Ve věku 97 let zemřela česká operní pěvkyně Soka Červená ab zábava

PRAHA (AP) — Soka Červená, česká operní pěvkyně známá především rolí Carmen a více než 110 rolemi v San Franciscu a dalších operních domech za železnou oponou, zemřela. Bylo jí 97 let.

Červená zemřela v neděli v nemocnici v české metropoli, kde se léčila s blíže nespecifikovanou nemocí, oznámilo Národní divadlo v Praze.

Červina se narodila 9. září 1925 v Praze a hostovala v Opeře Unter den Linden a ve Státní opeře Berlín v Sověty ovládané části Berlína, když v lednu 1962 emigrovala do Západního Berlína přes poslední otevřenou křižovatku nově vybudovaného Berlínská zeď.

Českému veřejnoprávnímu rozhlasu kdysi řekla: „Nemohu žít a zpívat bez svobody.“

Železná opona ji držela mimo její zemi na 30 let.

Na Západě Červená působila ve frankfurtské opeře, ale nejznámější je svým hostováním v mnoha operních domech v Evropě a Spojených státech, mimo jiné ve Vídni, Miláně, Paříži, Amsterdamu, Los Angeles, Chicagu, na festivalech v Bayreuthu a Glyndebourne a mnoho dalších.

Zpívala s takovými kádry jako Rafael Kubelik, Herbert von Karajan, Pierre Boulez, Charles Mackerras a Francesco Molinari Bradelli.

V roce 1962 začala Červená pravidelná jedenáctiletá spolupráce s operou v San Franciscu v titulní roli Carmen od Georgese Bizeta, její charakteristická postava.

Následovali další, včetně Azuceny v „Il trovatore“ a Dame Quickly v „Falstaff“ od Giuseppe Verdiho, Herodias v „Salome“ od Richarda Strausse, Mother Goose v „The Rake’s Progress“ Igora Stravisnkyho a mnoho dalších. Vrátila se znovu do San Francisca v roce 1980.

Po odchodu do opery se přestěhovala do divadla Thalia v německém Hamburku, kde jako herečka spolupracovala s americkým režisérem Robertem Wilsonem.

Po návratu Červené domů po pádu komunismu v roce 1989 si Červená zahrála v inscenaci Wilson v Národním divadle v Praze. Mezi ně patří „Věc Makropulos“ Karla Čapka a němá postava osudu ve stejnojmenné opeře Leoše Janáčka. Janáček byl jedním z jejích oblíbených autorů dvacátého století.

READ  Králové filmových chatů si v prvním podcastu po BBC stanovili vlastní pravidla

Červená vystoupila loni 29. září na kázání Jana Zastiry „Svatá Ludmila“ v Lateránské bazilice v Římě u příležitosti českého předsednictví Evropské unii.

Mezi jejími oceněními byla v roce 2013 oceněna Zlatou medailí za umění od John F. Kennedy Center ve Washingtonu a téhož roku byla vyznamenána Českým státním vyznamenáním za zásluhy.

Copyright 2023 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *