Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakobescu

Zemřel slovenský režisér Juraj Jacobescu, který byl vyhlášen nejlepším filmovým režisérem své země 20. století.

PRAHA – Zemřel slovenský režisér Juraj Jakubiscu, který byl vyhlášen nejlepším filmovým režisérem své země 20. století. Bylo mu 84 let.

Jeho dcera Janet Slovenskému rozhlasu a televizi řekla, že Jacobescu zemřel v pátek krátce před půlnocí v hlavním městě České republiky Praze, kde žil s rodinou od odtržení Československa v roce 1993. Jeho úmrtí oznámilo i české ministerstvo kultury.

Jacobescu má na svém kontě desítky celovečerních i krátkých filmů, které získaly řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech.

Pro své filmy plné metafor, symbolů a poezie byl někdy nazýván „Fellini východu“ nebo „slovenský Fellini“ podle slavného italského režiséra Federica Felliniho.

Jacobescu se narodil 30. dubna 1938 v obci Kojsov na území dnešního východního Slovenska a v roce 1966 vystudoval pražskou filmovou a televizní školu Akademie múzických umění.

Následující rok debutoval kritikou uznávaným „Defining Years“. Své místo v rámci Československé nové vlny v kinematografii si však vedle filmů „Uprchlíci a poutníci“ (1968) a „Ptáci, sirotci a blázni“ (1969) upevnil u řady dalších mladých režisérů té doby, mj. Miloš Forman a Věra Čitilová.

Všechny tyto filmy byly zakázány tvrdým komunistickým režimem nastoleným po sovětské invazi do Československa v roce 1968, která ukončila období liberálních reforem známé jako Pražské jaro.

Další desetiletí směl produkovat pouze dokumentární filmy. K celovečerním filmům se vrátil s filmem „Postav dům, zasaď strom“ z roku 1979 – který byl také brzy zakázán.

Jeho velkým hitem byla „The Millennial Bee“ z roku 1983, epická rodinná sága odehrávající se na přelomu 19. a 20. století, která získala ocenění na filmových festivalech ve španělské Seville a italských Benátkách.

READ  Nino Niederretter, Nashville Predators porazili San Jose Sharks

V roce 1985 si Felliniho manželka Giulietta Massina zahrála v Jacobescově dětské pohádce „The Feather Fairy“.

Jeho největším kasovním úspěchem po pádu komunismu v roce 1989 byl Bathory z roku 2008, historické drama s anglickou herečkou Annou Friel v roli Elisabeth Bathory, maďarské hraběnky, která podle legendy zabíjela panny, aby se koupala v jejich krvi. Ve své době to byla nejdražší filmová produkce ve střední Evropě.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *