USA zvou Tchaj-wan, aby se zúčastnil jeho demokratického summitu; Čína naštvaná

WASHINGTON (Reuters) – Bidenova administrativa pozvala Tchaj-wan, aby se příští měsíc zúčastnil „summit o demokracii“, podle seznamu účastníků zveřejněného v úterý, což je krok, který rozzlobil Čínu, která považuje demokraticky spravovaný ostrov za své území.

První setkání svého druhu je testem tvrzení prezidenta Joea Bidena, který ve svém prvním zahraničněpolitickém projevu v úřadu v únoru prohlásil, že vrátí Spojené státy do globálního vedení, aby se postavily autoritářským mocnostem vedeným Čínou a Rusko. .

Na seznamu pozvánek ministerstva zahraničí k účasti na virtuální akci ve dnech 9. až 10. prosince, jejímž cílem je pomoci zastavit demokratický úpadek a erozi práv a svobod po celém světě, je 110 účastníků. Seznam nezahrnuje Čínu ani Rusko. Přečtěte si více

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Tchajwanské ministerstvo zahraničí uvedlo, že vládu budou zastupovat ministryně digitálních technologií Audrey Tang a Xiao Pei-Kim, de facto tchajwanský velvyslanec ve Washingtonu.

„Pozvání naší země k účasti na ‚Summitu o demokracii‘ potvrzuje úsilí Tchaj-wanu prosazovat v průběhu let hodnoty demokracie a lidských práv,“ dodalo ministerstvo.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se „rozhodně staví proti“ výzvě.

„Akce USA jen ukazují, že demokracie je jen zástěrkou a nástrojem k prosazování jejích geopolitických cílů, utlačování jiných zemí, rozdělování světa a službě jejím zájmům,“ řekl novinářům v Pekingu mluvčí ministerstva Zhao Lijian.

Muž přechází přes vlajku Tchaj-wanu v Taipei, Tchaj-wan, 16. listopadu 2021. REUTERS/Ann Wang/File Photo

Výzva po Tchaj-wanu přichází v době, kdy Čína zesílila tlak na země, aby omezily nebo přerušily vztahy s ostrovem, o kterém se Peking domnívá, že nemá právo na státní přívlastky. Přečtěte si více

Autonomní Tchaj-wan tvrdí, že Peking nemá právo mluvit jeho jménem.

Ostré rozdíly ohledně Tchaj-wanu pokračovaly během virtuálního setkání na začátku tohoto měsíce mezi Bidenem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

READ  Povodně v Evropě zabily desítky lidí, ale v Nizozemsku nikdo. Zde je důvod

Zatímco Biden zopakoval dlouhodobou podporu Spojených států pro politiku „jedné Číny“, podle níž oficiálně uznávají Peking namísto Tchaj-peje, řekl také, že „důrazně nesouhlasí s jednostranným úsilím změnit status quo nebo podkopat mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu. “ řekl Bílý dům.

Ti, kdo usilují o nezávislost na Tchaj-wanu, a jejich příznivci ve Spojených státech si „zahrávají s ohněm“, citovala Si Ťin-pchinga tisková agentura Xinhua.

Skupiny pro lidská práva se ptají, zda by Bidenský summit pro demokracii mohl přimět pozvané světové vůdce, z nichž někteří jsou obviněni z přechovávání autoritářských tendencí, aby podnikli smysluplné kroky.

Seznam ministerstva zahraničí ukazuje, že na akci se sejdou vyspělé demokracie, jako je Francie a Švédsko, a také země, jako jsou Filipíny, Indie a Polsko, kde je podle aktivistů demokracie ohrožena.

V Asii byli pozváni někteří spojenci USA, jako Japonsko a Jižní Korea, zatímco jiní, jako Thajsko a Vietnam, nikoli. Mezi významné nepřítomné patří Egypt, spojenec Spojených států, a Turecko, člen NATO. Zastoupení z Blízkého východu bude minimální, pozváni budou pouze Izrael a Irák.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

(Kryt Humaira Pamuk). Další zprávy Ben Blanchard v Taipei a Yu Lun Tian v Pekingu. Střih Peter Cooney, Michael Perry a Philippa Fletcher

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.