Varovná lekce, zprávy o zdraví a nejdůležitější zprávy

Nedávný nárůst infekcí Covid-19 v některých evropských zemích je varovným poučením pro zbytek světa.

Ukazuje, že i při malém počtu společenských případů se počty mohou velmi rychle vymknout kontrole, že země, které příliš brzy zmírní bezpečnostní opatření, mohou vrátit všechno dobré, co udělaly, a že zahájení očkovacího programu neznamená bezpečnost pro horizont země.

Evropské země, jako je Švédsko, Polsko, Estonsko, Itálie a Česká republika, byly od začátku roku svědky dramatického nárůstu úrazů.

Česká republika má nyní nejvyšší míru úrazů a úmrtí na světě, mezi zeměmi s více než milionem obyvatel.

Přibližně 1,47 milionu z 10,7 milionu občanů bylo infikováno a více než 25 000 zemřelo – s více než polovinou zranění a úmrtí z nárůstu v letošním roce, v době, kdy vypuknutí kontrolovalo mnoho dalších zemí.

Od začátku loňského září počty zemí zaznamenaly tři vrcholy – koncem října, polovinou ledna a začátkem tohoto měsíce.

Česká republika si vedla dobře mezi březnem loňského roku, kdy se objevil její první případ, a začátkem září, s celkovým počtem méně než 25 000 zranění a 427 úmrtí.

Ale mezi tehdy a nyní – za něco málo přes půl roku – počty vzrostly.

Začátkem tohoto měsíce došly postele jejich nemocnicím a jejich vláda musela apelovat na další evropské země, aby přijaly některé pacienty s Covid-19.

Jak se to pokazilo?

„Myslím, že mnoho lidí má nerealistická očekávání ohledně otevřenosti,“ řekl profesor Dale Fischer, hlavní konzultant pro infekční choroby v Národní univerzitní nemocnici.

Protože země fungovala dobře, byla omezení zmírněna. Když počty v září začaly růst, přísnější – a potenciálně nepopulární – opatření byla odložena až po volbách začátkem října.

Zbytek je historie.

Profesor Fischer dodal: „Liší se to od země k zemi. Velká Británie, Belgie a Španělsko stále vidí dobré vodopády a Itálie, Polsko, Turecko, Maďarsko, Řecko a Bulharsko jdou špatným směrem.“

READ  Zpráva o vizi evropského balíkového trhu, která zahrnuje FedEx, UPS, DHL, Alibaba a Amazon

„To lze vysvětlit pouze stavem národních omezení, společenského chování, nošení masek atd.“

Profesor Teo Yeik Ying, děkan Fakulty veřejného zdraví na Singapurské národní univerzitě, Soo Soe Hok, souhlasí.

Řekl: „Je to hlavně kvůli tomu, že některé vlády zrušily omezení ještě dříve, než tak učinily, pokud jde o zahájení očkování a omezení přenosu v komunitě.

„V některých společnostech existuje určitý stupeň arogance, protože očkování probíhá, a proto lze nyní uvolnit omezení.“

Docent Hsu Li Yang, proděkan školy pro globální zdraví, tvrdí, že ke vzestupu přispěly také nové, nakažlivější varianty.

Varianta B117 z Anglie se říká, že se šíří nejméně o 50 procent snadněji než předchozí formy koronaviru.

Profesor Hsu dodal: „Pokud jde o to, proč některé z těchto zemí nereagovaly tak silně na vysoký počet případů, zdá se, že jde převážně o politiku.“ „Mnoho zemí vychází z přísnějších omezení. Například Bulharsko se rozhodlo znovu otevřít restaurace 1. března navzdory nárůstu případů a noční kluby se mohou znovu otevřít 1. dubna.“

Dodal však, že nebylo snadné určit přesné důvody nárůstu sil.

„Nemůžeme přisoudit určitou váhu různým faktorům – což způsobuje, že sazby Covid-19 rostou nebo klesají v různých zemích. V minulém roce jsme se setkali s podobnými problémy v různých dobách, když jsme se snažili pochopit, proč byly některé země v Evropě ovlivněny většina, “řekl.

Mezitím se program očkování v Evropě potýká s mnoha problémy a je znatelně pomalejší, přičemž ve srovnání s USA a Británií je podána méně než třetina podaných dávek.

Přestože vakcíny pomáhají snižovat úmrtí na Covid-19, nemusí být schopné zastavit infekci samy, podle studie University of Warwick a zveřejněné v The Lancet tento měsíc.

Studie použila matematický model pro Británii, která má 68 milionů obyvatel.

READ  EU kritizovala omezené finanční prostředky pro nový etický orgán

Vypočítalo, že s očkováním 75 až 95 procent dospělé populace a „nejoptimističtějším předpokladem, že vakcína zabrání 85 procentům infekcí“, by odstranění všech bezpečnostních opatření vedlo k 21 400 úmrtím.

Pokud by vakcína zabránila pouze 60 procentům infekce, počet obětí by vzrostl na 96 700.

Vědci vysvětlili: „I když očkování významně snižuje celkový počet úmrtí, poskytuje jednotlivci jen částečnou ochranu.“

Profesor Teo řekl: „Poučení ze Singapuru tedy zahrnují nespěchání ke zmírnění našich omezení navzdory zahájení národního očkování a naše pokračující sledování viru z importovaných a komunitních případů.“

Docent Alex Cook, zástupce děkana pro výzkum na škole veřejného zdraví So Soi Hook, řekl: „Nemyslím si, že uvidíme masivní změny v politice, dokud nebude míra očkování dostatečně vysoká, aby snížila rizika, ale vzhledem k nízkému počtu případů od čínského nového roku můžeme pravděpodobně snížit některá zavedená opatření. “

Domnívá se, že je bezpečné umožnit „trochu více lidem“ vrátit se na pracoviště, „obnovit některé události, umožnit více nočního života a zároveň umožnit větším skupinám být v chrámech a mešitách“.

Dodal, že je možné provést větší změny, jakmile očkovací kampaň dosáhne vyšších stádií, například když je očkována polovina populace.

Profesor Fischer však uvedl, že otevření ekonomiky by mohlo být „výzvou“, pokud frekvence očkování znamená, že vakcínu dostane méně lidí, a pokud vznikající varianty virů sníží účinnost stávajících vakcín.

„Otevřenost musí být cílená a zvýšená, přičemž země s podobnou prevalencí a kontrolou ohniska budou spolupracovat. Otevřenost nebude náhlým vývojem,“ uvedl.

Profesor Teo souhlasil, že je nutné posoudit účinnost současných vakcín proti novým variantám a „pochopit jejich globální stopu, než se vlády rozhodnou spoléhat na osvědčení o očkování jako na cestu k cestování bez karantény“.

READ  Nejbohatší lidé v ČR (14. září 2023)

Řekl, že varianta P1 z brazilského Manausu byla „velmi znepokojující, protože by mohla infikovat dříve infikované lidi“.

Profesor Ooi Eng Eong, odborník na mikrobiologii a imunologii, poznamenal, že varianty „se zdají být schopné uniknout z protilátek generovaných po očkování“.

Řekl, že by mohla být potřeba aktualizovat složení vakcíny.

„Rozhodnutí, zda je potřeba vakcín, které pokrývají varianty, bude záviset na imunitní odpovědi vyvolané vakcínami,“ uvedl.

„Například vakcíny RNA, které generují silné reakce T buněk, mohou být méně náchylné k imunitnímu úniku z mutací, vzhledem k tomu, jak fungují T buňky ve srovnání s těmi vakcínami, jako jsou inaktivované vakcíny, které často generují protilátkové odpovědi.

Záleží také na tom, které rameno imunitního systému, ať už T buňky, protilátky nebo obojí, je nejdůležitější při ochraně před Covid-19.

Profesor Hsu uvedl, že jakmile se objeví nové varianty, více než 80 procent populace bude muset být očkováno, aby dosáhlo stádové imunity. Dodal: „Nevidím způsob, jak cestovat relativně zdarma, kromě osvědčení o očkování potažených železem.“


Sledujte svět

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *