Ve věku 89 let zemřel dirigent Liverpoolské filharmonie Libor Peszek

Ve věku 89 let zemřel dirigent Liverpoolské filharmonie Libor Peszek

Zemřel Libor Pešek, český klasický dirigent, který je známý především díky tomu, že více než deset let dirigoval Royal Liverpool Orchestra. Bylo mu 89 let.

Jan Hasenauerl, ředitel Českého národního symfonického orchestru, kde byl Pešek dirigentem do roku 2019, uvedl, že Pešek v neděli zemřel.

Bachik spolupracoval s několika orchestry doma i v zahraničí. Byl velkým zastáncem hudby českých skladatelů, zejména žáka a zetě Josefa Dvořáka Josefa Suka. Jeho nahrávky a koncerty s Royal Liverpool Philharmonic učinily souk hudbu známou po celém světě.

V rozhovoru pro Český veřejnoprávní rozhlas jednou řekl: „Stalo se to hlavně proto, že nadešel správný čas prezentovat skladby neznámé v Británii, dokonce i české skladby, a byl také správný čas udělat nějaké nahrávky.“

Peschek byl hlavním dirigentem v Liverpoolu v letech 1987 až 1997 a následně byl oceněn dirigentskou cenou. Pod jeho vedením byl Northern English Orchestra nazýván „nejlepším českým orchestrem na této straně Prahy“.

Během návštěvy královny Alžběty II v Praze v roce 1996 byl jmenován rytířem velitele Britského impéria.

Pešek se narodil 22. června 1933 v Praze. Vystudoval hru na klavír, violoncello a trombon na pražské Akademii múzických umění a poté se vydal na mezinárodní dráhu, která trvala více než 50 let.

V 70. letech vedl několik orchestrů v Nizozemsku, vedl slovenský orchestr a v 80. letech byl českým dirigentem. Později byl hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hl.

READ  Jochen Koestler nastupuje do Leonine Studios

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *