Váš čtvrteční briefing: NATO posiluje svou přítomnost na východě

Zabýváme se plány NATO na posílení svých východních sil a váhajícím slibem Talibanu otevřít školy pro dívky.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg oznámil plány na zdvojnásobení bojových skupin aliance na jejím východním křídle – v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku – několik hodin předtím, než prezident Biden přijede do Bruselu na velký summit se spojenci.

Práce NATO a nadcházející schůzky jsou součástí koordinovaného úsilí Západu prosazovat přísnější sankce, aby se ruská invaze na Ukrajinu nezměnila v širší konflikt. Očekává se, že Biden se tento týden zaměří na ruské zákonodárce s novými sankcemi.

Na zemi v Kyjevě na Ukrajině dopadla salva raket v obytné čtvrti poblíž centra města a způsobila rozsáhlé škody, ale jen málo obětí. Ruský postup byl pomalý: Britské zpravodajské služby naznačovaly, že bitevní pole na severu země zůstalo několik dní převážně statické. Zde je mapa sledující pohyb vojsk na Ukrajině.

Odvolání do zahraničí: Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny, v krátkých poznámkách před japonským parlamentem apeloval na vzpomínky země na jadernou katastrofu a útok chemickými zbraněmi ve snaze získat podporu.

V době, kdy miliony lidí minulý víkend slavily hinduistický svátek, v Indii z velké části zmizela omezení související s covidem. Na Filipínách, kde se v neděli na politickém shromáždění sešly tisíce lidí, jsou protokoly Covid pozadu.

Několik asijsko-pacifických zemí likviduje léta stará pravidla Covidu závratnou rychlostí, ačkoli v některých částech regionu stále zuří varianta koronaviru Omicron. Změny jsou poháněny kombinací lékařských rad, ekonomických tlaků a pocitů veřejnosti vyčerpané pandemií.

Nový Zéland oznámil plány na uvolnění dalších omezení, která patřila k nejtvrdším na světě. Japonsko, které má jedny z nejpřísnějších vstupních bariér, zvažuje odstranění karanténních požadavků pro zahraniční obchodníky a studenty.

READ  13 nejlepších filmů o výstupu na Mount Everest

Jedinou velkou výjimkou je pevninská Čína, která po dlouhém dodržování přístupu „nulového Covidu“ stále uvaluje na virus Covid přísná omezení.

V dalších pandemických zprávách:

  • Země západní a střední Afriky si s Covidem vedly lépe než mnohé bohaté země. Spor o příčiny rozděluje učence.

  • Moderna uvedla, že bude ve Spojených státech žádat o nouzové povolení pro vakcínu proti koronaviru pro děti mladší 6 let

  • Jižní Korea požádala krematoria, aby navýšila svou kapacitu, a pohřební ústavy, aby zajistily více chladniček, protože úmrtí na covid přibývá.


Tálibán tento týden náhle zrušil své rozhodnutí povolit znovuotevření dívčích středních škol s tím, že zůstanou zavřené, dokud úředníci nezajistí, že dodržují islámské právo.

Tato zpráva zdrtila mnoho z více než 1 milionu dívek středoškolského věku, které vyrostly ve věku příležitostí pro ženy. Někteří to zjistili poté, co včera skutečně přišli do třídy. Studentka 12. třídy v Kábulu řekla, že rozhodnutí zabilo její poslední naději na splnění jejího snu stát se právničkou.

Mluvčí talibanského ministerstva školství uvedl, že se rozhodli dívkám neumožnit návrat mimo jiné kvůli nedostatku náboženských uniforem a učitelů.

Takový krok by mohl ohrozit schopnost Talibanu zajistit humanitární pomoc v hodnotě miliard dolarů. Přichází jen něco málo přes týden před příslibovou konferencí, kde Organizace spojených národů doufala, že dárcovské země vydají miliony dolarů na tolik potřebnou pomoc. Organizace spojených národů i Spojené státy rozhodnutí Talibanu odsoudily.

Jinde v Afghánistánu: Zatímco mnoha dívkám bylo zakázáno vyučovat v Kábulu a jinde, nejméně dvě města na severu zahájila vyučování podle plánu, což je geografický rozdíl, který ukazuje na značně nevyzpytatelný proces tvorby politiky Talibanu.

READ  Harry Kane a anglický tým si před zápasem Euro 2020 s Českou republikou natahují nohy a procházejí se po Lord's Cricket Ground.

Tváří v tvář vysoké rozvodovosti Čína minulý rok schválila zákon, který páry nutí podstoupit 30denní „dobu na rozmyšlenou“ před ukončením odloučení. Zdá se, že pravidlo fungovalo; Nedávné vládní statistiky ukazují prudký pokles rozvodových případů. Země však čelí mnohem větší výzvě: v první řadě se méně čínských občanů žení.

V nejnovějším filmu o Batmanovi, který byl vydán na začátku tohoto měsíce, vystupují mrakodrapy a majestátní architektura fiktivního Gotham City.

Ale místo natáčení v New Yorku – městě, které je nejvíce spjato s Gothamem – použil „Batman“ ulice Liverpoolu jako kulisu pro superhrdinu.

Gothamská radnice je ve skutečnosti St George’s Hall v Liverpoolu a socha venku ve filmu je Benjamin Disraeli, britský premiér z 19. století. „Batman“ je nejnovější z řady filmů a televizních pořadů – poháněných zejména streamovacími službami, jako jsou Netflix, Disney+ a Amazon Prime – které přinesly produkci do Británie.

Více než 80 procent výdajů na špičkovou filmovou a televizní produkci v Británii pochází z USA a dalších zahraničních produkčních společností. Z tohoto trendu ale těžily i místní úřady. Liverpool Film Office investoval 2,6 milionu dolarů do šesti televizních pořadů a další milion vyčlenil na prostory ve studiu.

Chcete-li se dozvědět více o filmu „The Batman“, Podívejte se na funkci Scene Anatomy.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.