 let.

Zemřel v neděli v nemocnici v české metropoli, kde se léčil s blíže nespecifikovanou nemocí, uvedlo pražské Národní divadlo.

Cervena se narodila 9. září 1925 v Praze, hostovala v Opeře Unter den Linden a ve Státní opeře Berlín v Berlíně ovládaném Sověty a v lednu 1962 se přes poslední otevřenou křižovatku přestěhovala do Západního Berlína. Nově postavená Berlínská zeď.

„Nemohu žít a zpívat bez svobody,“ řekl kdysi Českému veřejnoprávnímu rozhlasu.

Železná opona ji držela mimo zemi na 30 let.

Na Západě působí Červená ve Frankfurtské opeře, ale je známá svými hostujícími vystoupeními v mnoha operních domech v Evropě a Spojených státech, včetně Vídně, Milána, Paříže, Amsterdamu, Los Angeles, Chicaga a Bejrútu. festivaly. Glyndbourne a kol.

Vystupoval s dirigenty jako Raphael Kubelik, Herbert von Karajan, Pierre Paulus, Charles Mackerus nebo Francesco Molinari Pratelli.

V roce 1962 Karvena zahájila 11letou pravidelnou spolupráci s operou v San Franciscu ve své roli ve filmu Georgese Bigeta Carmen.

Azucena v „Il trovatore“ a Dame Quickly ve „Falstaff“ Giuseppe Verdiho, Herodias v „Salome“ Richarda Strausse, Mother Goose v „The Rake’s Progress“ Igora Stravisnkyho a další. Vrátil se do San Francisca v roce 1980.

Po odchodu do opery se přestěhovala do divadla Thalia v německém Hamburku, kde pracovala jako herečka s americkým režisérem Robertem Wilsonem.

Poté, co se Červená po pádu komunismu v roce 1989 vrátila domů, hrála Červená ve Wilsonových inscenacích v Národním divadle v Praze. Patří mezi ně Karel Čapek „Věc Macropoulos“ a němá role Osudu ve stejnojmenné opeře Leoše Janáčka. Janáček je jedním z jeho oblíbených skladatelů 20. století.

READ  Lékaři zvažují přeložení českého prezidenta z intenzivní péče na běžné oddělení

Červená vystoupila 29. září loňského roku v modlitbě Jana Sustery „Svatá Ludmila“ v Lateránské bazilice v Římě u příležitosti českého předsednictví Evropské unii.

Mezi jeho oceněními získal v roce 2013 Cenu Johna F. Washingtona. Ve stejném roce obdržel Zlatou medaili za umění od Kennedyho centra a medaili Českého státního vyznamenání Za zásluhy.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *