V českých prezidentských volbách zvítězil bývalý generál NATO Peter Pavel Volební zprávy

Bývalý premiér Andrej Babiš přiznal porážku Petru Pavlovi, který získal více než 58 procent hlasů.

Bývalý armádní generál Peter Pavel vyhrál klání o titul nového prezidenta České republiky, když v sobotním druhém kole porazil miliardáře Andreje Babiše.

Jednašedesátiletý Pavel získal podle Českého statistického úřadu přes 58 procent hlasů. Babiš, bývalý premiér a polarizující osobnost české politiky, uznal porážku a poblahopřál Pavlovi.

Pavel, bývalý šéf vojenské rady NATO, nahradí kontroverzního prezidenta Miloše Zemana.

„Chci poděkovat těm, kteří mě volili i těm, kteří ne, protože dali najevo, že si váží demokracie a záleží jim na této zemi,“ řekl Pavel poté, co výsledky ukázaly své vítězství.

„Vidím, že v těchto volbách zvítězily hodnoty pravdy, důstojnosti, respektu a pokory,“ dodal.

Zvolený prezident České republiky Peter Pavel reaguje po vyhlášení předběžných výsledků prezidentských voleb v Praze, Česká republika, v sobotu 28. ledna 2023. [Petr David Josek/AP]

Pavel projevil svou podporu poskytování vojenské a humanitární podpory Ukrajině během její války s Ruskem. Silně podporoval Evropskou unii a NATO a budoucnost České republiky je svázána s jejich členstvím.

Babiše (68) podpořil Zeeman, s nímž sdílí euroskeptické názory a tendenci používat protiimigrantskou rétoriku.

Pro Babiše je to druhá velká porážka za poslední roky poté, co jeho centristické hnutí ANO (ANO) skončilo v opozici po prohře ve volbách v roce 2021.

Poté, co žádný z osmi původních kandidátů nezískal v prvním kole před dvěma týdny nadpoloviční většinu, přešla volba do druhého kola mezi Pavlem a Babišem.

Babiš a jeho rodina byli terčem výhrůžek smrtí, zatímco Pavel se stal obětí podvodu, že je mrtvý, protože závěrečnou kampaň sužovaly dezinformace.

„Naše komunita byla částečně ovlivněna prezidentskou kampaní, mnoha krizemi, kterým jsme čelili a stále čelíme, ale také politickým stylem, který zde v poslední době panuje,“ řekl Powell.

„To se musí změnit a ty jsi mi pomohl udělat první krok na cestě k této změně.“

READ  Česká policie opět doporučuje obvinění premiéra Bobize

Zeman byl prvním prezidentem, který byl zvolen lidovým hlasováním. Jeho druhé a poslední pětileté funkční období končí v březnu. Zákonodárci zvolili dva předchozí prezidenty, Václava Havla a Václava Klause.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *