Varianta Omicron COVID: Omezení pro Jižní Afriku „druh rasové diskriminace během cestování“, říká generální tajemník OSN

Varianta Omicron COVID: Omezení pro Jižní Afriku „druh rasové diskriminace během cestování“, říká generální tajemník OSN

Generální tajemník OSN Antonio Guterres kritizoval omezení zaměřená na jihoafrické země jako formu apartheidu v cestování.

Evropské země patří mezi ty, které zavedly cestovní omezení po objevení varianty COVID Omicron.

„Máme nástroje pro bezpečné cestování,“ řekl Guterres po jednání s předsedou Komise Africké unie Moussou Faki Mahamatem.

„Pojďme použít tyto nástroje, abychom se vyhnuli tomuto druhu…, dovolte mi říci, rasistickému cestování – což si myslím, že je nepřijatelné.“

Apartheid byl brutální systém institucionalizovaného apartheidu, který existoval v Jižní Africe, ve kterém černoši a lidé jiných rasových skupin neměli stejná politická a ekonomická práva jako běloši a byli nuceni žít odděleně od bílých.

Cestovní omezení se zaměřují na několik zemí poté, co zdravotní experti, kteří sledují infekce v regionu, poprvé identifikovali variantu Omicron.

„Nepřijatelné je mít jednu část světa, jednu z nejzranitelnějších částí globální ekonomiky, odsouzenou k odstavení, když to byli oni, kdo odhalil novou proměnnou, která se mimochodem již vyskytovala v jiných částech světa. ve světě, včetně Evropy, jak víme. Takže je tu velmi silný úskok, který to rozpoutal, a apeluje na zdravý rozum,“ řekl Guterres.

Generální tajemník Organizace spojených národů varoval, že vlna cestovních omezení hrozí ohrozit hospodářské oživení Afriky a ve skutečnosti nezastaví šíření viru po celém světě.

Nizozemsko nalezlo předchozí případy varianty Omicron

Začátkem tohoto týdne Nizozemský institut veřejného zdraví ohlásil dva místní případy varianty Omicron COVID-19 pocházející z 19. a 23. listopadu.

Případy předcházejí těm, které byly nalezeny u cestujících, kteří přiletěli do Amsterdamu z Jižní Afriky 26. listopadu.

Několik dalších evropských zemí – včetně Španělska, Portugalska, Dánska, Německa, České republiky, Itálie a Belgie – oznámilo, že detekovaly případy nového kmene koronaviru.

V pondělí odpoledne madridská nemocnice oznámila, že u 51letého muže byl diagnostikován Omicron, který se v neděli vrátil z Jižní Afriky do Španělska a vykazoval mírné příznaky.

READ  COP26 Nejnovější: Evropské unie naléhaly na lídry, aby zahrnuli jadernou energii do mixu čisté energie

Portugalsko dříve uvedlo, že zjistilo první případy infekce Omicron spojené s hráči fotbalového klubu Belenenses SAD.

Agentura pro veřejné zdraví v zemi uvedla, že počáteční testování ukázalo, že všech 13 případů spojených s hráči bylo spojeno s Omicronem. Jeden z hráčů odcestoval do Jižní Afriky, kde byla varianta poprvé objevena.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na nedělní tiskové konferenci uvedla, že probíhají „závody s časem“, aby se vypořádala s variantou Omicron.

KDO OMICRON ÚROVEŇ RIZIKA

Světová zdravotnická organizace uvedla, že varianta Omicron obsahuje velké množství mutací, z nichž některé se týkají a naznačují „potenciál úniku imunity a vyšší přenositelnost“.

To znamená, že není jisté, zda proti němu budou fungovat současné vakcíny proti COVID-19 a že alternativa má potenciál se šířit rychleji.

Odborníci z Jihoafrické republiky uvedli, že tato alternativa pravděpodobně stojí za „rychlým nárůstem případů“ v posledních dvou týdnech v zemi, ale bylo příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda je alternativa vážnější.

Světová zdravotnická organizace vyzvala země, aby v případě možného nárůstu hospitalizací „zajistily, že budou zavedeny zmírňující plány pro zachování základních zdravotnických služeb“.

První případ Omicronu byl detekován v Jižní Africe 9. listopadu. Jihoafrický ministr zdravotnictví Dr Jo Pahla odsoudil nedávný zákaz cestování jako „kontraproduktivní“ vzhledem k tomu, že mnoho zemí nyní případy hlásí.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *