V hlubinách oceánu je „ztracené město“ a nepodobá se ničemu, co jsme kdy viděli: ScienceAlert

Nedaleko vrcholu podmořské hory západně od Středoatlantického hřebene se ze tmy zvedá rozeklaná krajina věží.

Jeho krémové karbonové stěny a sloupky vypadají strašidelně modře ve světle dálkově ovládaného vozidla vyslaného na průzkum.

Pohybují se ve výšce od Malé kopečky velikosti žáby do velkého monolitu Je vysoký 60 metrů (téměř 200 stop). Tohle je ztracené město.

Auto na dálkové ovládání zvýrazňuje věže ztraceného města. (D. Kelley/UW/URI-IAO/NOAA).

Vědci objevili v roce 2000, více než 700 metrů (2 300 stop) pod povrchem, Hydrotermální pole Lost City je nejdelším známým průduchovým prostředím v oceánu. Nic jiného podobného nebylo nalezeno.

Přinejmenším 120 000 let a možná i déle stoupající plášť v této části světa interaguje s mořskou vodou a vyvrhuje vodík, metan a další rozpuštěné plyny do oceánu.

V trhlinách a štěrbinách polních průduchů živí uhlovodíky nová mikrobiální společenstva i bez přítomnosti kyslíku.

Bakterie na kalcitovém sloupci.
Na kalcitových průduchech ve Ztraceném městě žijí řetězce bakterií. (University of Washington/CC BY 3.0).

Z komínů se uvolňují plyny až do 40 stupňů Celsia (104 stupňů Fahrenheita) Je domovem velkého množství hlemýžďů a korýšů. Větší zvířata, jako jsou krabi, krevety, mořští ježci a úhoři, jsou vzácná, ale stále existují.

Navzdory drsné povaze prostředí se zdá, že se to hemží životem a výzkumníci věří, že si zaslouží naši pozornost a ochranu.

Zatímco jiná hydrotermální pole, jako je toto, mohou existovat jinde ve světových oceánech, toto je jediný dálkově ovládaný rover, který se mi zatím podařilo najít.

Uhlovodíky produkované průduchy Lost City nevznikly z atmosférického oxidu uhličitého nebo slunečního záření, ale prostřednictvím chemických reakcí na dně hlubokého moře.

Protože uhlovodíky jsou stavebními kameny života, otevírá se možnost vzniku života v takovém prostředí. A nejen na naší planetě.

„Toto je příklad typu ekosystému, který by v tuto chvíli mohl být aktivní na Enceladu nebo na Evropě,“ řekl mikrobiolog William Brazelton. Sdělit Smithsonian V roce 2018, s odkazem na měsíce Saturnu a Jupiter.

READ  Klíčový objev při hledání původu života – astronomové objevili dosud největší molekulu v kosmické „lapači prachu“

A možná Mars V minulosti.“

Na rozdíl od tzv. podvodních sopečných průduchů Černí kuřácikterý byl také pojmenován jako možné první stanoviště, ekosystém Lost City nezávisí na žáru magmatu.

Černí kuřáci produkují převážně minerály bohaté na železo a síru, zatímco kuřáci ze ztracených měst produkují minerály bohaté na železo a síru až 100krát Více vodíku a metanu.

Kalcitové průduchy ve Ztraceném městě jsou také mnohem větší než černí kuřáci, což naznačuje, že jsou aktivní již delší dobu.

Dlouhý průduch ztraceného města
Devět metrů vysoký komín ve Ztraceném městě. (University of Washington/Oceánografický institut Woods Hole).

Nejvyšší monolit se nazývá Poseidon podle řeckého boha moře a táhne se přes 60 metrů na výšku.

Mezitím na severovýchod od věže je sjezdová strana s krátkými výbuchy aktivity. Výzkumníci z University of Washington Popsat Větrací otvory zde jako „pláčou“ tekutinou a vytvářejí „shluky drobných výrůstků mnohoštětinatců, které se rozprostírají ven jako prsty dvou otočených rukou“.

Bohužel nejsou tímto neobvyklým terénem postiženi pouze vědci.

V roce 2018 bylo oznámeno, že Polsko má získal práva Dobývat hluboké moře kolem ztraceného města. Přestože v samotném tepelném poli nejsou vybagrovány žádné vzácné zdroje, zničení oblastí kolem města by mohlo mít nezamýšlené následky.

Vědci varovali, že jakékoli vlečky nebo výrony způsobené těžbou by mohly toto nádherné prostředí snadno spláchnout.

Takže někteří odborníci volá po Ztracené město bude zapsáno na seznam světového dědictví, aby byly chráněny přírodní divy, než bude příliš pozdě.

READ  Zabíjejí sopky dinosaury? Nový výzkum říká, že ne

Po desítky tisíc let bylo Ztracené město důkazem věčné životní síly.

Bylo by to, jako bychom to jen zničili.

Předchozí verze tohoto článku byla zveřejněna v srpnu 2022.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *