Ve 102 letech zemřela patronka, česká sběratelka umění Medea Mladíková

PRAHA (AP) — Zemřela Meda Mladíková, česká sběratelka umění, mecenáška a historička, která byla nadšenou propagátorkou Františka Kupky a v exilu za železnou oponou podporovala umělce v komunistickém Československu. Bylo jí 102 let.

Její úmrtí v úterý oznámilo Museum Kampa, galerie moderního umění, kterou Mladíková vytvořila v srdci Prahy.

„Méda, přestože prožila velkou část svého dlouhého života v zahraničí, byla vždy velkou vlastenkou a láskou k českému národu,“ uvedlo muzeum.

„Celý život věřila v myšlenku: ‚Pokud přežije kultura, přežije i národ‘,“ řekl Jerry Pospíšil, předseda správní rady muzea.

Moládková, narozená 8. září 1919 v Zakopaném v Československu jako Marie Sokolová, studovala politologii v Ženevě v roce 1948, kdy komunisté převzali Československo. Odmítla se vrátit a po promoci se místo toho přestěhovala do Paříže.

Ve francouzské metropoli se seznámila se svým manželem, českým bankéřem v exilu Janem Mládkem, kde vystudovala umění na Sorbonně. I tam se zamilovala do díla Kupky, průkopníka abstraktního umění českého původu a tehdy neznámého malíře. Stali se přáteli.

Když Kupka v roce 1957 umíral na rakovinu – dosud prakticky neznámý umělec – chtěl ho Mládek rozveselit a řekl mu, že uspořádá „velkou výstavu“ jeho díla.

Poté, co se Mladíková a její manžel v roce 1960 přestěhovali do Spojených států, pomohla v roce 1975 organizovat Kupkovu retrospektivu v Guggenheimově muzeu v New Yorku.

Kopka, narozený v roce 1871, studoval v Praze a ve Vídni, než se v roce 1896 přestěhoval do Paříže. V roce 1912 vystavil Kopka dvě díla, „Fog“ a „Warm Chromamatic“, nyní považované za první zcela abstraktní obrazy.

Kvůli nákupu dvou stále dražších Kupkových olejů museli Mládková a její manžel prodat svůj dům ve Washingtonu za 950 000 dolarů.

Jejich mnohaleté úsilí přineslo sbírku studií tužkou, akvarelů, barevných pastelů a olejů, které odrážejí vývoj Kupkova umění od jeho studentských dob až po jeho pozdní abstraktní díla.

READ  Petra Kvitová odchází do důchodu poté, co si během tiskové konference poranila kotník

Mezitím Mladíková po roce 1967 pravidelně jezdila do své rodné země a nakupovala díla umělců, které totalitní komunistický režim zakázal.

Po smrti manžela v roce 1989 a pádu komunismu se Mladíková rozhodla přestěhovat svou sbírku Kupkova díla do Prahy.

„Myslela jsem, že je to pro ně to pravé místo,“ řekla v rozhovoru pro Associated Press v roce 2003.

V české metropoli Mladíkova otevřela Museum Kampa, komplex pečlivě zrestaurovaných historických budov na ostrově Kampa nedaleko slavného pražského Karlova mostu. Ukrývá cennou sbírku 215 děl Kupky, který se stal jedním z nejznámějších malířů v zemi.

V muzeu jsou vystaveny také sochy českého kubistického umělce Otto Gutfreunda a sbírka moderního umění střední a východní Evropy.

V roce 1999 získala Mladíková oficiální vyznamenání tehdejšího prezidenta Václava Havla. V roce 2012 jí byl udělen francouzský řád za zásluhy.

Své umělecké sbírky věnovala městu Praze.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *