USA porazily Ukrajinu 2:0 v kvalifikaci Billie Jean King Cup

Kredit: Maya Carter/Asheville Citizen Times/USA TODAY NETWORK

V tenisovém zápase zastíněném nejtěžšími událostmi porazil tým USA v pátek Ukrajinu 2:0 v kvalifikačním kole Billie Jean King Cup v Asheville v Severní Karolíně.

Stejnojmennou událostí byla účast Billie Jean Kingové na zápase, na kterém se představil tým hostujících hráčů ze země bojující proti invazi ze sousedního Ruska. Oba týmy a King společně stáli při představení ukrajinské státní hymny a drželi minutu ticha za „lid Ukrajiny“.

USA vyhrály obě dvouhry, které následovaly v rovných setech, částečně díky epickému vítězství v tiebreaku. Alison Riskeová porazila Dianu Yastremskou 7-6 (16), 7-5, když Američanka zachránila čtyři setboly v prvním setu tiebreaku. Jessica Pegula porazila Katarinu Zavatskou 6-2 6-1 a poskytla hostitelkám solidní náskok v sobotní dvouhře a obráceném čtyřhře v nejlepší z pěti sérií.

Čtyři další týmy si v sérii play off vybudovaly vedení 2:0. Itálie vede hostující Francii v Algheru, hostitel Kazachstán vede Německo v Nur-Sultan, hostitel Polsko vede proti Rumunsku v Radomu a hostující Španělsko vede Nizozemsko v Hertogenboschi.

Domácí Češi a Velká Británie remizovali v Praze 1:1 a Kanada vedla po úvodním utkání ve Vancouveru nad Lotyšskem 1:0.

Belgie zaznamenala drtivé vítězství nad Běloruskem díky statusu Běloruska jako ruského spojence při invazi na Ukrajinu. Bělorusko i obhájce titulu Rusko mají v současnosti zakázáno hrát mezinárodní týmový tenis. Austrálie vybojovala pro Rusko automatickou účast v listopadovém finále a tento týden se k osmi vítězům přidala Belgie, Slovensko a Švýcarsko.