Vanuatu zasadilo ránu klimatické spravedlnosti

Malý ostrovní stát v Tichém oceánu dosáhl takového druhu diplomatického vítězství, které by mohlo uniknout globálním supervelmocím.

Ve středu Vanuatu s 300 000 obyvateli zmobilizovalo státy, aby požádaly nejvyšší soud světa, aby zvážil složitou otázku: Mohou být státy stíhány podle mezinárodního práva za to, že nedokázaly zpomalit změnu klimatu?

Opatření prošlo jednomyslně, což znamená, že žádný ze 193 členských států nevyžaduje hlasování. V sále valné hromady se strhl potlesk.

Jeho jednomyslné přijetí odráží rozšířenou frustraci ze skutečnosti, že emise skleníkových plynů, které ohřívají planetu a způsobují zkázu v nejchudších zemích, se nedaří dostatečně rychle snižovat.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres řekl, že tento krok „pomůže Valnému shromáždění, OSN a členským státům podniknout odvážnější a silnější opatření v oblasti klimatu, které náš svět zoufale potřebuje“.

V podstatě tímto rozhodnutím země světa žádají Mezinárodní soudní dvůr, který sídlí v Haagu, aby vydal stanovisko, zda vlády mají „zákonné povinnosti“ chránit lidi před klimatickými riziky a co je důležitější, zda by jejich nesplnění mohlo mít za následek Tyto povinnosti k „právním důsledkům“.

Stanovisko Mezinárodního tribunálu nebude závazné. Ale v závislosti na tom, co říkáte, by to mohlo změnit dobrovolné závazky, které každá země učinila v rámci Pařížské dohody o klimatu, na právní závazky podle řady stávajících mezinárodních zákonů, jako jsou práva dětí nebo Všeobecná deklarace lidských práv. práv. To zase může položit základy pro nové právní nároky. (Několik vnitrostátních soudů se již částečně opíralo o mezinárodní právo, aby rozhodly ve prospěch nároků klimatických aktivistů.)

Rezoluce OSN patří mezi řadu právních a diplomatických darů zaměřených na hlavní producenty emisí. Začalo to, když skupina studentů práv z tichomořských ostrovních národů navrhla požádat Mezinárodní soudní dvůr, zda by stávající mezinárodní právo mohlo být použito k ochraně budoucích generací.

READ  Vyhlášení programu „Unie pro Ukrajinu“, který umožní uprchlíkům vstup do Spojených států z humanitárních důvodů

Podobný nápad se objevil před lety na Marshallových ostrovech a Palau. Ale kvůli odporu mocných zemí to nikam nevedlo. (Spojené státy mají pravomoc bránit obojí.)

Vanuatu podniklo akci loni. Připojily se další tichomořské ostrovní národy a poté několik z Afriky a Asie. V době, kdy se o návrhu usnesení hlasovalo na valné hromadě, jej podepsalo 105 spolupředkladatelů.

Vanuatu také patří do skupiny slabých ostrovních států, které prosazují globální smlouvu, která by zabránila šíření fosilních paliv.

Stejně jako mnoho dalších nízko položených ostrovů je v první linii klimatických rizik.

Šest vesnic na čtyřech z jejích ostrovů bylo přemístěno, protože stoupající hladina moří, jasný znak klimatických změn, změnila zásoby vody tak slané, že se nedá pít. Hurikány a teplejší vody oceánů zničily korálové útesy. Nejdražší komoditou je tuňák, ale ryby se s oteplováním oceánů stále více vzdalují od teritoriálních vod Vanuatu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *