V Carnegie Hall vystoupí český „král swingu“ Jan Schmigmater


Amelia Mola-Schmidt a John Schmigmater |  Foto: Lenka Žižková, Radio Prague International

Chci se trochu vrátit v čase a zeptat se vás na vaši první hudební vzpomínku, kdy jste poprvé slyšeli skladbu, která na vás udělala dojem?

„Moje matka zpívala mně a mému bratrovi a já jsem začal zpívat a poslouchat už od útlého věku. Hudba je důležitou součástí mého života. „

Kdo kromě vaší mámy jsou první hudebníci v tomto žánru, u kterých si pamatujete, že jste si zamilovali jazz?

„Můj otec zorganizoval jazzový festival poblíž mého rodného města. Bylo to na starém zámku v lesích v českých horách a viděl jsem tam mnoho muzikantů z české a americké jazzové scény. Když jsem viděl koncerty některých českých jazzových hudebníků, řekl jsem si: „Chci být jazzový zpěvák,“ a teď jsem jazzový zpěvák!

John Schmigmater |  Foto: Khalil Balbagy, Český rozhlas

Kdo byli zpěváci, na které jste se obrátil pro inspiraci, když jste se rozhodl stát se jazzovým zpěvákem?

„Můj oblíbený zpěvák je Tony Bennett – je to můj hrdina. Je to skvělý učitel a poslouchám ho od svých deseti let. Poslouchal jsem hodně Franka Sinatru a všechny kluky z Rat Pack a samozřejmě všechny jazzové velikány jako Ellu Fitzgerald a tak dále. Myslím, že to je pro mladé zpěváky to nejdůležitější, poslouchat všechny ostatní skvělé umělce všech žánrů.

Tony Bennett je zajímavý umělec, protože neustále spolupracuje s novými a mladšími hudebníky jako Lady Gaga a KD Long a neustále se znovu objevuje. Inspiruje vás to, abyste se stále znovu objevovali jako umělec?

„Je tak důležité přinášet tuto starou hudbu novým generacím. Je to skvělý americký zpěvník, je to něco velmi výjimečného. Díky Tonymu Bennettovi většina lidí v mém věku zná tento druh hudby a já chci pokračovat v jeho cestě. S mladí umělci a umělci z různých žánrů. „Spolupráce. To je klíč.“

READ  Kanada zvítězila nad Sexem 10: 0 a postoupila do semifinále Para Hockey Worlds

John Schmigmater |  Foto: Khalil Balbagy, Český rozhlas

Když jste se rozhodl, že zpěv je vaše cesta, byli nějací učitelé, kteří vás skutečně inspirovali a inspirovali?

„Měl jsem tady na Královské hudební konzervatoři v Praze dva skvělé učitele. Prvním byla Eva Svobodová a druhým Josef Stocker. Byli pro mě velmi důležití a pomohli mi rozvíjet moji hlasovou techniku. Nejdůležitější člověk v mém životě byla legendární americká zpěvačka Marilyn May, které je 95 let. Je to velmi zvláštní dáma a jsem hrdý na to, že ji mohu nazývat svou přítelkyní. Začali jsme společně pracovat na tvůrčím procesu – na stavbě písní a vkládání příběhů a Je to určitě nejdůležitější osoba v mém životě.“

Máte čtyři sólová nahraná alba, jedno s Mitchem Winehousem, jaké to bylo pracovat s Mitchem na té spolupráci a co jste si z toho odnesli?

Je to dobrý příběh, naše spolupráce. V roce 2010 jsem zjistil, že je skvělý zpěvák a chtěl jsem s ním pracovat na projektu. Tři roky poté, co Amy Winehouse zemřela, jsem jí poslal e-mail s několika myšlenkami a nápady a požádal jsem ji, aby se připojila k mému projektu Synatrology. Řekl ano a pozval mě, abych se s ním setkal v Londýně. Po 15 minutách našeho prvního setkání jsme byli nejlepší přátelé. Máme stejný hudební vkus, stejné hudební hrdiny. Souhlasil, že přijede do Prahy a zazpívá si s mojí kapelou a orchestrem a vyprodali jsme tři vystoupení a bylo to opravdu úspěšné. Když pobýval tady v Praze, požádal mě, abych s ním udělal desku, a já řekl ano. Naše album je věnováno Georgi a Irovi Gershwinovi a vydali jsme ho ke 125. výročí narozenin George Gershwina. Na tomto albu jsme měli úžasné muzikanty a úžasné aranže a jsem velmi hrdý. Je to jazzové a swingující s našimi oblíbenými písničkami. Odehráli jsme deset koncertů v České republice a vystoupili také v Londýně, Německu a New Yorku. Je to opravdu skvělý kamarád a máme krásné přátelství.

READ  Český hurikán zabil tři, bouře | Canberra Times

John Schmigmater |  Foto: Archiv Johna Schmigmatera

Co bylo inspirací pro projekt Synatrologie, na kterém jste pracoval v roce 2015?

„Určitě byl inspirací! Byl to král a Sinatra byl a stále je celosvětovou legendou. V roce 2015 jsem kolegům řekl, že oslavíme Sinatru a jeho výročí. Bylo velmi důležité zachytit tuto pochodeň jeho hudby a držte to při životě Dal jsem dohromady skvělou partu českých jazzových muzikantů A požádal jsem některé kolegy z celého světa, aby se k projektu přidali Tři vyprodané koncerty v Praze 12. prosince, v den Sinatrových narozenin, byl koncert zcela vyprodán, všichni měli černou kravatu, pili šampaňské a oslavovali moji oblíbenou hudbu. Bylo to jako sen.

Co se vám při pohledu na vyprodaný dav v tu chvíli honilo hlavou?

„Je to skvělý pocit zadostiučinění. V Čečensku není tento druh hudby tak populární jako v Severní Americe a je těžké udělat projekt, jako je tento, úspěšný. Tento projekt je nejdůležitějším momentem v mém životě.


Když už mluvíme o kariérních odrazových můstcích, 29. dubna vás čeká další velký milník v Carnegie Hall v New Yorku. Co se vám vybaví hlavou, když na to pomyslíte?

„Je to bláznivý sen! Ale mé sny se plní. Carnegie je nejslavnější koncertní síň na planetě pro hudebníky z celého světa a já tam budu s crème de la crème hudebníků z Ameriky a Česka. Ostatní hudebníci hrající v orchestru budou pocházet z kvarteta Tonyho Bennetta, což je neuvěřitelné.Doufám, že si společně užijeme čas ve velmi houpajícím se městě.

Je nějaká písnička, na kterou se nejvíc těšíš, až vystoupíš v Carnegie Hall?

„Ano, určitě budu zpívat písničky z Velkého amerického zpěvníku, ale první písnička bude česká lidovka. Opravdu mě zajímá, jak publikum píseň přijme, protože pro americké publikum je to něco úplně jiného. Pro americké publikum bude příjemné slyšet něco úplně jiného a pro Čechy bude speciální lahůdkou slyšet na konci show typickou moravskou lidovou píseň.

READ  Šimpanzi v české zoo získají čas na obrazovku uprostřed virového zámku

Vnímáte tuto show jako příležitost přivést český jazz a české hudebníky na mezinárodní scénu?

„Ano, samozřejmě. Byl to velký krok pro mě, ale také pro českou jazzovou hudbu. Budu první český jazzový zpěvák s vlastním sólovým koncertem v Carnegie Hall. Je to skutečné a je to možné a samozřejmě je těžké získat konečné ano od Carnegieho. Jednáme s nimi téměř dva roky.

John Schmigmater |  Foto: Khalil Balbagy, Český rozhlas

Obáváte se, že mladá generace ve společnosti ztratí kontakt s jazzovým žánrem? Jak doufáte, že tato hudba souvisí s českou společností a širší společností?

„Myslím, že nejdůležitější je znát tento druh hudby přes své rodiče a prarodiče. Nejlepší pro mě je být na pódiu a vidět tři čtyři generace pohromadě v publiku. Prarodiče, jejich děti a vnoučata – to je skvělé Je to skvělá vize do budoucna. Myslím, že když uvidíte mladé lidi na koncertech, budou i nadále chodit na tato vystoupení a pak tuto hudbu obdarovávat své děti.

John Schmigmater |  Foto: Lenka Žižková, Radio Prague International

Český Roslas má svou vlastní jazzovou show v klubu Evergreen. Co máš nejraději na vlastní jazzové show?

„Je skvělé mít vlastní show, věnovanou všem velikánům jazzového žánru, mé spolumoderátorce Tashe a mně. Tuto show děláme už 13 let a pořád je to velká zábava a vždycky nás baví. Hledání nových věcí, objevování starých věcí. Můj Jeden z mých největších snů je mít vlastní rozhlasový pořad, zvláště pořad v českém rádiu.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *