USA tvrdí, že čínská pobřežní stráž obtěžuje filipínské lodě

WASHINGTON (Reuters) – Spojené státy v sobotu vyzvaly Čínu, aby přestala obtěžovat filipínské lodě v Jihočínském moři, a slíbily, že v době geopolitického napětí budou stát na straně Filipín.

„Vyzýváme Peking, aby přestal se svým provokativním a nebezpečným chováním,“ uvedlo v prohlášení americké ministerstvo zahraničí.

Filipíny v pátek obvinily čínskou pobřežní stráž z přijetí „agresivní taktiky“ po incidentu během hlídky filipínské pobřežní stráže poblíž mělčiny Than Thomas, která je pod kontrolou Filipín, což je bod vzplanutí předchozích sporů, který se nachází 105 námořních mil (195 km) od jejího pobřeží.

Thomas Scholl II je domovem malého vojenského kontingentu na palubě rezavějící americké lodi z dob druhé světové války, která byla záměrně zakotvena v roce 1999, aby posílila územní nároky Filipín. V únoru Filipíny uvedly, že čínská loď nasměrovala „vojenský laser“ na jednu ze svých zásobovacích lodí.

Čína si nárokuje suverenitu nad téměř celým Jihočínským mořem pomocí „čáry devíti čárek“ na mapách, které se táhnou více než 1500 kilometrů od její pevniny a protínají výlučné ekonomické zóny Vietnamu, Filipín, Malajsie, Bruneje a Indonésie. Mezinárodní arbitrážní nález v roce 2016 odmítl tuto linii jako bez právního základu.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že filipínské lodě vpluly do čínských vod a podnikly úmyslné provokativní kroky.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že Washington „stojí za našimi filipínskými spojenci v podpoře mezinárodního námořního řádu založeného na pravidlech“.

Reportáž Jason Lang. Střih Daniel Wallis

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Francouzské volby: Macron a Le Pen čelí neúspěchu v regionálních průzkumech veřejného mínění narušených nízkou volební účastí

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *