Úplné zatmění Slunce: kde a kdy se dívat a co hledat

Úplné zatmění Slunce: kde a kdy se dívat a co hledat

Poznámka editora: Sledujte živé aktualizace CNN pro Úplné zatmění Slunce.CNN

Úplné zatmění Slunce, které se přehnalo Mexikem, Spojenými státy a Kanadou, dokončilo svou cestu nad severoamerickým kontinentem.

Dramatickou nebeskou podívanou naposledy viděli pozorovatelé oblohy podél atlantického pobřeží v kanadském Newfoundlandu v 17:16 místního času (15:46 ET).

Mazatlan, který se nachází na tichomořském pobřeží Mexika, se stal prvním městem, které bylo v pondělí vystaveno úplnému zatmění. Úplné zatmění pak potemnilo oblohu Texasu, když diváci zahlédli ohromující scenérii i přes zatažené počasí. Následovala města a obce na středozápadě Spojených států s Indianapolis a Clevelandem mezi místa, kde byli diváci svědky vzrušení z nebeské události.

Ti podél střední linie cesty totality viděli zatmění, které podle Science Alert trvalo 3,5 až 4 minuty. NASA.

Ron Jenkins/Getty Images

Efekt diamantového prstenu je vidět při zatmění Měsíce v pondělí ve Fort Worth v Texasu.

Ve Spojených státech žije odhadem 32 milionů lidí na cestě totality a úplné zatmění Slunce bylo vidět v Texasu, Oklahomě, Arkansasu, Missouri, Illinois, Kentucky, Indianě, Ohiu, Pensylvánii, New Yorku, Vermontu, a New Hampshire. a Maine, i když hrozilo, že počasí některým zkazí zábavu.

Očekává se, že se ve Vermontu přes Maine a Missouri přes jižní Indianu objeví pouze několik izolovaných mraků, které poskytují dokonalý výhled na zatmění. Varování však byla vydána pro velkou část Texasu a východní oblast Velkých jezer Počasí není ideální. Bylo pozorováno částečné zatmění Slunce, kde se zdá, že Měsíc se Sluncem zakousl do tvaru srpku, což bylo viditelné pro ty, kdo jsou mimo dráhu úplného zatmění.

Jeden Divák Eclipse Richard Canedo, který je členem Planetary Society od roku 1981, využil zataženou oblohu ve Fredericksburgu v Texasu, Ke svému prospěchu – zatažené podmínky použil jako dočasný filtr k zachycení okamžiku totality na svou ruční kameru.

READ  Vytrvalostní jízda na Marsu poprvé

Michael Zeller / GreatAmericanEclipse.com

Když ve Fredericksburgu v Texasu mezi mraky vykouklo úplně zatmělé slunce, shromážděný dav stovek si všiml více než čtyř minut úplné tmy a hlasitě jásal a křičel: „Ach můj bože!“

V jednu chvíli ohromující, zářící prstenec, který lze vidět během úplného zatmění, odhalil to, co Bill Nye, generální ředitel Planetární společnosti, popsal jako potenciální význačnost.

„Je to kouzelné pro každého,“ řekl Nye o akci venkovního divadla v Texasu. „Jsem tak rád, že se o to mohu s vámi všemi podělit.“

Dav tisíců se také shromáždil v jediném zařízení NASA, které bylo v cestě totality: NASA Glenn Research Center v Clevelandu. Administrátor NASA Bill Nelson, náměstek ministra obchodu USA Don Graves, astronaut NASA Steve Bowen, quarterback San Francisco 49ers Josh Dobbs A dokonce se objevil i Snoopy, všichni měli zatmění brýle.

Pro bezpečné prohlížení to bylo důležité Pořiďte si pár certifikovaných zatmívacích brýlí nebo sluneční brýle Sledovat oblohu. Největším rizikem při pohledu do slunce bez tmavého filtru zatmících brýlí nebo solárních projektorů je trvalé poškození zraku tzv. Solární retinopatie. Tento stav se může časem zlepšovat nebo zhoršovat, ale nedá se vyléčit.

Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky nebo nepohodlí v očích, okamžitě si domluvte schůzku se svým poskytovatelem zdravotní péče. a American Optometric Association Physician Locator Toto je jeden zdroj, který může pomoci, řekl Ronald Penner, oftalmolog a prezident Americké optometrické asociace.

„Pro většinu lidí je to změna barevného vidění,“ řekl Penner. „Druhý den ráno se barvy nezdají správné, nebo mohou být neustále vybledlé nebo rozmazané. Pro ostatní mohou mít ve vidění díry.“

Zatímco totalita je považována za nejvíce vzrušující část úplného zatmění Slunce, existují i ​​​​jiné aspekty RZ, které musí být sledovány Než přijde ta velká chvíle.

READ  SpaceX se chystá na noční start v Kalifornii. Jak se dívat - NBC Los Angeles

Kromě týdnů a měsíců, které vedly k zatmění, bylo nejdelší fází události částečné zatmění, při kterém se Měsíc pomalu pohyboval nad Sluncem. Tato fáze trvala 70 až 80 minut.

Ale skvělým znamením pro diváky bylo, když obloha začala tmavnout a získávat děsivou šedou barvu, asi 15 až 20 minut před úplným zatměním.

Poté proběhlo několik fází v rychlém sledu, než sluneční světlo úplně zmizelo z dohledu.

Heinz Peter Bader/Reuters

Baileyho zatmění je krátká fáze zatmění, která nastává těsně před totalitou.

Pozorovatelé pozorovali, jak se kolem Měsíce tvoří kapičky slunečního světla, známé jako Baileyho zrna, když sluneční světlo proudí přes krátery a údolí na povrchu Měsíce. Po asi 30 sekundách až minutě se zdálo, že některé z těchto kapiček se spojily a vytvořily jasný efekt „diamantového prstenu“ asi minutu před dokončením.

Během úplného zatmění je světelná záře sluneční koróny neboli horké vnější atmosféry a její slabé světlo viditelné pouze tehdy, když je extrémně jasný povrch Slunce zakryt.

Zatímco hlavní událostí je totalita, na obloze se v blízkosti zatmění objevilo také několik světelných bodů, které patří Jupiteru, Venuši, Marsu a slabému světlu ze Saturnu.

NASA/JPL-Caltech

Hledejte světelné body představující planety viditelné na obloze během zatmění.

Během prchavé temnoty totality byla vidět některá denní zvířata v zoo, jak se připravují na spánek, zatímco noční tvorové, jako jsou sovy a sovy kruhoocasé, se podle výzkumníků ze Zoo Fort Worth a Zoo Dallas v Texasu začali hýbat. Prostřednictvím občanských projektů K účasti je zvána veřejnost V nějakém výzkumu, který proběhl v pondělí.

Během několika okamžiků úplného zatmění místní teploty klesly na… 9 stupňů Fahrenheita v některých oblastech.

Přihlaste se k odběru CNN Newsletter teorie vědeckých divů. Prozkoumejte vesmír se zprávami o fascinujících objevech, vědeckém pokroku a dalších.

READ  Původ života na Zemi mohl být po celou dobu zde

Fernando Llano/AP

Amatérští astronomové se chystají v pondělí sledovat úplné zatmění Slunce v Mazatlanu v Mexiku.

Je to jen čekání na další nebeskou podívanou, jako je tato ve Spojených státech.

Ti, kteří žijí na Aljašce, budou moci zahlédnout úplné zatmění Slunce 30. března 2033 a částečné zatmění Slunce bude během této události zářit nad velkou částí Spojených států.

Úplné zatmění Slunce bude z přilehlých Spojených států znovu viditelné až 22. srpna 2044, ale k úplnému zatmění dojde pouze v Severní Dakotě a Montaně a také v severní Kanadě.

K dalšímu úplnému zatmění Slunce dojde 12. srpna 2045 cestou od pobřeží k pobřeží, která překročí dolních 48 států. Cesta totality bude ležet přes Kalifornii, Nevadu, Utah, Colorado, Kansas, Oklahomu, Arkansas, Mississippi a Alabamu. . a Florida, s částečným zatměním viditelným v jiných státech.

Nenechte si ujít nadcházející příběhy o zatmění a vesmíru! Sledujte téma astronomie Podívejte se na nejnovější příběhy ve svém personalizovaném zdroji pomocí bezplatného účtu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *