V Kanadě byl identifikován možný případ lidské infekce COVID-19 od jelena | Koronavirus

Kanadští vědci se domnívají, že objevili vůbec první případ jelena, který přenesl koronavirus na člověka, a varují, že je zapotřebí širšího dohledu nad divokou zvěří, aby se zabránilo dalšímu vývoji a nepozorovanému šíření mutací.

v papír Zveřejněno minulý týden, ale ještě nezkontrolováno, vědci tvrdí, že alespoň jeden případ Covid-19 u lidí lze vysledovat zpět ke kmeni viru nalezenému u lovených jelenů.

Biologové dříve našli skupiny jelenů běloocasých infikovaných Covidem v severovýchodních oblastech Spojených států a také v centrálních okresech Kanada. Přestože jeleni obvykle nejsou považováni za druh, který může virus snadno přenést na člověka, odborníci přesto spekulovali, že přenos byl možný.

Kanadští vědci v rámci své studie odebrali vzorky stovek bílých jelenů ulovených loni na podzim v jihozápadním Ontariu. Poté, co provedli výtěry z nosu a otestovali lymfatické uzliny jelena, zjistili, že 17 z 298 jelenů bylo pozitivně testováno na „nový, vysoce diferencovaný kmen“ koronaviru.

Virus je do jisté míry podobný kmenům, které v současnosti cirkulují u lidí. Místo toho pocházely geny nejbližší dynastii Vzorky odebrané lidem a vám v Michiganu před dvěma lety, cvrlikání Finley Maguire, docent na Dalhousie University a jeden z autorů článku.

Vědci poté porovnali genetickou výbavu koronaviru nalezeného u jelenů s případy viru nalezeného u lidí v této oblasti.

Tým našel obyvatele, který měl nápadně podobný kmen viru a měl kontakt s jeleny. Zatímco autoři uvedli, že omezené údaje o vzorku znesnadnily úplné pochopení genetického vztahu mezi plemeny, načasování a umístění infekce naznačují, že pravděpodobným zdrojem je jelen.

Vědci si nejsou jisti, jak jelen původně virus infikoval, ale další studie varianty převládající v populaci naznačuje, že její masivní struktura znamená únik inokula – schopnost viru obejít vakcíny – je nepravděpodobná.

„Uklidňuje nás, že jsme nenašli žádné důkazy o dalším přenosu během doby, kdy jsme prováděli mnoho odběrů vzorků a mnoho sekvenování,“ řekla CBC News Samira Mubarak, mikrobioložka a klinická vědkyně ze Sunnybrook Health Sciences Center. . „Pokud budeme pokračovat v tomto monitorování, získáme mnohem lepší představu o skutečných rizicích.“

READ  Nová technologie by mohla pomoci vyřešit hádanku DNA

Odborníci se dlouho obávají, že by virus mohl infikovat a následně zmutovat u některých zvířat, známých jako rezervoárové druhy.

Po přezkoumání genetické sekvence viru Public Health Canada uvedlo, že nic nenasvědčuje tomu, že by se virus rozšířil na lidi a mohlo jít o „izolovaný případ“.

„Dokud nebudeme vědět více, lidé, kteří loví, loví, úzce spolupracují nebo manipulují s divokou zvěří, by měli přijmout opatření, aby zabránili potenciálnímu šíření viru,“ uvedla agentura na svém webu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *