USA a ostatní odstoupí od jednání APEC o ruské invazi na Ukrajinu

Thajský místopředseda vlády a ministr obchodu Yoren Laksanawisit promluvil na zahajovacím ceremoniálu setkání ministrů odpovědných za obchod během Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC 2022) v Bangkoku, Thajsko, 21. května 2022. REUTERS/Soi Zia Káď

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

BANGKOK (Reuters) – Zástupci Spojených států a několika dalších zemí se v sobotu stáhli ze zasedání asijsko-pacifických ministrů obchodu v Bangkoku na protest proti ruské invazi na Ukrajinu, uvedli úředníci.

Diplomat řekl, že stažení je „výrazem odmítnutí ruské nezákonné útočné války na Ukrajině a jejího ekonomického dopadu v regionu APEC“.

Dva thajští představitelé a dva mezinárodní diplomaté řekli agentuře Reuters, že zástupci Kanady, Nového Zélandu, Japonska a Austrálie se připojili k Američanům v čele s obchodní zástupkyní Catherine Tayovou, kteří odstoupili z jednání o asijsko-pacifické hospodářské spolupráci (APEC).

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února s prohlášením, že jeho cílem je odzbrojit a „diskreditovat“ svého souseda. Ukrajina a Západ tvrdí, že prezident Vladimir Putin zahájil nevyprovokovanou útočnou válku, která zabila tisíce civilistů, dohnala miliony Ukrajinců k útěku a způsobila ekonomické dopady po celém světě.

Další diplomat uvedl, že pět zemí, které protest zorganizovaly, chce v závěrečném prohlášení skupiny, které má být vydáno v neděli, „silnější slova o ruské válce“.

„Schůzka nebude neúspěchem, pokud nebude vydáno (společné prohlášení),“ řekl novinářům thajský ministr obchodu Gorin Laksanawisit a dodal, že schůzka „probíhá dobře“ navzdory stažení.

Ke stažení došlo v době, kdy ruský ministr hospodářství Maxim Rešetnikov hovořil na zahájení dvoudenního zasedání Skupiny 21 ekonomik.

Thajský představitel uvedl, že delegace pěti zemí, které protest zorganizovaly, se vrátily na schůzku poté, co Rešetnikov skončil.

(Zpráva Banu Wongsha – Om a Banarat Thipjumbanat); Střih William Mallard

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.