Uzavření lodí v Suezském průplavu začalo mít vliv na globální ekonomiku

Satelitní snímek zachycující zaseknutou kontejnerovou loď Evergift poté, co 25. března 2021 narazila na mělčinu v egyptském Suezském průplavu

CNES Airbus DS | Reuters

Ever Given, jedna z největších kontejnerových lodí na světě, je Stále omezen na Suezský průplavEkonomické účinky blokády – nyní čtvrtého dne – se začínají objevovat.

Ceny ropy v pátek vyskočily kvůli spekulacím, že přemístění lodi může trvat týdny. Surové futures na West Texas Intermediate A Brent Crude Každý z nich nabízí více než 4%. Zisky přicházejí poté, co ve čtvrtek ceny poklesly, navzdory patové situaci.

„Obchodníci se změnou srdce se změnou srdce rozhodli, že blokáda Suezského průplavu je ve skutečnosti důležitější pro toky ropy a dodávky dodávek, než dříve dosáhly,“ řekla Paula Rodriguez-Massieu , Viceprezident ropných trhů ve společnosti Rystad Energy.

Satelitní snímek Suezského průplavu se objeví uvězněný v uvízlé kontejnerové lodi Evergreen v Egyptě 25. března 2021 na tomto snímku získaném ze stránky Twitteru generálního ředitele Roscosmosu Dmitrije Rogozina. Fotografie pořízená 25. března 2021.

Roscosmos | Reuters

Z 39,2 milionu barelů ropy denně dovážených po moři v roce 2020 prošlo Suezským průplavem 1,74 milionu barelů denně podle údajů výzkumné firmy Kpler.

To představuje méně než 5% celkových toků, ale jak akumulace pokračuje, dopady se zvyšují.

Bernard Schulte Ship Management, technický ředitel plavidla, uvedl, že další páteční pokus o opětovné plavení nákladního vozu byl neúspěšný.

Nyní existuje speciální sací bagr, který dokáže na místě přepravit 2 000 metrů krychlových materiálu každou hodinu, a „jsou prováděna opatření pro vysokokapacitní čerpadla ke snížení hladiny vody v přední dutině lodi a v přídi propulzní místnosti,“ společnost řekla v pátek.

Bernard Schulte dodal, že do neděle dorazí další dva čluny, které pomohou s operací opětného vztlaku.

Douglas Kent, výkonný viceprezident pro strategii a spojenectví v Asociaci pro řízení dodavatelského řetězce, naznačil, že i po vyslání lodi budou účinky stále pociťovány. Lodě dorazí do přístavů současně, což povede například k novým dopravním zácpám. Harmonogramy dodávek vytvořené před několika měsíci budou muset být reorganizovány s loděmi, které jsou nyní na špatném místě.

Nejdůležitější je nedostatek viditelnosti v celém dodavatelském řetězci.

„Celý účinek spočívá v mnohonásobné hierarchii dodavatelské základny – to se nikdy nedozvíme,“ řekl Kent. „Firmy nemají ve svém dodavatelském řetězci žádnou viditelnost.“ Přestože společnost může vědět, že má produkt zaparkovaný na zaparkované lodi, účinek zpoždění po trati není znám.

Souprava se pokouší osvobodit uvízlou kontejnerovou loď Evergiven, jednu z největších kontejnerových lodí na světě, poté, co 25. března 2021 narazila na mělčinu v egyptském Suezském průplavu.

Správa Suezského kanálu | Reuters

Suezský průplav zpracovává přibližně 12% světového obchodu, což z něj činí zásadní tranzitní bod. Každý den blokáda naruší více než Zboží v hodnotě 9 miliard dolarů, Podle Lloydova seznamu, který překládá přibližně 400 milionů dolarů za hodinu.

Někteří provozovatelé lodí se již rozhodli změnit směr svých lodí a očekávali, že Ever Given nebude brzy vyhoštěn. Odesílání lodí kolem mysu Dobré naděje přidává více než týden plavby a zároveň zvyšuje náklady.

„Je to hrozný nepořádek,“ řekl Anthony Fulbrook, prezident severoamerického regionu skupiny OEC.

K narušení způsobenému hromaděním v Suezském průplavu dochází, protože globální dodavatelské řetězce jsou již napjaté kvůli Covid-19.

„Zařízení a prostoru je opravdu nedostatek a vše funguje na maximální kapacitu … Opravdu se pomalu roztává a to ho ještě zhorší,“ dodal.

READ  Putin považuje válku za boj o přežití Ruska

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *