Uprostřed „mimořádné“ nejistoty Mezinárodní měnový fond nevylučuje globální recesi

Předpovědi zveřejněné v úterý Mezinárodním měnovým fondem ukázaly, že nemusí dojít ke globální recesi, i když dojde k dalšímu zpomalení ekonomického růstu, než se dříve očekávalo.

Mezinárodní měnový fond snížil svou předchozí prognózu růstu světové ekonomiky pro rok 2022 o 0,4 procentního bodu na 3,2 procenta a v roce 2023 o 0,7 procentního bodu na 2,9 procenta. Jde o výrazné zpomalení ve srovnání s růstem o 6,1 procenta v roce 2021, nikoli však o recesi. , což bylo vidět v roce 2020, kdy se světová ekonomika propadla o 3,1 procenta.

Jedná se však o základní prognózy, které jsou pravděpodobnější než jiné scénáře. To neznamená, že se tyto věci za všech okolností ukáží jako pravdivé, zejména v případě rostoucí nejistoty ohledně globálního ekonomického scénáře.

Vysvětlil to Mezinárodní měnový fond. Říká, že současný výhled je „mimořádně nejistý“.

„Základní projekce… jsou založeny na několika předpokladech, mimo jiné včetně toho, že nedojde k dalším neočekávaným omezením toků zemního plynu z Ruska do zbytku Evropy; že dlouhodobá inflační očekávání zůstanou stabilní,“ uvedl fond. v aktualizaci své zprávy Main – WEO nebo WEO.

Přečtěte si také: MMF upravuje růst Číny v roce 2022 na 1,1 %, očekává velké globální dopady

Upozornila, že existuje značné riziko, že některé nebo všechny tyto základní předpoklady nebudou ověřeny.

Ekonomická nejistota a obavy z blížící se recese proto v posledních měsících vzrostly.

Zvýšily se také odhady pravděpodobnosti recese. Například na základě informací obsažených v cenách aktiv se pravděpodobnost recese v ekonomikách G7 odhaduje na zhruba 15 procent, což je čtyřnásobek obvyklé úrovně – a blíže k jedné ze čtyř v Německu,“ uvádí zpráva.

A USA už mohou být v recesi, jak je technicky definováno – dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu HDP.

READ  Auditoři tvrdí, že politika EU v oblasti energetické daně jde proti klimatickým cílům – EURACTIV.com

„Pro Spojené státy některé ukazatele, jako je model prognózy HDP Federálního rezervního systému v Atlantě, naznačují, že technická recese již mohla začít,“ uvedl fond.

MMF také uvedl, že jeho prognóza růstu ve čtvrtém čtvrtletí ukazuje na výrazné oslabení aktivity ve druhé polovině roku 2022.

Předpověděla, že tempo růstu ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím bude 1,7 procenta v roce 2022 a 3,2 procenta v roce 2023. Rozvíjející se a rozvíjející se Evropa však zaznamená v tomto čtvrtletí pokles HDP o 7 procent. Tato skupina jsou v podstatě země, které vznikly z bývalého Sovětského svazu nebo byly součástí východního komunistického bloku v dobách studené války – včetně Lotyšska, Rumunska, Bulharska, České republiky, Maďarska, Slovinska a Slovenska.

Ruský HDP by měl v tomto čtvrtletí klesnout o 13,9 procenta. Očekává se také, že v roce 2022 klesne o 6 procent a v roce 2023 o 3,5 procenta.

Fond varoval, že rizika recese jsou obzvláště výrazná v roce 2023, kdy se očekává, že růst v mnoha zemích zpomalí, úspory domácností nahromaděné během pandemie se sníží a i malé šoky mohou způsobit zastavení ekonomik.

„Například podle nejnovějších předpovědí dosáhnou Spojené státy ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 meziročního růstu reálného HDP pouze o 0,6 procenta, takže bude stále obtížnější vyhnout se recesi,“ uvedl.

Přečtěte si také: Buck očekává, že od Mezinárodního měnového fondu obdrží 1,2 miliardy dolarů a může pomoci zmírnit tlak na měnu


stagflace

Stagflace znamená zpomalení ekonomického růstu v kombinaci s vysokou nezaměstnaností a vysokou inflací.

Fond uvedl, že se obecně očekává, že se celosvětová inflace do konce roku 2024 vrátí k úrovním blízkým úrovním před pandemií. Je zde však jedno upozornění – několik faktorů by mohlo způsobit, že si udrží svou dynamiku a zvýší dlouhodobý výhled.

READ  Hráči Manchesteru United, kteří by mohli získat lednové přestupy, včetně Jesse Lingarda, Anthonyho Martiala a Deana Hendersona, s novými bohatými hráči Premier League Newcastle a West Ham a potenciálními destinacemi

Fond varoval, že další šoky související s nabídkou do cen potravin a energií z války na Ukrajině by mohly prudce zvýšit celkovou inflaci a přenést se do jádrové inflace, což by vedlo k dalšímu zpřísnění měnové politiky.

„Takové otřesy by mohly, pokud jsou dostatečně silné, způsobit kombinaci stagflace a spirálovité inflace („stagflace“, i když to není součástí základního scénáře), “ řekla.

Mezinárodní měnový fond také varoval, že zpřísnění trhu práce je v mnoha ekonomikách historicky vysoké a pracovníci mohou požadovat vyšší kompenzace za předchozí zvýšení životních nákladů.

Firmy mohou mít určitou schopnost absorbovat vyšší mzdové náklady snížením ziskových marží, zejména když zvýšení cen předchází inflaci mezd nebo v odvětvích nebo v místech, kde mají firmy monopolní moc. Ale pokud to nezvládnou, mohlo by to způsobit nárůst inflace a riziko vytvoření mzdové spirály.“

MMF uvedl, že tvůrci politik by také mohli podcenit míru zpřísnění na trhu práce a jeho dopad na inflaci nebo nedostatečně zpřísnit politiku, a tak neukotvit dlouhodobá inflační očekávání.

Podobně se ceny mohly stát citlivějšími na změny poptávky, protože se používají produktivnější zdroje ekonomiky – to znamená, že příslušná část křivky nabídky je neelastická. V tomto případě podle ní může rychlý nárůst inflace následovat podobný náhlý pokles, pokud se politika příliš zpřísní.

Zdá se, že to je dobré varování od MPC doma před jeho třídenním zasedáním příští týden.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.