V řeckých lesích vypukly požáry a rozsekaly velký ostrov na polovinu

Autor: Elena Picatoros, Dimitris Nilas a Michael Varaklas | Tisková agentura

ATÉNY, ŘECKO – V Řecku v sobotu vypukly tři velké požáry, jeden ohrožoval celá města a rozřezal Evii, druhý největší ostrov země, na polovinu. Jiní se prohnali zalesněnými horami a vyhýbali se starobylým místům a zanechali za sebou stopu ničení, kterou jeden úředník označil za „biblickou katastrofu“.

Flotila deseti lodí – dvě hlídky pobřežní stráže, dva trajekty, dvě osobní lodě a 4 rybářské lodě – čekala v přímořském letovisku Pefki poblíž severního cípu Evie, připravená v případě potřeby evakuovat více obyvatel a turistů Mluvčí stráže to řekla agentuře Associated Press.

Plameny v Evii si v pátek večer vynucovaly evakuaci asi 1400 lidí z pobřežní vesnice a ostrovních pláží různými čluny, když se plameny blížily k odříznutí dalších únikových cest.

K dalším vážným požárům došlo na poloostrově Peloponés v jižním Řecku, jeden poblíž starověké Olympie a druhý v oblasti Mani na Peloponésu, jižně od Sparty. Požár vypukl v Olympii východně od starověkého místa a ohrožoval vesnice v náhlém vzplanutí v sobotu odpoledne.

Severně od Athén stále hořel požár v Mount Parnitha, národním parku s velkými lesy, s občasnými erupcemi, ale mluvčí hasičů řekl agentuře Associated Press pozdě v sobotu, že úsilí o zadržování „jde dobře“.

Kouř z těchto plamenů se stále šířil po Athénské pánvi. Dříve oheň způsobil šíření dusivého kouře po řeckém hlavním městě, protože úřady zřídily horkou linku pro obyvatele s dýchacími problémy.

Dobrovolný hasič zemřel v pátek a během minulého týdne bylo během nejteplejší vlny veder v Řecku za poslední tři desetiletí hospitalizováno nejméně 20 lidí. Teploty se vyšplhaly až na 45 ° C (113 ° F).

V sobotu navštívil aténský hasičský sbor řecký premiér Kyriakos Mitsotakis a vyjádřil svůj „hluboký smutek“ nad smrtí hasiče.

READ  Olympijští sportovci měli pozitivní test v Tokiu několik dní před hrami

Řekl, že zajištění pomoci všem těm, které zasáhly požáry, bude mou „první politickou prioritou“, a slíbil znovu zalesnit všechny spálené oblasti.

“Až toto děsivé léto přejde, zaměříme veškerou naši pozornost na co nejrychlejší odstranění škod a opětovné obnovení našeho přirozeného prostředí,” řekl Mitsotakis.

Místní úředník v Mani odhadoval, že požáry zničily asi 70% jejich oblasti.

“Je to biblická katastrofa. Mluvíme o třech čtvrtinách obce.”

Další úředníci a obyvatelé jižního Řecka telefonovali do televizního programu a v přímém přenosu volali o pomoc při hašení požárů.

Řecko požádalo o pomoc prostřednictvím systému mimořádné podpory Evropské unie. Hasiči a letadla byli vysláni z Francie, Španělska, Ukrajiny, Kypru, Chorvatska, Švédska, Izraele, Rumunska a Švýcarska.

Jen v sobotu německá agentura pro pomoc při katastrofách tweetovala, že do Athén míří pomoci 52 hasičů, 17 vozidel z Bonnu, 164 hasičů a 27 vozidel z Hesenska. Egypt řekl, že pošle dvě helikoptéry, zatímco 36 českých hasičů s 15 vozidly odjelo do Řecka.

Příčiny požárů jsou v šetření. V pátek byli zatčeni tři lidé – ve větší oblasti Athén, ve středním a jižním Řecku – pro podezření z požárů, ve dvou případech účelově.

Řeckí a evropští představitelé také viní klimatické změny z velkého počtu požárů v jižní Evropě, od jižní Itálie po Balkán, Řecko a Turecko.

Požáry, které byly považovány za nejhorší za poslední desetiletí, zpustošily za posledních 10 dní velké části jižního pobřeží Turecka a zabily osm lidí. Nejvyšší turecký představitel lesního hospodářství uvedl, že od 28. července bylo ve více než polovině provincií země pod kontrolou 217 požárů, ale hasiči v sobotu stále pracovali na hašení šesti požárů ve dvou provinciích.

V turecké pobřežní provincii Mugla, oblasti oblíbené mezi turisty, se zdálo, že některé požáry jsou v sobotu pod kontrolou, ale ministr lesního hospodářství uvedl, že požáry stále hoří v okrese Milas. Ekologické skupiny vyzvaly úřady, aby chránily lesy Mount Sandras před blízkými požáry.

READ  Jak se dívat na Diamond League Bislet 2021

Na severu bylo kvůli lesním požárům v západní provincii Aydin evakuováno nejméně šest čtvrtí, protože silný vítr znesnadňoval úsilí o zadržování, informovala turecká média.

Městští představitelé v Antalyi na tureckém pobřeží Středozemního moře uvedli, že v okolí Einifské nížiny, kde žijí divokí koně, stále hoří lesní požáry.

Také na Sibiři na severu Ruska zuří po týdny obrovské požáry, které si v sobotu vynutily evakuaci desítek vesnic. Celkově letos požáry v Rusku spálily téměř 15 milionů akrů.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *