Uprostřed pandemie více důvěry v EU než v národní vlády

Nový průzkum veřejného mínění zveřejněný ve čtvrtek (3) ukázal, že většina Evropanů není spokojena s opatřeními přijatými Evropskou unií v boji proti pandemii Covid-19, a přála by si, aby blok měl v budoucnu více kompetencí k řešení takové krize ( 3). Červen).

Obraz Evropské unie a důvěra v blok 27 zemí však zůstává silný a neustále roste – zatímco podpora Evropanů jejich národním vládám od začátku pandemie klesala.

Nespokojenost s řešením pandemie ze strany Evropské unie by mohla souviset s několika faktory, včetně zpomalení zavádění vakcín na začátku tohoto roku, spleť cestujících po celém bloku nebo pomalé implementace prostředků na vymáhání.

Ale Nový průzkum Eurobarometr Odhalil, že jasná většina Evropanů je obecně pro EU – s nejvyšší podporou zaznamenanou v Portugalsku, Irsku, Estonsku, Lucembursku a Nizozemsku.

Nejskeptičtější z členských států EU je Francie, následovaná Itálií a Rumunskem. Pouze 15 procent francouzských a italských občanů uvádí, že podporuje EU takovou, jaká je.

Další negativní názory zaznamenaly Rakousko (39 procent respondentů je proti myšlence Evropské unie nebo o ní pochybuje), Lotyšsko (37 procent) a Řecko (35 procent).

V průměru však méně než jeden z deseti respondentů ve všech členských státech uvedlo, že jsou proti myšlence evropského projektu.

Celkově pouze čtvrtina respondentů podporuje EU „doposud dosaženou“ – téměř polovina občanů požaduje reformy.

Evropané označili rychlý přístup k bezpečným a účinným očkovacím látkám pro všechny občany EU jako klíčovou prioritu při řešení pandemie – následovaný zvýšenými investicemi do léčby a očkovacích látek, celoevropskou krizovou strategií a společnou zdravotní politikou.

Když budou konkrétně dotázáni na jejich očekávání od Evropského parlamentu, chtějí, aby poslanci upřednostňovali politiky v oblasti veřejného zdraví.

Následuje boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení, opatření na podporu hospodářství a trhu práce a opatření proti změně klimatu.

READ  Pozitivní vývoj bude pravděpodobně přínosem pro českou Coronu - MUFG

Důvěra v národní vlády klesá

ve stejnou dobu, samostatný průzkum Agentura Evropské unie Eurofound, která sleduje životní a pracovní podmínky, ukazuje, že důvěra Evropanů ve své národní vlády od začátku pandemie poklesla.

Online průzkum ukázal, že důvěra v samotný blok byla obecně vyšší než v národní vlády – navzdory kritice Evropské komise ohledně pomalého dodávání vakcín Covid-19 na začátku tohoto roku.

Téměř ve všech zemích EU si nyní občané méně věří ve své národní vlády, než tomu bylo v době, kdy v březnu 2020 začaly výluky a další omezující opatření – s výjimkou Dánska.

Polsko, Chorvatsko, Bulharsko a Česká republika jsou zeměmi, které nejméně důvěřují národním vládám.

„Pokud nezabráníte vzniku hospodářských a sociálních nerovností mezi občany a členskými státy, riskujete to oslabení již tak slabé důvěry Evropanů ve své instituce a podnícení politické nespokojenosti s evropskou sociální smlouvou, která nás všechny zavazuje,“ uvádí se v průzkumu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *