Únosci opustili loď u pobřeží SAE

Fujairah, Spojené arabské emiráty (AFP) – Únosci, kteří se zmocnili lodi u pobřeží Spojených arabských emirátů v Ománském zálivu, ve středu opustili cílovou loď, uvedlo britské námořnictvo bez bližších podrobností.

Britská námořní obchodní operace britské armády informovala o incidentu, který popsala jako „možný únos“ noc předtím„Nyní dokončeno“. Žádné další podrobnosti nebyly zmíněny.

„Loď bezpečně,“ řekla skupina, aniž by loď specifikovala. Námořní úřad Lloyd’s List a námořní zpravodajská firma Dryad Global pojmenovaly unesenou loď asfaltovým tankerem plujícím pod Panamou asfaltovou princeznu. Majitele lodi, který je uveden na seznamu Glory International se sídlem ve svobodných zónách UAE, nebylo možné okamžitě kontaktovat.

Satelitní sledovací data pro asfaltovou princeznu ukázaly, že se počátkem středy postupně pohybovaly směrem k íránským vodám z přístavu Jask, uvádí MarineTraffic.com. Ale později se zastavil a změnil kurz směrem k Ománu, než britská námořní skupina oznámila, že vetřelci odešli.

Okamžitě nebylo jasné, kdo je zodpovědný za pokus o únos, který vypukl uprostřed zvýšeného napětí mezi Íránem a Západem kvůli rozbité teheránské jaderné dohodě se světovými mocnostmi z roku 2015. Během posledních několika let byla komerční plavba na životně důležitých vodních cestách Perského zálivu stále více chycena křížovou palbou.

USA, Velká Británie a Izrael nedávno obvinily Írán z útoku dronu na ropný tanker V souvislosti s izraelským miliardářem u pobřeží Ománu byli zabiti dva lidé. Nálet byl prvním známým smrtícím útokem ve Stínové válce proti lodím ve vodách Blízkého východu. Írán jakoukoli roli odmítl.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saeed Khatibzadeh v reakci na úterní zabavení lodi podle všeho označil nedávné námořní útoky v Perském zálivu za „zcela podezřelé“. Odmítl, že by Írán hrál jakoukoli roli.

Pátá flotila americké armády se sídlem na Blízkém východě a britské ministerstvo obrany nereagovaly na výzvy k vyjádření k hlášenému únosu. Vláda SAE incident okamžitě neuznala.

READ  Uzamčená Sydney varuje, že to nejhorší může být před námi, případy COVID-19 na nejvyšší úrovni v roce 2021

Pozdě v úterý, kdy začalo ohlášené únosy, šest ropných tankerů u pobřeží Fujairah přibližně ve stejnou dobu prostřednictvím svých sledovačů automatického identifikačního systému oznámilo, že „nejsou pod velením“, uvádí MarineTraffic.com. To obvykle znamená, že loď ztratila sílu a již nemůže řídit.

Ománský záliv se nachází poblíž Hormuzského průlivu, úzkého ústí Perského zálivu, kterým prochází pětina ropy. Fujairah, na východním pobřeží Spojených arabských emirátů, je hlavním přístavem v regionu pro přepravu nového ropného nákladu, vyzvednutí zásob nebo výměnu posádky.

Za poslední dva roky poté, co americký prezident Donald Trump odstoupil od íránské jaderné dohody a uvalil na zemi drtivé sankce, došlo u vod u Fujairah k sérii výbuchů a únosů. Americké námořnictvo vinilo Írán ze série minových útoků Na lodích, které ničily tankery.

V létě roku 2019 se íránské revoluční gardy zmocnily britského ropného tankeru Stena ImperoBlízko Hormuzského průlivu – K náletu došlo poté, co se Británie zmocnila íránského tankeru u pobřeží Gibraltaru kvůli podezření, že loď míří do Sýrie v rozporu se sankcemi Evropské unie.

V loňském roce byl u pobřeží SAE unesen ropný tanker hledaný Spojenými státy, údajně kvůli obcházení sankcí vůči Íránu. Později skončil v Íránu, ačkoli Teherán incident nikdy neuznal.

V lednu ozbrojené síly íránské revoluční gardy zaútočily na jihokorejský ropný tanker Loď byla nucena změnit kurz a cestovat do Íránu. I když Írán prohlašoval, že se zmocnil lodi kvůli obavám ze znečištění, zdá se, že spojil zabavení s vyjednáváním o miliardách dolarů v íránských aktivech zmrazených v jihokorejských bankách.

___

DeBre informoval z Dubaje, Spojené arabské emiráty

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *