Uzbekistán po protestu zrušil plány na omezení autonomie Karakalpaku

Uzbecký prezident Shavkat Mirziyoyev se účastní tiskové konference se svým kazašským protějškem Kassym-Jomartem Tokajevem v Taškentu, Uzbekistán 15. dubna 2019. REUTERS/Mukhtar Kholdorbekov // Foto archiv

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

ALMATY (Reuters) – Kancelář uzbeckého prezidenta Šavkata Mirzijojeva v sobotu oznámila, že po ojedinělém veřejném protestu v severozápadní oblasti zrušila plány na omezení autonomie provincie Karakalpakstán v zemi.

Uzbecké úřady uvedly, že páteční shromáždění mělo protestovat proti plánům na ústavní reformu, která by změnila status Karakalpakstánu, autonomní republiky obývané Karakalpaky, etnickou menšinou s vlastním jazykem.

Místní a vládní úředníci uvedli, že policie rozehnala demonstranty poté, co se někteří z nich pokusili zaútočit na místní vládní budovy v Nukusu, hlavním městě regionu, po shromáždění a shromáždění na centrálním trhu města.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Mirzijojev později vydal dekret, kterým vyhlásil v Karakalpakstánu na měsíc výjimečný stav „za účelem zajištění bezpečnosti občanů, obrany jejich práv a svobod a obnovení právního státu a pořádku“ v regionu.

Podle současné uzbecké ústavy je Karakalpakstán popisován jako suverénní republika v Uzbekistánu a má právo na odtržení uspořádáním referenda.

Nová verze ústavy – o níž Uzbekistán plánuje v nadcházejících měsících uspořádat referendum – již nezmiňuje suverenitu Karakalpakstánu ani jeho právo na odtržení.

V rychlé reakci na protest však Mirzijojev v sobotu během návštěvy Karakalpakstánu řekl, že změny jeho statutu by měly být z navrhované reformy vypuštěny, uvedl jeho úřad v prohlášení.

Vláda Karakalpakstánu v sobotu dříve v prohlášení uvedla, že policie zatkla vůdce pátečních protestů a několik dalších demonstrantů, kteří kladli odpor.

Změny související s Karakalpakstánem byly součástí širší ústavní reformy navržené Mirzijojevem, která zahrnuje i posílení občanských práv a prodloužení prezidentského mandátu na sedm let z pěti let.

READ  Izraelské nálety údajně zasáhly cíle poblíž Damašku

Pokud bude reforma schválena v plánovaném referendu, obnoví Mirzijojevův počet volebních období a umožní mu kandidovat na další dvě volební období.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Reportáž: Olgas Oyzov. Střih Gareth Jones, Helen Popper a Daniel Wallis

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *