Ursidy přinášejí svůj poslední meteorický roj v roce 2022CNN

Dar z nebes přichází právě včas na svátky – meteorický roj Ursids. Tato nebeská událost bude posledním meteorickým rojem v roce 2022.

Ursidy obvykle produkují asi pět až 10 viditelných meteorů za hodinu. Podle EarthSky. Zatímco míra výskytu není tak vysoká jako u jiných letniček, letos mají přeháňky vrcholit V noci na 21. prosince se s prof Novoluní při úplňku pouze 3 %.poskytující obzvlášť skvělý výhled pro lidi na severní polokouli, kde by bylo možné si ji prohlédnout.

Občas bylo známo, že Ursidy překračují 25 meteorů za hodinu a v letech 1945 a 1986 dokonce 100 meteorů za hodinu. Podle Billa Cooka, šéfa úřadu NASA pro životní prostředí meteoritů, ale NASA letos neočekává nic neobvyklého. .

Odborník prozradí, jak nejlépe vidět meteorický roj

Roj Ursid začala 13. prosince a zůstane aktivní do 24. prosince. Cooke však navrhuje pozorovat meteorický roj blízko noci jeho zenitu – když ne v tu noc, tak před ním nebo po něm.

„Nejsou nijak zvlášť slabé, ale ani příliš jasné. Ursidy jsou dobrý meteorický roj střední síly,“ řekl Cook.

Ursidy jsou často přehlíženy kvůli jejich blízkosti ke sprše Geminid, která vrcholí 13. prosince a lze ji také pozorovat až do 24. prosince.

„Pozorovatelé meteorů historicky nestrávili s těmito hodinkami mnoho času od doby, kdy byly kolem Vánoc,“ řekl Cook. „Standardní studenti meteoritů jim říkali ‚zatracení Ursidi‘, protože nikdo nechtěl uvíznout při jejich pozorování.“

Ale meteorický roj může být stále úžasný pohled. Pokud jsou optimální pozorovací podmínky dostatečné k tomu, aby nalákaly náhodné přihlížející, aby vzdorovali chladu, aby mohli spatřit meteor Ursids, Robert Lunsford, koordinátor zpráv o ohnivé kouli pro American Meteor Society, doporučuje sledování v časných ranních hodinách 22. prosince.

„(Ursidy) mohou být docela anomální. Viděl jsem je v perfektních podmínkách a nic z toho jsem neviděl a jindy jsem je viděl explodovat rychlostí 25 za hodinu,“ řekl Lunsford. nevím, co dostanete, ale podmínky jsou letos téměř dokonalé. Pokud vyjdete na temnou oblohu, pravděpodobně uvidíte mezi pěti a 10 Urcydy za hodinu.“

Ursidy pocházejí z komety 8P/Tuttle (aka Tuttleova kometa), starší komety, která neprodukuje mnoho úlomků. Na obloze se zdá, že meteory vyzařují ze souhvězdí Ursid Minor, běžněji známého jako Malý vůz. Aby diváci mohli rozlišit tyto meteority od Geminid, musí lokalizovat souhvězdí a určit, které meteory přilétají z jeho směru.

„Jsou vidět celou noc, protože záření je velmi, velmi daleko na severu a nikdy není přesně určené,“ řekl Lunsford. „Během večerních hodin bude (paprsek) jen chloupek nad severním obzorem, což znamená, že většina meteorů bude zakryta obzorem, takže nejlepší bude, když se budete dívat poslední dvě hodiny před úsvitem.“

Lunsford řekl, že čím dále na sever budete, tím lépe bude tato událost viditelná. (Pro ty na jižní polokouli nebude sprcha viditelná, protože záření nevystoupí nad obzor.)

Tento roj je sice poslední v roce, ale pozorovatelé oblohy na sebe nenechají dlouho čekat na vrchol meteorologické show Quantantid, která bude zveřejněna v novém roce o něco později. V noci 3. ledna 2023.

READ  Fyzici MIT objevili, že třívrstvý grafen s „magickým úhlem“ může být vzácný magneticky odolný supravodič.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *