V jeho 30 letech je čas, aby slovenská ekonomika začala používat své mozky

V jeho 30 letech je čas, aby slovenská ekonomika začala používat své mozky

29. prosince 2022 v 6:10 Prémiový obsah

Slovensko konečně udělalo to, co v 90. letech udělat muselo. Nyní potřebuje novou vlnu reforem.

velikost písma:A|A+

Třicet let po osamostatnění Slovenska je Slovensko členem Evropské unie a eurozóny a zároveň je největším světovým výrobcem automobilů v přepočtu na obyvatele.

Hrbolatá a úspěšná cesta reforem, kterou se země vydala na konci 90. let a na začátku 21. století, byla chválena, ale k plnému využití svého potenciálu nyní Slovensko potřebuje další vlnu ekonomických reforem.

Článek pokračuje po oznámení videa

Článek pokračuje po oznámení videa

„Pak budeme mít reálnou šanci nepadnout do pasti středních příjmů a úspěšně zvládnout další přechod od masové průmyslové výroby k ekonomice tažené inovacemi,“ říká bývalý ministr vlády Ivan Mikloš, který se zasloužil o zavedení klíčových ekonomické reformy.V roce 2000 řekl listu Slovak Spectator. „Bohužel, zatím to tak nevypadá.“

Úspěšná transformace?

Úspěchy ekonomické transformace Slovenska závisí na úhlu pohledu. Ve srovnání s Ukrajinou, Moldavskem, Běloruskem nebo Srbskem ji lze jistě považovat za úspěšnou. Mikloš upozornil, že srovnání s Estonskem, Litvou nebo Českou republikou staví věci do jiné perspektivy.

Na jedné straně za více než tři desetiletí od pádu komunistického režimu v roce 1989 prošlo Slovensko nebývalým hospodářským rozvojem. Ekonomika rostla stejně jako životní úroveň a kvalita života. „Na druhou stranu jsme mohli dosáhnout mnohem více a jít mnohem dál, zejména pokud jde o vytváření podmínek pro další úspěšný rozvoj a budoucí růst,“ připustil.

Statistiky dávají jasný obrázek. V roce 2012 se Slovensko ekonomicky umístilo na třetím místě mezi 11 postkomunistickými zeměmi, které vstoupily do Evropské unie od roku 2004, za Českou republikou a Slovinskem. V roce 2021 se Slovensko propadlo na předposlední místo, následované pouze Bulharskem.

READ  Bývalý starosta Knoxville a velvyslanec v Polsku reaguje na rostoucí napětí

Produktivita práce vypráví podobný příběh. Mikloš poznamenal, že zatímco Slovensko bylo v tomto ukazateli nejlepší v roce 2012, v roce 2021 se umístilo na devátém místě, přičemž Maďarsko a Bulharsko zaostávají.

Radovan Sorana z Institutu pro ekonomická a sociální studia (INESS), nevládního think-tanku, poznamenal, že Polsko a Maďarsko zaznamenaly malý pokrok na začátku transformace po roce 1989, protože malé podniky byly tolerovány i za socialismu. Česká republika má přitom výhodu vyšší kvality vzdělání, průmyslových tradic a lepší infrastruktury.

Slovenská ekonomika zaznamenala v letech 2002 až 2008 drastický skok.

„Podnikavost lidí, snaha poskytovat služby a zboží a vydělávat peníze v tomto procesu překonala nepřízeň politických intervencí, zejména v 90. letech,“ řekla Orana pro The Slovak Spectator.

Navzdory ztrátám vzniklým během privatizačního procesu se Slovensku podařilo překonat bolest z návratu k tržní ekonomice. Soukromý sektor dnes dominuje ekonomice a vytváří základní hodnoty pro spotřebitele i pro veřejný sektor. Analytik poznamenal, že lidé na Slovensku se již nemusí potýkat s nedostatkem zboží či služeb, zvýšila se jejich kupní síla a statistická míra chudoby je jedna z nejnižších v Evropské unii.

„Lepší kvalita života se promítla do zvýšení průměrné délky života, která za minulého režimu stagnovala,“ řekl Orana.

divoká léta

[email protected], abychom vám pomohli. “data-msg-btn-logout=“Přihlásit se jako jiný uživatel“ data-msg-btn-close=“Zůstat přihlášen“>

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *