Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakobescu

Ve věku 84 let zemřel slovenský režisér Juraj Jakobescu

Zemřel slovenský režisér Juraj Jacobescu, který byl vyhlášen nejlepším filmovým režisérem své země 20. století.

PRAHA – Zemřel slovenský režisér Juraj Jakubiscu, který byl vyhlášen nejlepším filmovým režisérem své země 20. století. Bylo mu 84 let.

Jeho dcera Janet Slovenskému rozhlasu a televizi řekla, že Jacobescu zemřel v pátek krátce před půlnocí v hlavním městě České republiky Praze, kde žil s rodinou od odtržení Československa v roce 1993. Jeho úmrtí oznámilo i české ministerstvo kultury.

Jacobescu má na svém kontě desítky celovečerních i krátkých filmů, které získaly řadu ocenění na mezinárodních filmových festivalech.

Pro své filmy plné metafor, symbolů a poezie byl někdy nazýván „Fellini východu“ nebo „slovenský Fellini“ podle slavného italského režiséra Federica Felliniho.

Jacobescu se narodil 30. dubna 1938 v obci Kojsov na území dnešního východního Slovenska a v roce 1966 vystudoval pražskou filmovou a televizní školu Akademie múzických umění.

Následující rok debutoval kritikou uznávaným „Defining Years“. Své místo v rámci Československé nové vlny v kinematografii si však vedle filmů „Uprchlíci a poutníci“ (1968) a „Ptáci, sirotci a blázni“ (1969) upevnil u řady dalších mladých režisérů té doby, mj. Miloš Forman a Věra Čitilová.

Všechny tyto filmy byly zakázány tvrdým komunistickým režimem nastoleným po sovětské invazi do Československa v roce 1968, která ukončila období liberálních reforem známé jako Pražské jaro.

Další desetiletí směl produkovat pouze dokumentární filmy. K celovečerním filmům se vrátil s filmem „Postav dům, zasaď strom“ z roku 1979 – který byl také brzy zakázán.

Jeho velkým hitem byla „The Millennial Bee“ z roku 1983, epická rodinná sága odehrávající se na přelomu 19. a 20. století, která získala ocenění na filmových festivalech ve španělské Seville a italských Benátkách.

READ  New Jersey umění a zprávy zábavy, rysy a náhledy události.

V roce 1985 si Felliniho manželka Giulietta Massina zahrála v Jacobescově dětské pohádce „The Feather Fairy“.

Jeho největším kasovním úspěchem po pádu komunismu v roce 1989 byl Bathory z roku 2008, historické drama s anglickou herečkou Annou Friel v roli Elisabeth Bathory, maďarské hraběnky, která podle legendy zabíjela panny, aby se koupala v jejich krvi. Ve své době to byla nejdražší filmová produkce ve střední Evropě.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *