Varianta Omicron možná zachytila ​​kus viru běžného nachlazení

Lidé se seřadí u vyskakovacího okna na testovacím místě COVID-19 v New Yorku, USA, 3. prosince 2021. REUTERS/Gina Moon

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

NEW YORK (Reuters) – Varianta Omicron, která způsobuje COVID-19, pravděpodobně získala alespoň jednu ze svých mutací získáním útržku genetického materiálu z jiného viru – možná viru, který způsobuje běžné nachlazení – přítomného ve stejných infikovaných buňkách, podle výzkumníků..

Vědci uvedli, že tato genetická sekvence se nevyskytuje v žádné předchozí verzi koronaviru nazývaného SARS-CoV-2, ale je všudypřítomná v mnoha dalších virech včetně těch, které způsobují běžné nachlazení, a také v lidském genomu.

řekl Venky Soundararajan z Cambridge v Massachusetts, který skupinu vedl studie Publikováno ve čtvrtek na webu OSF Preprints.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

To by mohlo znamenat, že se virus přenáší snadněji, přičemž způsobuje pouze mírné nebo žádné příznaky. Vědci zatím nevědí, zda je Omicron nakažlivější než ostatní varianty, zda způsobuje vážnější onemocnění nebo zda předběhne Deltu jako nejrozšířenější variantu. Odpovědi na tyto otázky může trvat několik týdnů.

Podle předchozích studií mohou buňky v plicích a gastrointestinálním traktu obsahovat SARS-CoV-2 a koronaviry běžného nachlazení. Taková koinfekce vytváří scénu pro virovou rekombinaci, proces, při kterém dva různé viry interagují ve stejné hostitelské buňce a zároveň vytvářejí své kopie, což vede k novým kopiím obsahujícím nějaký genetický materiál od obou rodičů.

Tato nová mutace by se mohla poprvé objevit u osoby infikované oběma patogeny, když kopie SARS-CoV-2 zachytila ​​genetickou sekvenci druhého viru, uvedl Soundararajan a kolegové ve studii, která dosud neprošla peer review.

Soundararajan řekl, že stejná genetická sekvence se několikrát objevuje v jednom z koronavirů, který způsobuje nachlazení u lidí – známém jako HCoV-229E – a ve viru lidské imunodeficience (HIV), který způsobuje AIDS.

READ  Vědci zpochybňují data za experimentálním lékem na Alzheimerovu chorobu

Jižní Afrika, kde byl Omicron poprvé identifikován, má celosvětově nejvyšší výskyt HIV, který oslabuje imunitní systém a zvyšuje náchylnost člověka k infekci viry nachlazení a jinými patogeny. V této části světa, řekl Sundarajan, mohlo dojít k rekombinaci, která přidala tento komplexní soubor genů k omikronu.

„Možná jsme promeškali mnoho generací rekombinací“, ke kterým došlo v průběhu času a které daly vzniknout Omicronu, dodal Soundararajan.

K potvrzení původu mutací Omikronů a jejich účinků na funkci a přenosnost je zapotřebí dalšího výzkumu. Existují konkurenční hypotézy, že druhá varianta mohla nějakou dobu strávit vývojem ve zvířecím hostiteli.

Mezitím, Soundararajan řekl, nová zjištění podtrhují důležitost toho, aby lidé dostali aktuálně dostupné vakcíny proti COVID-19.

„Musíte se nechat očkovat, abyste snížili pravděpodobnost, že se jiní lidé, kteří jsou imunokompromitovaní, nakazí SARS-CoV-2,“ řekl Soundararajan.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

(Nancy Lapid hlásí). Střih Will Dunham

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.